Celem imprezy było zaprezentowanie umiejętności artystycznych dzieci, stworzenie okazji do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci, uczenie postawy otwartości i akceptacji na różnice jakie istnieją między dziećmi oraz integracja społeczności przedszkolnej.
Festyn rozpoczęła dyrektor Marzanna Panasiuk, która powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła wszystkie grupy dzieci do zaśpiewania piosenki o rodzinie pt. „Moja wesoła rodzinka”.
Głównym punktem festynu było wystawienie inscenizacji pt. „Brzydkie Kaczątko”, która opiera się na znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Choć tę baśń zna każde dziecko, bo niejednokrotnie ją słuchało lub czytało, to z przyjemnością wszyscy, również dorośli obejrzeli ją w wykonaniu dzieci 5-letnich z grupy IV i V, które do inscenizacji przygotowały nauczycielki Edyta Lipińska i Małgorzata Klej.
Dzieci poprzez znakomitą grę aktorską i piękne stroje przedstawiły losy tytułowego Brzydkiego Kaczątka, które różniło się od reszty rodzeństwa, dlatego było wyśmiewane i gorzej traktowane. Czuło się niepotrzebne i niekochane. Twierdziło, że świat kocha tylko pięknych i bogatych. To nie jest prawda. Ważniejsze jest posiadanie dobrego serca.
„Brzydkie Kaczątko” jest bajką, która uczy tej prawdy, uczy tolerancji, akceptacji, odmienności, ale też akceptacji samego siebie. Swojej odmienności wśród rówieśników, kolegów na podwórku czy też w przedszkolu. Rodzice, którzy przyszli na przedstawienie ze swoimi pociechami komentowali zachowania postaci.
Przybliżali przedszkolakom wartości, jakimi powinni się kierować. Podkreślali, że nie należy śmiać się z kaczątka, które jest samotne i nieszczęśliwe. Mimo wzruszającego przesłania płynącego ze spektaklu, został on utrzymany w wesołym tonie. Ogromnym walorem była również muzyka odzwierciedlająca uczucia, jakie towarzyszyły w danym momencie widzom.
Spektakl spodobał się zarówno dzieciom, jak i rodzicom, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po przedstawieniu odbyły się zabawy integracyjne z rodzicami przy muzyce „Zabawa na łące”, w rytmie afrykańskim „Epoli” oraz „Przegląd tańców grupowych”, który był niespodzianką od dzieci dla ich rodziców.
Prezentacje taneczne w wykonaniu przedszkolaków wypadły fantastycznie, dzieci zaprezentowały takie tańce jak: gr. I-„Kaczuchy”, gr. II-„Walc”, gr. III-„Rock and roll”, gr. IV-„Disco Polo”, gr. V-„Rap”. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane piękne upominki.
Festyn zakończył pyszny i zdrowy poczęstunek: owocowe szaszłyki, ciasteczka zbożowe, prażynki kukurydziane oraz woda z cytryną i kompot z owoców. Wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników festynu.
Tekst i foto: PP nr 1 w Parczewie.