reklama

Czy zamkną basen z powodu braku ratowników?

Opublikowano:
Autor:

Czy zamkną basen z powodu braku ratowników? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaParczew: Kierownictwo parczewskiego basenu zmaga się z poważnym problemem kadrowym. Brakuje tam ratowników.

Osoby, które mogłyby podnieść swoje kwalifikacje i być ratownikami na obiekcie nie wykazują ku temu chęci - mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Paweł Kędracki. - To może grozić utratą ciągłości pracy obiektu z powodu niemożności zapewnienia na nim bezpieczeństwa. Jeśli znacie państwo kogoś z uprawnieniami ratowniczymi, to proszę ich skontaktować z kierownikiem basenu, bo my jesteśmy otwarci na współpracę - apelował do radnych burmistrz. 

Największy dochód basenu

Wydatki związane z funkcjonowaniem basenu wrosły w roku 2016 o około 5 tysięcy złotych, a dochody o 49 tysięcy. Kierownictwo cieszy się ze wzrostu dochodów, chociaż przyznaje, że nie jest to aż tak znacząca kwota w ogólnym rozliczeniu kosztów. Zdaniem burmistrza, pod względem finansowym najbardziej odczuwalny jest wzrost wynagrodzeń związany z podwyższeniem płacy minimalnej. 

Ile dokłada gmina?

- Po raz kolejny unikacie jasnego podania kwoty dofinansowania basenu z budżetu gminy - skarży się radny Henryk Szych, podczas dyskusji nad sprawozdaniem z funkcjonowania tego obiektu. Okazuje się, że budżet gminy każdego roku dopłaca do utrzymania basenu około 800 tysięcy złotych. Henryk Szych zauważa, że ważne jest, aby wzrost dochodów nadążał za wzrostem wydatków.

Perspektywy zysku

Jednym z argumentów przy podejmowaniu decyzji o budowie basenu było to, że będzie on pełnił swoją funkcję usługową dla mieszkańców całego powiatu. W praktyce oznacza to, że kierownictwo powinno zawierać umowy roczne lub wieloletnie w sąsiednich gminach na regularne korzystanie z obiektu. 

- Dochodzą do mnie informacje, że nie ma wielkiej staranności w kierunku zawarcia takich umów - zwracał uwagę Henryk Szych. Iwona Kopińska, dyrektorka szkoły, przy której działa obiekt wyjaśnia, że parczewski basen nie jest jedynym w okolicy i niektóre gminy korzystają z basenów w Lubartowie, czy w Radzyniu. 

Opinia radnych

Sprawozdanie z działalności basenu za ubiegły rok zostało pozytywnie zaopiniowane przez radnych pomimo kilku krytycznych uwag. Nacisk na większą przedsiębiorczość i szerszą współpracę z sąsiednimi gminami były najważniejszym akcentem w tej dyskusji.

 


Henryk Szych, radny Parczewa
Nas interesują kwoty, bo chcielibyśmy, aby gmina dopłacała do basenu jak najmniej. To jest podstawowe kryterium oceny pracy tego obiektu. Druga sprawa to partnerstwo z innymi gminami naszego powiatu w postaci umów. 

Adam Wiśniewski, radny Parczewa
Basen nie jest instytucją, która powinna generować dochody tylko służyć społeczeństwu. Jeśli chodzi o kadrę to poczekajmy na efekty reformy oświaty. Już w przyszłym roku mogą pojawić się nauczyciele chętni do pracy ratowniczej na basenie.

Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa
Nie unikniemy tego, żeby do takiego typu obiektu, w takim mieście trzeba było dokładać z budżetu gminy i to jest dla wszystkich jasne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE