Organizatorem tegorocznego Święta Plonów było Starostwo Powiatowe w Parczewie oraz Gmina Milanów.
Przy słonecznej pogodzie mieszkańcy Powiatu Parczewskiego dziękowali rolnikom za ich całoroczną, ciężką pracę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści, władze województwa lubelskiego, przedstawiciele samorządów lokalnych, jednostek i instytucji powiatowych i gminnych działających na terenie powiatu, przedstawiciele firm i instytucji wspierających rolników, dyrektorzy oraz pracownicy jednostek oświatowych i kultury.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego pod Kościół p.w Najświętszej Marii Panny w Milanowie. Po przyjściu korowodu, rozpoczęła się uroczysta, dziękczynna Msza Święta, którą celebrował Dziekan Ks. Robert Mączka w asyście tutejszego proboszcza Ks. Sławomira Matejka. Po jej zakończeniu korowód, poprowadzony przez starostów tegorocznych dożynek Agnieszkę Sikorę oraz Marcina Mostowca przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury.
Na dożynki przybyły delegacje z wieńcami, ze wszystkich gmin naszego powiatu. Wieńce zostały wykonane przez: Gmina Dębowa Kłoda – Pachole. Gmina Jabłoń - Zespół Ludowy ,,Kalina,,, Wieś Dawidy oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu. Gmina Milanów - Koło Gospodyń Wiejskich z Milanowa, Sołectwo Radcze oraz Mieszkańcy Wsi Kostry. Gmina Podedwórze - Koła Gospodyń Wiejskich w Antopolu i Opolu. Gmina Parczew - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wierzbówka ,,IWA,,; Gmina Siemień- Koło Gospodyń Wiejskich w Glinnym Stoku, Gmina Sosnowica, - Zespół Ludowy ,,Sosna,, z Sosnowicy, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Górczanie” w Górkach oraz Koło gospodyń Wiejskich w starym Orzechowie.
Gospodarze spotkania, Starosta Parczewski Jerzy Maśluch oraz Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski odebrali wieńce dożynkowe i powitali zaproszonych gości, przedstawicieli poszczególnych miejscowości, stoiska oraz wszystkich zebranych.
- Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba, upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi jak i w mieście nigdy nie zabrakło.
Według obyczaju starostowie dożynek przekazali na ręce Starosty Parczewskiego i Wójta Gminy Milanów bochen chleba. Po jego pokrojeniu, gospodarze podzielili się nim ze wszystkimi zgromadzonymi. Następnie zaproszeni goście dokonali okolicznościowych przemówień. Miłym akcentem było wręczenie odznaczeń. Jedenastu rolników z terenu Gminy Milanów zostało oznaczonych wyróżnieniem ,,Zasłużony dla rolnictwa,, medalem Ministra Rolnictwa.
Wśród wyróżnionych znaleźli się : Andrzej Szynkaruk, Krzystof Sawczuk, Leszek Bagun, Tomasz Donica, Jerzy Ilczuk, Wiesław Iwaszko, Marcin Mostowiec, Jerzy Pasicz, Zenon Szczygielski, Jerzy Szwaj oraz Wojciech Tymosiewicz.
Po wręczeniu odznaczeń, rozpoczęła się część artystyczna z tradycyjnymi konkursami. W pierwszej części rozrywkowej wystąpiły lokalne zespoły oraz kapele: Orkiestra Dęta OSP Mianów, Dębaczki z Dębowej Kłody, Anna Kubicka z Koła Gospodyń Wiejskich w Stępkowie, Chmiel z Chmielowa, Rumianeczki, Sosna z Sosnowicy, Kalina z Jabłonia, Kapela Czeremcha z Milanowa, Jezioranki z Jeziora, Alebabki z Gródka Szlacheckiego, Jednolatki z Kolonii Miłków, Parczewiacy z Parczewa, oraz zespół Tyśmienica.
Rozstrzygnięte zostały też dwa konkursy. Pierwszym z nich był tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec, w którym udział wzięło 13 delegacji. Pierwszą nagrodę jury przyznało dla Koła Gospodyń Wiejskich w Antopolu i Koła Gospodyń wiejskich w Opolu, drugą dla Sołectwa Radcze. Trzecią nagrodę otrzymał Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu.
Wieńce oceniało jury w składzie Dariusz Cięża – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie,, Anna Floras – Karpińska i Aleksandra Strzałkowska- Chojnacka – przedstawicielki Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i Jolanta Skiba przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Lubartowie.
W konkursie na najładniejszą posesję w Gminie Milanów, najładniejszą okazała się posesja Katarzyny Łotys, drugą w kolejności Ireneusza Iwaszko a trzecią Kazimierza Milanowskiego.
Po zakończeniu części oficjalnej, scenę opanowały występy artystyczne. Mogliśmy gościć m.in. Zespół ,,Colombo” ; Kabaret ,,QQ Na Muniu”, formację taneczną ,,Gamza” Politechniki Lubelskiej w Lublinie oraz gwiazdę wieczoru ,,Miły Pan,, który zabawiał publiczność swoimi największymi hitami.
Imprezę do końca prowadził zespół ,,EventerBand”. Licznie zebrana widownia potwierdziła, iż Święto Plonów jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu społeczności lokalnej. Serdeczna, rodzinna atmosfera sprawiła, że dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych.