reklama

Kto nami rządził przez ostatnie 30 lat?

Opublikowano:
Autor:

Kto nami rządził przez ostatnie 30 lat? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kolejny raz dostajemy wyborcze obietnice. Kto da więcej, kto da lepiej, kto najlepszy i najpiękniejszy.

Już za niespełna dwa dni staniemy przed urnami wyborczymi. Warto przy tej okazji pokazać jak kształtowały się władze miasta i powiatu parczewskiego przez prawie 30 lat wolnej Polski.

Historia wyborów na burmistrza

Od początku ustrojowych przemian czyli od 1989 r. Parczewem rządziło tylko czterech burmistrzów. Czas przełomu i zmian ustrojowych należał do Wiesława Czarnackiego, który objął stery miasta w lutym 1989 r. i sprawował urząd burmistrza ponad 6 lat, do sierpnia 1995 r.

Kolejnym burmistrzem został Stanisław Rudko, który rządził pomiędzy październikiem 1995 r., a czerwcem 1997 r.

Era Stanisława Mroczka zaczęła się w lipcu 1997 r. i zakończyła w listopadzie 2006 r. Ten ponad dziewięcioletni okres rządów Stanisława Mroczka zbiegł się ze zmianami ustrojowymi (cztery wielkie reformy z 1999 r.) oraz sposobem wybierania włodarzy w samorządach.

W przypadku Mroczka jego pierwszy wybór nastąpił przez głosowanie w radzie gminy. Po reformach z 1999 r. po raz pierwszy w historii Parczewa burmistrz został wybrany poprzez głosowanie powszechne w 2002 r. Te wybory jako jedyne do tej pory zakończyły się już po pierwszej turze. Stanisław Mroczek wygrał, zdobywając 54,59 proc. głosów.

Koniec panowania ówczesnego burmistrza nastąpił po kolejnych wyborach samorządowych w 2006 r. Przegrał on w II turze z Pawłem Kędrackim, który sprawuje ten urząd nieprzerwanie przez ostatnie 12 lat.

Burmistrzowie Parczewa:

1. Czarnacki Wiesław 16.02.1989 – 15.08.1995

2. Rudko Stanisław 26.10.1995 – 19.06.1997

3. Mroczek Stanisław 10.07.1997 – 29.11.2006

4. Kędracki Paweł 29.11.2006 do chwili obecnej

Parczewscy radni miejscy

Pierwsze wolne wybory do miejskiej miały miejsce w 1990 r. Wybrano wówczas aż 28 radnych. W 1994 i 1998 r. wybierano 24 rajców miejskich. Reforma samorządowa i nowa ordynacja spowodowały, że od 2002 wybieramy już tylko 15 radnych.

W sumie przez 28 lat demokracji wybraliśmy w na radnych 97 osób. Najwięcej bo aż 4 na 7 możliwych kadencji mandat radnego sprawował Krzysztof Hawryluk. Po 3 kadencje radnymi byli: Jan Bonik, Marek Chwalczuk, Maria Komar, Jan Nazaruk, Waldemar Zarczuk, Sławomir Sokołowski, Henryk Szych, Adam Wróblewski.

Co ciekawe, co najmniej dwóch radnych było następcami w radzie po swoich rodzicach. Byli to Czesław Makówka, a następnie jego syn Artur Makówka oraz Edward Dominik i jego syn Tomasz Dominik.

Radni powiatu parczewskiego

Po raz pierwszy radnych powiatu wybieraliśmy w 2002 r. Wśród piętnastu radnych wybranych wtedy po raz pierwszy, czworo z nich zostało wybranych w każdych kolejnych wyborach, nie zawsze obejmując jednak mandat radnego.

Ryszard Trubaj z PSL i Kazimierz Jaszczuk z PiS byli wybrani w każdych wyborach samorządowych, jako radni powiatu i sprawują mandat już 16 lat czyli cztery kadencje.

Z kolei Grażyna Lamczyk podobnie jak panowie została wybierana radną w każdych wyborach do powiatu. Miała jednak przerwę w sprawowaniu mandatu w latach 2013-2014, kiedy to została wybrana na wójta Gminy Dębowa Kłoda.

Z kolei Jerzy Maśluch wybierany także w każdych wyborach na radnego powiatu w 2002 roku zrzekł się mandatu, gdyż został wybrany na wójta Gminy Sosnowica.

Po trzy razy byli wybierani: Waldemar Wezgraj, Sławomir Czech, Bożena Siłuch, Jan Makarewicz i Paweł Kędracki. Ciekawy jest przypadek tego ostatniego, który pomimo trzykrotnego wyboru nigdy nie został radnym powiatu, dlatego że wygrywał także wybory na burmistrza Parczewa.

Podobna sytuacja miała miejsce dwukrotnie w przypadku Krystyny Jaśkiewicz, która obejmowała stanowisko wójta Gminy Sosnowica.

Kolejną, wynikającą z powyższego ciekawostką jest fakt, że Jacek Zawadzki i Małgorzata Zając pomimo, iż nie zostali wybrani do rady powiatu przez wyborców, obejmowali dwukrotnie mandaty radnych w 2010 i 2014 r. zastępując odpowiednio Krystynę Jaśkiewicz i Pawła Kędrackiego.

Mandat radnego powiatu po dwa razy uzyskali: Halina Żelazowska, Stanisław Mroczek (w 2002 r. zrzekł się mandatu z powodu wyboru na burmistrza), Joanna Szczuchniak, Adam Domański i Krystyna Jaśkiewicz.

Ogółem przez 16 lat i cztery głosowania od 2002 r. do 2014 r. mandat radnego powiatowego zdobyły w wyborach 33 osoby. Kolejne 8 osób wskoczyło do rady poprzez wygaśnięcie mandatu wybranych wcześniej radnych.

Rekordzistami pod względem zdobytych głosów są jak do tej pory: Paweł Kędracki z 636 głosami i Jerzy Styczyński z 624 głosami uzyskanymi w czasie wyborów w 2006 r. oraz Grażyna Lamczyk z 622 głosami z roku 2010.

Najmniej głosów, żeby zdobyć mandat radnego powiatu potrzebowały Joanna Szczuchniak i Barbara Szwaj w 2006 r., które to uzyskały odpowiednio 82 i 99 głosów. Ryszard Trubaj w 2002 r. potrzebował 126 głosów.

Najwięcej radnych powiatowych wprowadziło PSL bo aż 15 na 60, którzy zostali wybrani w sumie przez cztery kadencje. Drugi jest PiS z 11 radnymi, a trzecie SLD z 7 radnymi.

Osoby z największym stażem w radach miejskiej i powiatowej

4 kadencje – Krzysztof Hawryluk – Rada Miejska

4 kadencje – Ryszard Trubaj – Rada Powiatu

4 kadencje – Kazimierz Jaszczuk – Rada Powiatu

4 kadencje – Grażyna Lamczyk – Rada Powiatu

4 kadencje – Adam Domański – 8 lata Rada Miejska, 8 lat Rada Powiatu

3 kadencje - Sławomir Czech - Rada Powiatu

3 kadencje - Waldemar Wezgraj - Rada Powiatu

3 kadencje - Siłuch Bożena - Rada Powiatu

3 kadencje - Jerzy Maśluch - Rada Powiatu ( 1 kadencja jako wójt Sosnowicy )

3 kadencje – Zdzisław Chmielarz – 8 lat Rada Miejska, 4 lata Rada powiatu

3 kadencje - Jan Makarewicz - Rada Powiatu

3 kadencje - Paweł Kędracki – burmistrz Parczewa

3 kadencje - Jan Bonik – Rada Miejska

3 kadencje - Marek Chwalczuk - Rada Miejska

3 kadencje - Maria Komar - Rada Miejska

3 kadencje - Jan Nazaruk - Rada Miejska

3 kadencje - Waldemar Zarczuk - Rada Miejska

3 kadencje - Sokołowski Sławomir - Rada Miejska

3 kadencje - Henryk Szych - Rada Miejska

3 kadencje - Adam Wróblewski - Rada Miejska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE