reklama

Chce walczyć z "mową nienawiści"

Opublikowano:
Autor:

Chce walczyć z "mową nienawiści" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"W życiu są rzeczy ważne i ważniejsze" - to jedna z zasad Jolanty Gożdzik, urodzonej społeczniczki, animatorki, która nie potrafi usiedzieć na miejscu.

Jolanta Goździk zaraża innych swoją energią i tolerancją

Jestem społecznikiem i uwielbiam współpracować z ludźmi, przekazywać im coś nowego i wartościowego, co wpływa na jakość życia

- stwierdza młoda kobieta z uśmiechem.

Uwielbiam to, co robię!

- przyznaje z satysfakcją.

Podróż życia do Gruzji

Jolanta Goździk pochodzi z Jasionki, niewielkiej wsi pod Parczewem. Od dziecka starała się wykorzystać swój czas najbardziej, jak to tylko możliwe. Ukończyła filologię polską i kulturoznawstwo na UMCS w Lublinie. Skorzystała z możliwości wymiany studenckiej i wyjechała na Litwę.

Zakochałam się w Wilnie, studiowałam tam przez semestr na Uniwersytecie Wileńskim

- opowiada.

Od dawna angażowała się w wolontariat. Po studiach zdecydowała się na podróż życia.W ramach Wolontariatu Europejskiego wyjechała na pół roku do Gruzji.

W Ozurgeti - niewielkim mieście w zachodniej Gruzji - zostawiłam serce. Jako wolontariuszka pracowałam z dziećmi i młodzieżą, organizowałam wydarzenia kulturalne i akcje charytatywne, współprowadziłam warsztaty edukacyjne

- wspomina Jolanta Goździk.

Jej życie to ciągły rozwój

Po powrocie do Polski pracowała jako trener edukacyjny grup dziecięcych w firmie szkoleniowej.

Przeprowadziłam 350 godzin zajęć z zakresu efektywnej nauki i rozwoju inteligencji dla dzieci

- mówi kobieta.

Ukończyła Polsko-Angielską Szkołę Trenerów Młodzieżowych. Współtworzyła projekt "Trójwymiarowy kalendarz" (edycja 2013 i 2014 r.), w ramach którego m.in. współprowadziła i prowadziła warsztaty międzykulturowe dla dzieci i młodzieży z Jasionki i Ośrodka dla Cudzoziemców w Dębaku. Współpracuje z kilkoma fundacjami i stowarzyszeniami. Jednym z jej zajęć było prowadzenie lekcji języka polskiego dla uchodźców w ramach współpracy ze stowarzyszeniem "Dla Ziemi". Uczyła młodzież tolerancji w ramach "Szkoły Dialogu".

Swoją pasję przekazuje innym

Oprócz tego prowadzi własną działalność - organizuje animacje dla dzieci - m.in. na imprezach, urodzinach, weselach, festynach. Animacji uczy też dorosłych - w jej ofercie jest szkolenie, na którym można nauczyć się, jak zabawić dzieciaki.

Drugą formą jej zawodowej działalności jest organizowanie zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Podczas nich próbuje zarazić innych swoją największą pasją - poznawaniem świata. Potrafi długo opowiadać o innych, często nieznanych kulturach, religiach. Ale nie tylko. Wiele wie także o kulturze bliższej - w trakcie warsztatów z edukacji regionalnej uczestnicy poznają m.in. tradycyjne zwyczaje i obrzędy, przeniosą się w świat legend i tworzą mapę swojej miejscowości. Nie brakuje też ciekawostek o historii, geografii i zabytkach Lubelszczyzny.

Po godzinach jest wolontariuszką w Centrum Wolontariatu w Lublinie i uczestniczy w programie "W drodze - program pomocy uchodźcom", w ramach którego m.in. uchodźcy uczą się języka polskiego.

Przy tym wszystkim znajduje jeszcze czas na realizację swoich pasji.

Lubię podróże (zwłaszcza te autostopowe) i lubię o nich pisać - na wyprawy zawsze zabieram notes. Najbardziej cenię sobie spotkania z ludźmi. Niepoprawna optymistka ze mnie

- mówi Jolanta Goździk.

Przeciw mowie nienawiści

W ostatnim czasie zaangażowała się w ogólnopolski projekt "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści". Jego celem jest rozwijanie inicjatyw w zakresie praw człowieka, wielokulturowości oraz mierzenie się z wyzwaniami społecznymi związanymi z (nie)przestrzeganiem standardów w tym zakresie.

 Pewnego dnia zobaczyłam w internecie ogłoszenie o rekrutacji do projektu i pomyślałam, że to może być dla mnie wyzwanie

- opowiada Jolanta Goździk. Wypełniła formularz i udało się. W maju wzięła udział w szkoleniu w Warszawie.

 Poznałam tam ludzi z całej Polski, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych. Wspólnie debatowaliśmy m.in. o tym czym jest mowa nienawiści, jak się ją definiuje, w jaki sposób można jej przeciwdziałać

- opowiada. Zajęcia prowadzili m.in. prawnicy, dziennikarze, trenerzy z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Organizatorzy wybrali szesnastu autorów najlepszych koncepcji - w każdym województwie jest jeden lider, który realizuje swój autorski projekt.

Mój projekt się spodobał i zostałam wybrana na liderkę w województwie lubelskim. Teraz czas na realizację

- dodaje.

"Rozmowy o mowie"

Swój autorski projekt nazwałam "Rozmowy o mowie". Jego głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji, spotkań i działań, które będą zwalczać "hejtowanie", mowę nienawiści, zapobiegać i przeciwdziałać jej

- tłumaczy kobieta.

Pierwsze spotkanie w ramach "Rozmów o mowie" odbyło się 5 grudnia w Parczewskim Domu Kultury. Potem jeszcze planuje prowadzenie podobnej akcji w internecie, a w styczniu w ramach "Rozmów o mowie przy kawie" będzie chciała podsumować efekty swojej pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE