Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie doczekała się swojego 70-lecia. Na uroczystości jubileuszowej w ubiegły czwartek nie zabrakło władz gminy, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, byłych i obecnych pracowników biblioteki, przedstawicieli szkół i instytucji gminnych oraz ceniących literaturę i kulturę mieszkańców.
Medale marszałka
Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Radosław Kozak wręczył w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego medale pamiątkowe dla zasłużonych bibliotekarzy pracownikom parczewskiej biblioteki. Medale marszałka dostały bibliotekarki Jolanta Pawelec i Mariola Kowalska, a dyrektor Marian Kowalski otrzymał podziękowania oraz dyplom uznania dla biblioteki za pracę i zaangażowanie na rzecz promowania czytelnictwa wśród mieszkańców.
Listy okolicznościowe
Z okazji 70-lecia biblioteki dyrektor wręczył listy okolicznościowe dla swoich pracownic: Bożeny Korniluk, Małgorzaty Swobody, Urszuli Sidor, Jolanty Pawelec, Marioli Kowalskiej, Lidii Dokudowiec i Edyty Dziewulskiej. Marian Kowalski nie zapomniał o swoich poprzednikach i wręczył po symbolicznej róży uznania byłym pracownikom biblioteki: dyrektor Teresie Bonik, Ewie Tracz, Renacie Chomicz, Sławomirowi Moniukowi i Zygfrydowi Osmólskiemu.
Biblioteka z dekretu
Parczewska biblioteka została założona w 1949 roku na mocy Dekretu o bibliotekach uchwalonego trzy lata wcześniej. Była siódmą z kolei biblioteką otwartą na Lubelszczyźnie po II wojnie światowej. Jej pierwszą siedzibą była hala targowa przy Placu Wolności. W 1955 roku przeniesiono ją do Powiatowego Domu Kultury przy ul. Bema. W kolejnych latach utworzono wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych, samodzielny oddział dla dzieci oraz filie w Przewłoce i Tyśmienicy.
Biblioteka dziś
Dzisiaj Miejsko-Gminna Biblioteka mieści się przy ul. 11 Listopada 62, a jej historia to tysiące zakupionych i wypożyczonych książek, udostępnianie prasy oraz pomoc czytelnikom w znalezieniu odpowiedniej lektury. To historia współpracy z placówkami oświatowymi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi przez działalność kulturalno-oświatową, promocję gminy i upowszechnianie czytelnictwa.
Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa Może by mnie nie było - Niektórym osobom wydaje się, że nie czytając książek, można wiele w życiu osiągnąć. Tak nie jest. Kilkadziesiąt lat temu również ja chodziłem do biblioteki przy Placu Wolności i pani Teresa wypożyczała mi książki. Książki z baśniami, fantastyką oraz historyczne. Gdyby nie państwa pomoc, być może mnie by dzisiaj tutaj nie było | Radosław Kozak, przedstawiciel marszałka województwa lubelskiego Kultura obrazu - Panu dyrektorowi i wszystkim pracownikom, czytelnikom przekazuję wyrazy podziwu w dzisiejszych czasach, gdzie kultura obrazu niestety dominuje nad kulturą słowa. Taki osobisty wątek, to w miejscowości, w której się wychowałem, w Przewłoce, ta biblioteka publiczna była przez wiele lat centrum kultury i życia społecznego, za co dziękuję |