reklama

Gmina Parczew zagrożona ASF

Opublikowano:
Autor:

Gmina Parczew zagrożona ASF - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaOd ostatniego rozporządzenia wojewody na terenie powiatu parczewskiego było pięć podejrzeń ognisk ASF. Część parczewskiej gminy jest w strefie zagrożonej, co nakłada pewne ograniczenia na hodowców świń.

Ostatnie rozporządzenie Wojewody Lubelskiego zakwalifikowało cztery sołectwa w parczewskiej gminie do obszaru zagrożonego ASF. Są to miejscowości: Brudno, Koczergi, Królewski Dwór i Wierzbówka.

   Piotr Kicman, powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie

   Mieliśmy pięć podejrzeń do tej pory, ale na szczęście wszystkie zostały wykluczone. Miejmy nadzieję, że w tym roku nasz powiat będzie oszczędzony

 

Oznakowali zagrożony obszar

Rozporządzenie wojewody mówi o zakazach i nakazach w strefie zagrożonej, które publikujemy w ramce. Większość z nich skierowana jest do rolników, ale oznakowanie obszaru należy do gminy.

- Dostosowaliśmy się do tych zaleceń, które zostały wydane w rozporządzeniu wojewody. Chodzi o oznakowanie obszaru zagrożonego, co zostało wykonane przez stosowne służby – powiedział nam burmistrz Parczewa, Paweł Kędracki. Powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie, Piotr Kicman, powiedział nam, że od ostatniego rozporządzenia nie wykryto na terenie powiatu parczewskiego żadnych ognisk zarazy.

Podejrzenie ognisk w pięciu gospodarstwach

- Dzięki Bogu w powiecie parczewskim póki co nie mamy żadnych ognisk ASF. Mieliśmy pięć podejrzeń do tej pory, ale na szczęście wszystkie zostały wykluczone. Miejmy nadzieję, że w tym roku nasz powiat będzie oszczędzony – mówi Piotr Kicman. Podejrzenia ognisk ASF dotyczyły głównie dużych chlewni. Dwie z nich w miejscowości Radcze z 1400 i 672 świniami, jedna w Kolanie z 600 sztukami, w Dawidach z 530 i najmniejsza w Wierzchowinach starych z trzema sztukami trzody chlewnej. Po zbadaniu próbek krwi przez laboratorium w Puławach wykluczono w nich obecność wirusa ASF.

Co ze zdrowymi świniami?

Co prawda w powiecie parczewskim nie ma ognisk choroby, ale w sąsiednim radzyńskim wykryto ich trzy. W związku z tym zapytaliśmy radzyńskiego powiatowego lekarza weterynarii Leszka Goleckiego, czy wydał decyzję wybicia zdrowych zwierząt w gospodarstwach bezpośrednio sąsiadujących z ogniskami.

- Jeśli sytuacja się nie pogorszy, to takiego działania radykalnego nie będzie. Przeprowadzimy solidne kontrole w tych obszarach i tam, gdzie rolnicy nie mają bioasekuracji, będziemy ich uświadamiać i wydawać stosowne decyzje nakazujące usunięcie usterek, jeżeli ktoś rokuje w naszej ocenie, że te warunki zapewni. Natomiast tam, gdzie są poważne niedociągnięcia, będziemy wydawać decyzje nakazujące ubój i zakaz utrzymywania świń – powiedział Leszek Golecki.

ZAKAZY NA OBSZARZE ZAGROŻONYM:

- wywożenie z i przywożenie do gospodarstwa świń i innych zwierząt bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii,

- transport świń po drogach publicznych i prywatnych,

- organizowanie targów, wystaw zwierząt i polowań.

NAKAZY NA OBSZARZE ZAGROŻONYM:

- oczyszczanie i odkażanie środków transportu zwierząt, tusz, pasz i nawozów naturalnych,

- odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do i wychodzące z gospodarstwa,

- niezwłoczne powiadamianie Powiatowego Lekarza Weterynarii o przypadkach chorych lub padłych świń,

- oznakowanie terenu tablicą „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAGROŻONY”.

Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa

Jesteśmy przygotowani

U nas nie ma takiego zagłębia hodowlanego jak jest na przykład w Jabłoniu czy w Milanowie. U nas są hodowcy trzody chlewnej w Tyśmienicy, w Jasionce i na Królewskim Dworze. Jednego dnia na nas spadło, że w Wierzchowinach Starych jest ognisko ASF, a na drugi dzień przyszedł mejl, że jest to odwołane. My mamy zalecenia przygotowane w przypadku pojawienia się ognisk

 



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE