reklama

Darmowe szczepienia na pneumokoki

Opublikowano:
Autor:

Darmowe szczepienia na pneumokoki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPaństwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Parczewie informuje, że rozpoczyna się akcja „Wiosna bez pneumokoków”. W dniach od 20 marca do 29 czerwca będzie można skorzystać z bezpłatnych szczepień na pneumokoki.  Akcja skierowana jest do dzieci urodzonych w latach 2013-2016, ale nie objętych kalendarzem szczepień. 

Warunkiem otrzymania darmowej szczepionki jest zgłoszenie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zakwalifikowanie dziecka do szczepienia. Należy to zrobić do 20 kwietnia 2018 r.

Cały, dwudawkowy schemat szczepienia zostanie wykonany w czasie trwania akcji. 

Liczba szczepionek jest ograniczona.

Informacji o szczepieniach udziela Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi), do których należą:

  • posocznica (sepsa) - uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie płuc, zapalenie stawów,
  • inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).
 Zakażenie przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci.

Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE