Reklama

Reklama

Wójt gminy Sosnowica: będę się ubiegał o reelekcję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Wójt gminy Sosnowica: będę się ubiegał o reelekcję  - Zdjęcie główne

Wójt Sławomir Czubacki | foto Z archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie W rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów za lata 2018-2020 uplasowaliśmy się na wysokim, drugim miejscu wśród gmin wiejskich w powiecie parczewskim – mówi Sławomir Czubacki, wójt gminy Sosnowica, z którym rozmawialiśmy przy okazji półmetka obecnej kadencji samorządu.

Reklama

 

Wspólnota: W maju minęła połowa obecnej kadencji samorządu. Co zaliczyłby Pan do sukcesów w czasie tych minionych 30 miesięcy?

 

Wspólnym sukcesem jest pozyskanie z programu rządowego Polski Ład kwoty 7,4 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje związane z gospodarką ściekową, w szczególności na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Sosnowicy. Wszystko odbędzie się przy zastosowaniu najlepszej techniki i dbałością o środowisko. W ramach przedsięwzięcia przewidziano zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na oczyszczalni ścieków wraz z dostawą i montażem urządzeń oraz wyposażenia oczyszczalni o przepustowości po rozbudowie wynoszącej 180 m3/d, z możliwością odbioru do ok. 50,0 m3/d ścieków dowożonych. W ramach inwestycji wykonane zostanie nowe przyłącze wodociągowe do oczyszczalni o długości 250 metrów. W pierwszej fazie, na początku 2019 r., dokonana została analiza stanu istniejącego oczyszczalni ścieków. Padła propozycja doraźnych działań naprawczych, opracowano trzy różne koncepcje modernizacji i przebudowy/rozbudowy oczyszczalni, a następnie specjaliści opracowali program funkcjonalno-użytkowy. Na bazie tych dokumentów poszukiwaliśmy źródeł finansowania. Jedyną wówczas taką możliwość zapewniał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Model finansowania oparty na preferencyjnym 10-letnim kredycie, bez możliwości chociażby jego częściowego umorzenia, był nie do zaakceptowania. Dopiero warunki rządowego programu Polski Ład sprawiły, że możemy mierzyć się z największą inwestycją, gdzie zapewniamy 5 proc. udziału własnego i uzyskujemy, aż 95 proc. wsparcia rządowego.

 

Stawiacie na inwestycje, bez których nie ma rozwoju?

 

Tak, w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów za lata 2018-2020, uplasowaliśmy się na wysokim, drugim miejscu wśród gmin wiejskich w powiecie parczewskim, na 18. miejscu w województwie lubelskim oraz 162. miejscu w Polsce. Na poziomie krajowym awansowaliśmy aż o 584 miejsca w odniesieniu do lat 2016-2018. Staramy się być elastyczni, mając ciągłe baczenie ma pojawiające się możliwości i sprzyjające warunki dla ich realizacji.

 

Co jeszcze udało się zrobić?

 

Dużym sukcesem jest zgromadzenie podmiotów i osób niezrzeszonych oraz ich zaangażowanie w działalność na rzecz wspólnoty samorządowej oraz poszczególnych miejscowości. Aktywność m.in. kół gospodyń wiejskich z: Górek, Lejna, Nowego Orzechowa, Sosnowicy, Starego Orzechowa, Pieszowoli; strażaków ochotników z OSP: Lejno, Nowy Orzechów, Sosnowica, Stary Orzechów, Pieszowola; Stowarzyszenia Aktywni w Sosnowicy oraz Społecznego Stowarzyszenia Przyjaciół Sosnowicy i Okolic Gościniec; zespołów śpiewaczych: Sosna i Polesie; Fundacji Pierwszej Rzeczpospolitej im. Tadeusza Kościuszki; Uczniowskiego Klubu Sportowego Zodiak w Sosnowicy, Nadleśnictwa Parczew z/s w Sosnowicy; Koła Łowieckiego Sokół czy gminnych jednostek organizacyjnych, jest wręcz nieoceniona.

 

Jaki był najtrudniejszy moment w czasie bieżącej kadencji?

 

Otwarcie dziennego ośrodka wsparcia: Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy Zielony Zakątek, które miało miejsce we wrześniu 2019 r. Błędy popełnione na etapie realizacji inwestycji w 2018 r. spowodowały, że nowo utworzony obiekt wymagał dostosowania jak dla budynku o tzw. klasie odporności ogniowej typu ZL II, a co za tym idzie wykonania dodatkowych robót budowlanych o wartości ponad 62 tys. zł. Nadto przyjęty przez poprzedniego wójta model funkcjonowania ośrodka z udziałem partnera zewnętrznego, na poziomie kosztów kwalifikowanych ponad 585 tys zł rocznie, nie uzyskał aprobaty Rady Gminy. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i pomocy radnych Macieja Osieleńca i Marii Majewskiej, ŚDS w Sosnowicy został wpisany na listę instytucji objętych wsparciem z budżetu państwa. Koszt funkcjonowania ośrodka w 2021 r. wynosi 327 tys. zł, z czego z budżetu gminy finansowany jest bardzo niewielki zakres dotyczący zapewnienia posiłków dla uczestników oraz dowozu na zajęcia.

 

Jakich celów zakładanych na pierwszą połowę kadencji nie udało się zrealizować?

 

Za swoją osobistą porażkę uważam rzeczywistość drogową, stan dróg publicznych na terenie gminy jest zatrważający i dotyczy wszystkich kategorii dróg: wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Pomimo czynionych starań, zaangażowania budżetu gminy w realizację zadań na drogach nie podlegających gminie, prawie pół miliona złotych udziału w realizacji drogi powiatowej Nowy Orzechów - Wola Wereszczyńska, 250 tys. zł udziału w realizacji chodnika przy drodze wojewódzkiej w Sosnowicy, jak również rokroczne inwestycje na drogach gminnych, są to krople w morzu potrzeb. Władze gminy odpowiadają za 301 km dróg gminnych, z czego na ten moment nawierzchnię utwardzoną ma jedynie 7,1 km. (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy