reklama
reklama

Wójt gminy Jabłoń: Dbamy o zrównoważony rozwój każdej miejscowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Wójt gminy Jabłoń: Dbamy o zrównoważony rozwój każdej miejscowości  - Zdjęcie główne

Utworzyliśmy pierwszy w powiecie samorządowy żłobek, do którego rodzice mogą oddać pod fachową opiekę swoje pociechy, nie ponosząc żadnych opłat. Równie ważne są działania ukierunkowane na potrzeby seniorów - mówi Dariusz Łobejko, wójt gminy Jabłoń | foto Z archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieChcemy, żeby każda grupa wiekowa znalazła u nas coś dla siebie, dlatego przeprowadziliśmy liczne inwestycje – mówi Dariusz Łobejko, wójt gminy Jabłoń, z którym rozmawialiśmy przy okazji półmetka obecnej kadencji samorządu.
reklama

 

Wspólnota: - Niedawno minęła połowa obecnej kadencji samorządu. Co zaliczyłby Pan do sukcesów w czasie tych minionych 30 miesięcy?

 

- Ostatnie 2,5 roku upłynęło pod znakiem realizacji ważnych inwestycji. Przebudowaliśmy dwie drogi gminne w Gęsi, drogę gminną w Paszenkach oraz ul. Jaśminową i Lipową w Jabłoniu. Z kolei we współpracy z powiatem parczewskim przebudowaliśmy odcinek drogi powiatowej w Paszenkach oraz drogę powiatową w Kolanie-Kolonii przy udziale środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Bardzo ważne są działania ukierunkowane na potrzeby najmłodszych mieszkańców. Utworzyliśmy pierwszy w powiecie samorządowy żłobek, do którego rodzice mogą oddać pod fachową opiekę swoje pociechy, nie ponosząc żadnych opłat. Równie ważne są działania ukierunkowane na potrzeby seniorów. Utworzenie Dziennego Domu Seniora w budynku pałacowym w Kolanie okazało się strzałem w dziesiątkę, tym bardziej że dzięki środkom unijnym, seniorzy również nie ponoszą żadnych opłat, a mają zapewnioną profesjonalną opiekę i zajęcia rehabilitacyjne. Chcemy, żeby każda grupa wiekowa mogła znaleźć u nas "coś dla siebie".

reklama

 

- Co jeszcze udało się zrobić?

 

- W trzecim etapie realizacji OZE zamontowaliśmy 179 zestawów instalacji kolektorów słonecznych, 10 instalacji fotowoltaicznych o mocy 3,2 kW, 13 kotłów na biomasę oraz dwie pompy ciepła. Łącznie na terenie gminy zamontowanych jest już ponad 500 instalacji solarnych. Warto też wspomnieć o rewitalizacji, w szczególności w centrum Jabłonia, gdzie w zasadzie zabudowaliśmy od podstaw skwerek przy Ośrodku Zdrowia, zasadzając wbrew trendom panującej "betonozy" ponad 600 roślin, krzewów i drzew. Poprawiliśmy infrastrukturę rekreacyjno-sportową przy Szkole Podstawowej w Jabłoniu oraz świetlicy wiejskiej w Kalince. Ponadto przebudowaliśmy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jabłoniu, przeprowadziliśmy adaptację zabytkowego budynku na potrzeby jedynego w powiecie Muzeum Augusta Zamoyskiego, do którego zapraszamy. Przeprowadzona została również termomodernizacja budynków szkół podstawowych w Paszenkach i Dawidach. Udało się wybudować odcinek oświetlenia ulicznego w miejscowości Kolano-Kolonia, a także wymienić 446 opraw oświetlenia na ledowe. Wybudowaliśmy profesjonalne oświetlenie na naszym stadionie, a także wykonaliśmy nawodnienie. Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez dofinansowania z krajowych i unijnych programów, o które skutecznie zabiegaliśmy. Nasze starania przynoszą wymierne korzyści, które można dostrzec na każdym kroku. Dbamy o zrównoważony rozwój każdej miejscowości.

reklama

 

- Jaki był najtrudniejszy moment dla gminy w trakcie bieżącej kadencji? 

 

- Pewnie jak dla wszystkich samorządowców, wybuch pandemii Covid 19 i praca w innej, do tej pory nieznanej nam rzeczywistości. Ze spraw inwestycyjnych to przede wszystkim brak przyznania środków, o które w imieniu mieszkańców dwukrotnie wnioskowaliśmy w ramach Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych. Część działań przesunie się w czasie.

 

- Jakich celów zakładanych na pierwszą połowę kadencji nie udało się zrealizować?

reklama

 

- Przede wszystkim nie udało się rozpocząć gruntownych zmian w zakresie planowania przestrzennego. O ile zmiany w miejscowym planie zagospodarowania, uchwalonym jeszcze w 2005 r., staramy się przeprowadzać na bieżąco, jeśli studium na to pozwala, to główny problem dotyczy właśnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (swego rodzaju "konstytucja planistyczna" każdej gminy – aut.), które zostało uchwalone w 2000 r. Od dawna istnieje potrzeba zmiany, a w zasadzie uchwalenia nowego studium.

 

- Z czego gmina Jabłoń może być dumna?

 

- Z mieszkańców

Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

TUTAJ znajdziesz więcej informacji z gminy Jabłoń. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama