Scalenie to jedna z najbardziej skomplikowanych procedur administracyjnych w Polsce. Polega na "likwidowaniu rozbicia gospodarstw rolnych na niewielkie działki różnego kształtu, często położone w znacznej odległości oraz tworzeniu gospodarstw o zwartej powierzchni bez zmiany struktury posiadania". W praktyce scalanie polega na wydzieleniu nowych działek.
Procedura będzie prowadzona w Krzywowierzbie-Kolonii, urokliwej miejscowości położonej w gm. Dębowa Kłoda, nieopodal granicy z powiatem włodawskim. Samorząd powiatu parczewskiego (to powiat, a nie gmina koordynuje procedurę) dostał na ten cel ok. 4,2 mln złotych od Zarządu Województwa Lubelskiego. Niedawno przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Parczewie odebrali umowę.
W Koloni Krzywowierzba planowane jest określenie nowych granic działek. W ten sposób zostanie zmniejszona ich ilość i odległość od zabudowań. Każda działka będzie miała dostęp do drogi publicznej. Przeprowadzone zostaną "korekty parametrów technicznych" urządzeń melioracyjnych, zostaną one dostosowane do granic poszczególnych działek, dróg i rzeźby terenu. Nowo wydzielone działki rolne będą "przystosowane do prac agrotechnicznych, a cały proces scalenia wpisze się w unowocześnianie gospodarstw rolnych".
Kilka miesięcy temu Grażyna Lamczyk, wójt gminy Dębowa Kłoda, mówiła, że urzędnicy zajmują się już sprawami organizacyjnymi. – Będziemy musieli przeanalizować usytuowanie dróg i rowów melioracyjnych. Wszystko ma potrwać do 2025 roku, bo procedura scalania jest bardzo czasochłonna – przypomniała pani wójt, która oceniła, że "proces scalenia poprawi status ekonomiczny rolników, a także wpłynie na modernizację gospodarstw".
Zarząd Województwa Lubelskiego podpisał w sumie dziewięć umów z samorządami powiatowymi z całego regionu. Łączna wartość przyznanej pomocy wynosi ponad 82 miliony złotych, z czego ponad 52 miliony złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Cytowany w komunikacie prasowym Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego powiedział, że to "kolejna transza unijnych funduszy na scalanie rozproszonych działek rolnych i leśnych". – Proces ten ma na celu ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwach – wyjaśnił.
Do tej pory w ramach PROW 2014-2020 w naszym regionie podpisane zostały 24 umowy z powiatami o przyznanie pomocy na kwotę ponad 233 mln zł. Jest to druga co do wielkości kwota środków zakontraktowanych wśród województw w skali kraju, a efektem jest scalenie ponad 35 tys. ha gruntów w całym regionie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.