W ciągu 10 lat działalności liczba członków stowarzyszenia powiększyła się niemal dwukrotnie i obecnie liczy ich 118. Prezesem Stowarzyszenia jest Janusz Tryniecki.
WSPÓLNOTA: Jaki jest cel działania grupy "Jagiellońska Przystań"?
Janusz Tryniecki: Naszym celem jest jak najlepsze wykorzystanie możliwości rozwojowych obszaru działania naszego stowarzyszenia, a także poprawa jego atrakcyjności za pomocą środków unijnych pochodzących przede wszystkim z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozyskujemy także środki z innych źródeł: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich czy Banku Gospodarstwa Krajowego.
W: Kogo wspieracie?
JT: Z naszej pomocy korzystają samorządy, stowarzyszenia, kluby sportowe, osoby fizyczne i przedsiębiorcy z siedmiu gmin powiatów: parczewskiego (Parczew, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Dębowa Kłoda, Siemień) i lubartowskiego (Ostrów Lubelski).
W: Jaką kwotę zaangażowaliście dotychczas w pomoc?
JT: Od początku naszej działalności pozyskaliśmy 10 mln zł, z których dotychczas zrealizowano ponad 200 projektów. W poprzednim okresie unijnego budżetu (2007–2013) z naszych środków wyremontowano lub wyposażono 30 świetlic wiejskich oraz wybudowano 12 placów zabaw. Historia i kultura regionu była promowana poprzez 28 publikacji oraz organizację licznych festiwali, plenerów rzeźbiarskich czy gal talentów. Tylko w ośrodkach kultury powstały trzy czytelnie multimedialne, zorganizowane zostały warsztaty malarsko – fotograficzne czy warsztaty tkackie. Cztery zespoły ludowe wyposażone zostały w regionalne stroje, a trzy lokalne orkiestry dęte w sprzęt muzyczny.
W: Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
JT: Przedsiębiorcy, dzięki uzyskanym środkom, realizują nowe inwestycje w swoich firmach. Wspieramy także osoby dopiero planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej, które mogą liczyć na 100 tys. wsparcia przy starcie swojego biznesu.
W aktualnym okresie budżetowym pozyskaliśmy na rozwój lokalny prawie pięć mln zł.
Jak wspominaliśmy, na rzecz lokalnej społeczności pozyskujemy środki finansowe z różnych źródeł. Takim przykładem jest realizacja projektu "Mój biznes – wsparcie przedsiębiorczości kobiet w wieku 30 lat i więcej z podregionu bialskiego". Uczestniczki w ramach projektu otrzymały dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wsparcie na bieżące opłaty oraz profesjonalne doradztwo związane z prowadzeniem ich własnych firm.
W: Jaki plan na najbliższe miesiące?
Pierwszych 10 lat funkcjonowania LGD już za nami. To też dobra okazja do podsumowania naszej działalności i serdecznego podziękowania członkom i sympatykom za zaangażowanie i prace na rzecz realizacji naszej Lokalnej Strategii Rozwoju.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, wspierającym nas osobom, instytucjom i organizacjom. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca zaowocuje jeszcze wieloma wspaniałymi pomysłami, działaniami i wydarzeniami w przyszłości.
JT: Nie zasypiamy gruszek w popiele i pracujemy dalej. Najbliższy nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych planujemy ogłosić w I kwartale 2019 roku. Pracownicy biura LGD, tak jak poprzednio, udzielają bezpłatnie informacji na temat możliwości i warunków otrzymania dofinansowania oraz sposobu przygotowania i składania wniosków o dofinansowanie. Zapraszamy do współpracy i kontaktu: ul. Harcerska 8 w Parczewie (budynek ZDZ), od pon. do pt. w godz. 7:30-15:30; tel. (83) 354 37 34, 512 030 862, e-mail: biuro@lgdparczew.pl.
Wirtualna podróż turystyczna Obok typowych dla nas zadań związanych z przeprowadzeniem naborów wniosków, realizujemy także inicjatywy z innym lokalnymi grupami działania w ramach tzw. projektów współpracy. Jeden z nich to projekt pod nazwą "Wirtualny Obszar Turystyczny" - jet to spacer wirtualny na bazie panoramicznych zdjęć. Celem projektu było przedstawienie obszaru gmin partnerskich LGD poprzez pokazanie najcenniejszych zasobów kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Nasze partnerskie gminy można dzięki temu poznawać przez 24 godziny dziennie, siedem dni w tygodniu, w siedmiu językach. | Wspieranie finansowe stowarzyszeń Innym przykładem sfinansowanych, lokalnych inicjatyw jest np. stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzbówka IWA, którego członkowie przeprowadzili warsztaty kulinarne. Uczestnicy poznali nowe tajniki przygotowania potraw tradycyjnych, mieli również możliwość przygotowania potraw charakterystycznych dla naszego regionu, zorganizowali festyny ludowe w sześciu miejscowościach gminy Parczew. Na powyższe projekty organizacje pozarządowe otrzymały od LGD 100% dofinansowania. | Pumptrack za pieniądze z LGD Jedną z ciekawszych, dofinansowanych przez nas, inicjatyw jest budowa nowoczesnego toru rowerowego, tzw. pumptracku w Parczewie. Jest to miejsce umożliwiające nie tylko terenową jazdę na rowerze, ale również na deskorolce, hulajnodze czy rolkach. Inne warte uwagi projekty związane są z powstaniem kilku placów zabaw (m.in. w Milanowie i Parczewie). Każdy z nich składa się z urządzeń dla dzieci oraz strefy fitness dla dorosłych. Znajdują się tam również tablice edukacyjne prezentujące walory przyrodnicze ziemi parczewskiej, lampy solarne, miejsca do odpoczynku. |