W związku z ciężką sytuacją rolników oraz trudnościami mieszkańców z zaopatrzeniem w produkty rolno – spożywcze Paweł Kędracki zwrócił się do parczewskiego sanepidu o wydanie opinii o wznowieniu działalności miejskiego targowiska przy ul. Ogrodowej w Parczewie. Inspektor wydał zalecenia pozwalające na otwarcie targowiska.
Paweł Kędracki, burmisrz Parczewa informuje na Facebooku Nad bezpieczenstwem będą czuwać pracownicy Urzędu Miejskiego oraz policja - Jutro na targowisku miejskim, wzorem ograniczeń jakie są stosowane w sklepach, a więc w pomieszczeniach zamkniętych, liczba klientów nie będzie mogła wynosić więcej niż 3 osoby do jednego stanowiska. Chcemy w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom rolników, którzy mają bardzo utrudnioną sprzedaż płodów rolnych. Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem targowiska będą sprawować pracownicy Urzędu Miejskiego jak również policja. Zachęcam szczególnie osoby młode by dokonywały stosownych zakupów dla swoich rodziców, dziadków - dla seniorów. Przygotujmy sobie najpierw listę zakupów, a same zakupy dokonujemy jak najszybciej, bez zbędnych czynności |
Warunki sprzedaży z zaleceń sanepidu
W przypadku nieprzestrzegania i naruszania zaleceń i wymogów sanitarno-epidemiologicznych targowisko zostanie ponownie zamknięte. Zostaną uruchomione stanowiska sprzedaży, wyłącznie produktów rolnych, oddalone od siebie o 10 metrów, a liczba przebywających jednocześnie na targowisku będzie ograniczona do 3 osób na stoisko.
Zalecenia dla klientów i handlarzy
Po pierwsze należy zachować bezpieczną odległość (klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca) min. 2 metry od siebie.
Po drugie zachowajmy właściwą higienę rąk, przez osoby sprzedające, poprzez częste ich mycie, stosowanie płynów do dezynfekcji lub chusteczek nasączonych takim płynem, np. każdorazowo po kontakcie z gotówką/
Ważne info
Gmina zapewnia czystość i higienę obiektu oraz płyn dezynfekcyjny przy wejściu na targowisko. Należy bezwzględnie stosować wytyczne dotyczące funkcjonowania targowisk:
– w celu zapobiegania zagrożeniu jakim jest ryzyko zakażenia COVID-19 w tych miejscach handlu, rekomenduje się ich zarządcom stosowanie w rygorystyczny sposób wymagań higienicznych omówionych poniżej.
– aktualna sytuacja powinna być motywacją dla branży spożywczej, aby jeszcze skrupulatniej przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego. W okresie aktualnego zagrożenia epidemiologicznego, należy zadbać o stosowanie tych wymagań, aby zapobiec nie tylko zakażeniu koronawirusem, ale przede wszystkim również innym zanieczyszczeniom mikrobiologicznym żywności, które narażają zdrowie konsumentów i mogą prowadzić do zatruć pokarmowych.
Bezwzględnie należy:
Stosować właściwą higienę rąk
Stosować higienę kaszlu i oddychania
Stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością
Ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego
Zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra)
W miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych