Ile czas minęło od Twojego ostatniego badanie wzroku?
Specjaliści informują, że regularne badanie wzroku, minimum raz na 12 miesięcy, znacząco zwiększa szanse na wczesne wykrycie wady wzroku i potencjalnych chorób oczu.
Gdzie można zbadać wzrok?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do doświadczonego specjalisty z salonu optycznego Okularium, Mileny Czarnockiej, optometrystki.
Wzrok możemy zbadać u okulisty lub optometrysty. Zarówno okulista jak i optometrysta jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, oraz jakość widzenia, natomiast każdy z nich w innym zakresie i stopniu.
Okulista to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, np. zaćmy, jaskry, schorzeń siatkówki czy przedniego odcinka oka (zapalenia rogówki, spojówki). Posiada uprawnienia do przepisywania lekarstw oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Ma wiedzę na temat doboru korekcji wad wzroku.
Optometrysta natomiast zajmuje się bardzo wąską specjalizacją, wadami wzroku. Od optometrysty wymaga się wykształcenia wyższego magisterskiego. Do zadań optometrysty należą: korekcja wad wzroku, dobór soczewek kontaktowych oraz terapia widzenia w przypadku zaburzeń akomodacji i widzenia obuocznego.
Wiele dolegliwości związanych z układem wzrokowym jest przede wszystkim spowodowanych nieskorygowanym lub niepoprawnie skorygowanym wad refrakcji. Konsultacja optometrysty powinna wykluczyć tę możliwość. Gdy okaże się, że pomoc optometrysty jest niewystarczająca, a zastosowanie pomocy wzrokowych nie przynosi pożądanej ulgi, uzupełnienie badań optometrycznych wizytą u okulisty jest konieczne.
Do lekarza okulisty często są długie kolejki, dlatego coroczne profilaktyczne badanie wzroku z powodzeniem można wykonać w gabinecie optometrycznym zlokalizowanym przy dobrych salonach optycznych.
Na czym polega badanie optometryczne?
Badanie optometryczne składa się z kilku etapów, rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, następnie sprawdzana jest ostrość widzenia i przeprowadzane badanie z użyciem autorefraktometru (potocznie nazywane komputerowym badaniem). Jako kolejne wykonywane jest badanie subiektywne, czyli szereg procedur i testów z zastosowaniem szkieł korekcyjnych i wybór takich, które dają najostrzejszy obraz dla pacjenta. Ostatnim elementem kontroli wzroku sprawdzenia funkcji oczu, takich jak widzenie obuoczne (współpraca jednego oka z drugim), akomodacja (zdolność wyostrzania obrazu z różnych odległości), czy ruchy oczu.
Okularium zaprasza do udziału w akcji „Profilaktyczne Badanie Wzroku. Bezpłatnie i bez kolejek”.
Badanie przeprowadzi doświadczony specjalista w profesjonalnym i nowoczesnym gabinecie.
Bezpłatnie i bez zobowiązań. Regulamin akcji dostępny na stronie http://okularium.pl/promocje
Jak umówić się na badanie?
Wystarczy zadzwonić lub odwiedzić salon Okularium w Parczewie
ul. 11 Listopada 16 tel. 511-189-529
Już dziś zadbaj o wzrok z Okularium!