Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu od lat honoruje tytułem Ambasadorów LKB osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju biznesu na Lubelszczyźnie oraz promocji i rozwoju LKB. Laureatów 2017 roku poznaliśmy podczas Biznes Forum i Gali Lubelskiego Klubu Biznesu, które zorganizowano w Filharmonii Lubelskiej.
Prestiżowe wyróżnienia trafiły tym razem do Władysława Szczygielskiego, założyciela fabryki kabli Elpar z Parczewa, Romana Raka, twórcy i właściciela Zakładu Usługowego-Produkcyjnego Roztocze w Zamościu oraz Grzegorza Polaka, prezesa Wytwórni Makaronu Domowego Pol-Mak.
Władysław Szczygielski otrzymał nagrodę za "wkład w budowanie polskiej gospodarki i sukces ekonomiczny firmy zbudowany poprzez inwestycje w nowoczesne technologie stosowane w produkcji przewodów elektrycznych oraz rozwój kapitału ludzkiego."
Z urodzenia parczewianin, z wykształcenia inżynier
Władysław Szczygielski jest rodowitym mieszkańcem Parczewa i absolwentem Technikum Przemysłowo-Pedagogicznego oraz Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie.
Swoją karierę rozpoczynał jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Energetycznych w Lublinie. Następnie rozpoczął pracę jako główny energetyk w parczewskim oddziale Warszawskich Zakładów Telewizyjnych. Jako przedsiębiorca zadebiutował dziewięć lat później, kiedy w przydomowym warsztacie otworzył zakład naprawczy sprzętu i przezwajania silników elektrycznych.
Odwaga konieczna w biznesie
W 1990 roku założył przedsiębiorstwo Elpar specjalizujące się w produkcji kabli i przewodów elektroenergetycznych. Jego dewizą jest stały rozwój firmy. Cechuje go odwaga i determinacja w dążeniu do celu. W kontaktach biznesowych ceni sobie uczciwość, a u pracowników zaangażowanie i rzetelne podejście do obowiązków. Pod jego kierownictwem Fabryka Kabli Elpar z małej rodzinnej firmy przeistoczyła się w duże przedsiębiorstwo działające prężnie również na międzynarodowych rynkach.
Od warsztatu do wielkiej firmy
Fabryka Kabli Elpar to drugi w Polsce pod względem wielkości producent kabli i przewodów elektrycznych. Elpar to ponad 400 milionów przychodu rocznie i około 450 pracowników. To w większości wysokiej klasy specjaliści. Firma oferuje kilkaset rodzajów kabli przeznaczonych dla budownictwa, energetyki, górnictwa, kolei czy też przemysłu samochodowego. Fabryka Kabli Elpar to 12 tysięcy ton przerobionej miedzi i około 6 tysięcy ton aluminium rocznie. Wyroby firmy są znane i cenione nie tylko w Polsce, ale także na rynkach: Szwecji, Irlandii, Czech, Słowacji, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, czy Wielkiej Brytanii.
Synowie kontynuują misję
Synowie, Andrzej i Marek Szczygielscy, stoją dziś na czele spółki. Kontynuują misję i wizję swojego ojca. Udoskonalają Fabrykę Kabli Elpar w Parczewie inwestując w nowoczesne technologie produkcji i rozwój kapitału ludzkiego.
ELPAR w liczbach
27 lat - tak długo działa i rozwija się firma założona przez Władysława Szczygielskiego |
400 milionów zł - to roczne przychody ELPAR-u |
450 - tylu pracowników zatrudnia dziś parczewska fabryka kabli |