reklama
reklama

Wyjątkowa uroczystość w Parczewie (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieUroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona uhonorowaniu Dębem Katyńskim Bazylego Uruskiego została zorganizowana w Parczewie. Gmina cały czas zachęca do zapoznania się z ustawionymi na skwerze przy ul. Wojska Polskiego i Mickiewicza tablicami informacyjnymi.
Reklama lokalna
reklama

Najważniejsze wydarzenia miały miejsce już po zakończeniu uroczystej sesji. Goście przeszli pod pomnik niepodległości, w pobliżu którego posadzili Katyński Dąb Pamięci poświęcony por. Bazylemu Uruskiemu. To żołnierz, strażak, wychowawca młodzieży i nauczyciel, zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Uruski urodził się w 1894 roku w Galicji. Był uczestnikiem I wojny światowej i walk w wojnie przeciwko bolszewikom w latach 1920-1921.

Goście oddali hołd zamordowanemu oficerowi Wojska Polskiego przy dźwięku patriotycznego utworu "Śpij kolego", zagranego na trąbce przez Julię Grzeszczuk z Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Parczewie.

W programie sesji było m.in. przemówienie burmistrza Pawła Kędrackiego, a także wystąpienia prelegentów: doktora habilitowanego Mirosława Szumiło, prof. UMCS, reprezentującego Instytut Pamięci Narodowej z wykładem "Zbrodnia Katyńska" oraz regionalisty Stanisława Jadczaka z wykładem "Bazyli Uruski i ofiary Zbrodni Katyńskiej z Ziemi Parczewskiej".

Po przemowach uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 1 im. Tadeusza Kościuszki pod opieką Anny Szymańskiej zaprezentowali gościom część artystyczną.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. uczniowie SP nr 1, SP nr 3, dyrektorzy instytucji budżetowych i samorządowych, mieszkańcy oraz goście: Jerzy Szwaj, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego; Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski; starosta Janusz Hordejuk czy major Piotr Pyszczak, dowódca 23. Batalionu Lekkiej Piechoty OT w Białej Podlaskiej.

Gmina Parczew zachęca do zapoznania się z ustawionymi na skwerze przy ul. Wojska Polskiego i Mickiewicza tablicami z informacjami o genezie zbrodni katyńskiej, jej przebiegu oraz fałszowaniu i ukrywaniu prawdy przez władze PRL.

– Na tablicach zamieściliśmy też bardzo obszerny życiorys Uruskiego, jego zdjęcia jako nauczyciela i strażaka oraz listy do żony i swoich uczniów, pisane z miejsc internowania przed zamordowaniem przez Sowietów w Katyniu – wyliczają urzędnicy.

Przypomnijmy, że Uruski ukończył Seminarium Nauczycielskie i jako wykształcony nauczyciel przyjechał w roku 1922 do Parczewa. Podjął pracę w 7-klasowej Szkole Powszechnej nr 1 im. Stanisława Staszica (dzisiaj placówka handlowa przy ul. Wojska Polskiego). Pracując w szkole Uruski angażował się w życie lokalnej społeczności – informują przedstawiciele gminy Parczew. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama