reklama

III Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów i Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano:
Autor:

III Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów i Osób Niepełnosprawnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW niedzielę 17 czerwca, w sali gimnastycznej parczewskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Powiatowa Biblioteka Publiczna Centrum Kultury w Parczewie już po raz trzeci zorganizowała Powiatowy Przegląd Artystyczny Seniorów i Osób Niepełnosprawnych.  

Dwunastu prezentacjom konkursowym towarzyszyły wystawy prac artystycznych, wykonywanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej "Caritas" Diecezji Siedleckiej w Parczewie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach.

Oprócz tego można było obejrzeć okazałą ekspozycję pięknych prac malarskich Marii Nastaj, Wiesławy Tazbir i Antoniego Gładuna oraz fotografie znakomitego fotografika  Stanisława Waszkiewicza. 

Przegląd objął Honorowym Patronatem Starosta Parczewski Jerzy Maśluch, zaś  merytorycznego wsparcia udzielił organizatorom Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. 

W tym roku uczestnicy wystąpili w pięciu kategoriach: soliści, recytatorzy, zespoły  wokalne, forma kabaretowa i forma teatralna. 

Poza konkursem zaprezentowała się młodzież z parczewskiego LO z występem pt. "Bajkowy świat".

Artystów oceniała komisja konkursowa w składzie: Józef Obroślak  – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Anetta Weremczuk  – nauczycielka Wiedzy o Kulturze z I LO w  Parczewie i Małgorzata  Borowińska  – nauczycielka i instruktor teatralny ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sosnowicy. 

Przegląd stał się okazją do podziękowania przez Zarząd Powiatu w Parczewie Jadwidze Ogłozińskiej, instruktorce PBP-CK w Parczewie, która niedawno przeszła na emeryturę  – za wieloletnie zaangażowanie w pracę na rzecz kulturalnej aktywności Seniorów i Osób Niepełnosprawnych oraz promocję powiatu parczewskiego.

Szczególnym gościem tegorocznego Przeglądu była Anna Dunajewski, rodowita parczewianka, mieszkająca w Chicago dyrektor Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w USA,  która zaprezentowała  Fundację z Chicago DAR SERCA umożliwiającą leczenie ciężko chorym i niepełnosprawnym dzieciom z Polski i innych krajów: www.darserca.org

W poszczególnych kategoriach nagrody zdobyli: 
- w kategorii solista: Teresa Gdela z Miłkowa za piosenki ”Ballada o dawnym Parczewie” i ”Seniorzy, Seniorzy”;
- w kategorii zespół wokalny: „Kalina” z Jabłonia za piosenki „Zameczek” i ”Białe majowe bzy” oraz „Sosna” z Sosnowicy za utwory „Cygański tamburyn” i „Jak się bawią ludzie”;
- w kategorii forma teatralna nagrodę otrzymał Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku - Filia w Parczewie za prezentację montażu słowno-muzycznego pt. „Miłość niejedno ma imię”;
- w kategorii recytator: Piotr Struczyk reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Milanowie, za wiersze własne „Dom rodzinny” i „Dar Boży”;
- w kategorii forma kabaretowa: Środowiskowy Dom Samopomocy w Laskach za udaną prezentację piosenki Sławomira pt. „Miłość w Zakopanem”.
Ponadto Komisja wyróżniła za występ wokalny Zespół „Anioły Caritas” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Parczewie.

 

Adam Domański,wicestarosta parczewski

III Powiatowy przegląd artystyczny seniorów i osób niepełnosprawnych to wyjątkowa okazja do promocji talentów seniorów i osób z niepełnosprawnością. Przegląd pokazał, że pomimo trudności, choroby można aktywnie i twórczo funkcjonować w społeczeństwie. Osobom nie dotkniętym niepełnosprawnością pokazuje ze tzw. pełnosprawność jest darem, który każdemu z nas i w każdej chwili może być odebrany. Dziękuję wszystkim którzy aktywnie włączyli się w organizację tego ważnego dla naszego powiatu spotkania.

Bogumiła Sarnowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Parczewie

Pomysł zorganizowania Przeglądu zrodził się w 2015 roku, gdy pojechałam do Dęblina z reprezentacją powiatu parczewskiego na finał wojewódzki Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów. Nasza koleżanka z PBP-CK – Jadwiga Ogłozińska, z towarzyszeniem Parczewskiej Kapeli "Taaka Paka" i pani Helena Abramczuk, poetka z Przewłoki zyskały życzliwość komisji i zostały wyróżnione.

Przyjrzałam się występom artystów z całej Lubelszczyzny i pomyślałam, że już w przyszłym roku zorganizujemy konkurs dla aktywnych twórczo osób z naszego powiatu, który będzie okazją do integracji i zaprezentowania różnorodnych talentów naszych seniorów i osób niepełnosprawnych. Od lat współpracujemy z WTZ, UTW, ZNP, zespołami ludowymi, klubami seniora, malarzami, literatami, fotografikami.

Sukces organizacyjny pierwszego Powiatowego Przeglądu Artystycznego Seniorów i Osób Niepełnosprawnych, Parczew-2016, życzliwość samorządów (powiatowego, gminnych) oraz sponsorów utwierdziły nas w przekonaniu, że jest zapotrzebowanie społeczne i warto organizować cyklicznie taką imprezę. Na przekór myśleniu, że Senior kojarzy się z czasem jesieni, my organizujemy Przegląd na początku czerwca, u progu lata. Pasja jest w każdym człowieku i rozkwita, jak wiosna 

Paweł Borowicz, instruktor terapii zajęciowej WTZ Parczew

"Anioły Caritas" – bo tak się nazywają, w barwnych strojach ludowych oraz wiankach zaprezentowały dwie pieśni "Szła dzieweczka do laseczka" oraz "Lipka" z rep. zespołów ludowych. Swoim entuzjazmem oraz uśmiechem zarazili całą publiczność, której występ bardzo przypadł do gustu. Osoby niepełnosprawne swoją twórczością dodają wiele uroku i kolorytu w naszym życiu. Udowadniają, że niepełnosprawność nie jest żadną barierą, że bariery nieraz tworzy środowisko osób sprawnych. Gdy otwieramy się na tych ludzi, poznajemy ich wewnętrzną wrażliwość i piękno z zupełnie innej, nie znanej nam wcześniej strony

Dorota Bonik, starszy instruktor terapii zajęciowej ŚDS w Laskach

Występ moich podopiecznych przed publicznością to dla nich każdorazowo ogromny stres, ale przede wszystkim jest to rewelacyjny sposób na budowanie wiary w siebie, w swoje możliwości, na wyrażanie uczuć i emocji. Pozwala też na rozwijanie umiejętności z zakresu komunikacji werbalnej i pozawerbalnej oraz zdobycie uznania, które przychodzi po ciężkiej pracy włożonej w przygotowania. Taka forma arteterapii pozwala również zapomnieć o własnych, różnego rodzaju ograniczeniach. Wszystko to przyczynia się do wzrostu uspołecznienia i integracji społecznej, a przede wszystkim dostarcza moim podopiecznym ogromną radość, satysfakcję i wyzwala pozytywne emocje. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału oraz prezentacji scenicznej podczas tej rewelacyjnej inicjatywy kontynuowanej od trzech lat 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE