reklama

Co z rosnącymi kosztami utrzymania parczewskiego basenu?

Opublikowano:
Autor:

Co z rosnącymi kosztami utrzymania parczewskiego basenu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRadny Gołąb dopytuje burmistrza Kędrackiego, co zrobił, żeby zmniejszyć koszty utrzymania parczewskiej pływalni z wyszczególnieniem zaoszczędzonych kwot. Burmistrz zaprasza radnego do korzystania z basenu.

Temat rosnących kosztów utrzymania parczewskiego kompleksu "Jelonek" był wielokrotnie omawiany przez miejskich radnych i opisywany na łamach "Wspólnoty". Na początku lipca radny Łukasz Gołąb skierował do burmistrza Pawła Kędrackiego interpelację, w której zażądał informacji o podjętych przez gminę działaniach ograniczających wzrost kosztów utrzymania obiektu.

Z 800 tysięcy na 1,4 mln rocznie

Podczas dyskusji nad uchwalaniem budżetu gminy na 2019 w grudniu 2018 roku Łukasz Gołąb wskazał na rosnące z roku na rok koszty utrzymania parczewskiego basenu.

- Gdybyśmy pomnożyli to, co dokładamy do pływalni rocznie, to wystarczyłoby na zrealizowanie chyba wszystkich wniosków odnośnie dróg – zauważył Gołąb.

Burmistrz Kędracki tłumaczył się wtedy kosztami utrzymania ok. 20 pracowników, technologii obiektu i zapewnieniem bezpieczeństwa korzystających z pływalni.

Basen wieczorową porą

Na interpelację radnego Gołąba burmistrz odpowiedział, że od kwietnia basen przedłużył otwarcie do godz. 22, jednocześnie ograniczając godziny porannego otwarcia, co ma spowodować bardziej efektywne wykorzystanie obiektu. Kędracki nie podał jednak zarówno dotychczasowych, jak i prognozowanych oszczędności z tego tytułu. Burmistrz wyszczególnił za to oszczędności w kwocie 18 tys. zł na remoncie zjeżdżalni, który został wykonany po konsultacjach z fachowcami we własnym zakresie pracowników basenu, bez konieczności wynajęcia profesjonalnej firmy.

Rosnąca płaca minimalna

Burmistrz tłumaczy, że rosnące koszty utrzymania spowodowane są głównie corocznym wzrostem płacy minimalnej oraz cenami energii elektrycznej, cieplnej, wody, materiałów i usług oraz starzenie się obiektu i konieczność wykonywania bieżących remontów. Kędracki chce zaoszczędzić na energii elektrycznej, montując na budynkach basenu instalacje fotowoltaiczne. Gmina ma już przygotowaną pełną dokumentację techniczną do budowy instalacji o mocy 35 kw.

Pompa za 2 280 euro

Na domiar rosnących kosztów obsługi, szykuje się kolejny spory wydatek dla parczewskiej pływalni. W trakcie serwisu okazało się, że dwie pompy obiegowe są na tyle zużyte, że kwalifikują się do wymiany, a w pozostałych dwóch trzeba wymienić wirniki z brązu. Cena nowej pompy to 2 280 euro (ok. 9,8 tys. zł), a wirnika 871 euro (ok. 3,7 tys. zł) netto za sztukę.

 

 
Łukasz Gołąb, radny miejski

Drogi zamiast basenu

Na początku była to kwota ok. 800 tys. zł rocznie, a po czterech latach jest to już 1,4 mln. To, co dokładamy do pływalni rocznie, to wystarczyłoby na zrealizowanie chyba wszystkich wniosków odnośnie dróg

 Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa

Zachęcam do korzystania

Pragnę Pana Radnego zachęcić do systematycznego korzystania z obiektu Jelonek, co przyczyni się do zwiększenia dochodów, a tym samym zniweluje niezbędne koszty funkcjonowania. Obiekt oferuje zarówno bilety jednorazowe, jak też karnety na basen i na zaplecze fitness

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE