reklama

Łagowski: Świadectwa z Siemienia mogą być nieważne

Opublikowano:
Autor:

Łagowski: Świadectwa z Siemienia mogą być nieważne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaSąd uchylił zarządzenie wójta o odwołaniu Tomasza Łagowskiego ze stanowiska dyrektora szkoły w Siemieniu. Wójt zapowiada, że gdy otrzyma uzasadnienie wyroku, zdecyduje co robić dalej.

W środę, 15 maja, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił zarządzenie wójta Gminy Siemień 21 stycznia. 

W zarządzeniu Tomasz Kanak odwołał Tomasza Łagowskiego ze stanowiska dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Sąd nakazał wójtowi zwrot 480 zł zwolnionemu dyrektorowi z tytułu poniesionych przez niego kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny. 
Z naszych informacji wynika, że wójt czeka na pisemne uzasadnienie wyroku i wtedy podejmie decyzję, czy odwołać się od wyroku sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Świadectwa mogą być nieważne
Po wyroku sądu w Lublinie, który uchyla zarządzenie wójta, dyrektor Łagowski domagał się szybkiego powrotu na swoje stanowisko. 
Uważa, że to on powinien przewodniczyć klasyfikacyjnej radzie pedagogicznej jako jedyna osoba uprawniona. Jak twierdzi, w innym przypadku ważność uczniowskich świadectw może być kwestionowana. 
Odwołanie na wniosek CBA
Wójt odwołał Tomasza Łagowskiego na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego z  24 grudnia 2018 r., w związku z pełnieniem przez dyrektora szkoły funkcji pełnomocnika w firmie, którą prowadzi jego żona. 
Przed podjęciem tej decyzji wójt uzyskał pozytywną opinię Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Podstawą prawną do odwołania dyrektora szkoły była zdaniem wójta ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Nie popełniłem żadnego przestępstwa
Tomasz Łagowski tuż po odwołaniu z funkcji podkreślał w rozmowie ze Wspólnotą, że powody odwołania nie mają nic wspólnego z jego działalnością jako dyrektora szkoły.
- Nie popełniłem żadnego przestępstwa, nie prowadziłem działalności gospodarczej, pomagałam jedynie żonie, która w okresie letnim prowadzi punkt gastronomiczny nad jeziorem w Białce koło Parczewa - wyjaśniał wówczas Łagowski.
Ostatecznie 30 marca trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skarga dyrektora na zarządzenie wójta.
 
Kalendarium sprawy:
- 24 grudnia 2018 r. - do wójta Gminy Siemień trafia pismo CBA z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły w Siemieniu, ze względu na złamanie przepisów antykorupcyjnych
- 21 stycznia 2019 - wójt Gminy Siemień odwołuje dyrektora szkoły ze stanowiska
- 20 marca 2019 - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie trafia skarga na zarządzenia wójta
- 16 maja 2019 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchyla zarządzenie wójta o odwołaniu dyrektora szkoły
- 16 czerwca 2019 - wójt czeka na pisemne uzasadnienie wyroku z WSA w Lublinie.
 
 

 

  
Tomasz Łagowski, odwołany dyrektor szkoły w Siemieniu

W mojej ocenie prawa nie złamałem i odwołanie mnie ze stanowiska dyrektora było nieuzasadnione. Po nieprawomocnym wyroku sądu administracyjnego, który przyznał mi rację, zarządzenie wójta straciło tymczasowo moc i oczekiwałem rychłego przywrócenia mnie na stanowisko dyrektora, tak, aby klasyfikacyjną radę pedagogiczną mogła poprowadzić uprawniona osoba. W innym przypadku ważność uczniowskich świadectw może być kwestionowana

 Tomasz Kanak, wójt Gminy Siemień

Odwołanie nie nastąpiło z mojej inicjatywy, a na pisemny wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tj. pełnienie funkcji pełnomocnika w działalności gospodarczej). Odwołanie to zostało pozytywnie zaopiniowane przez Panią Teresę Misiuk Lubelską Kurator Oświaty. Po odwołaniu pełnienie obowiązków dyrektora powierzyłem Pani Ewie Rutkowskiej dotychczasowej wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z art. 63 ust. 10 lub ust. 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2019 r. Mając na uwadze złożoność całej sprawy, a przede wszystkim dobro szkoły, jestem w stałym kontakcie z Lubelską Kurator Oświaty oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. Na koniec chciałbym jednoznacznie podkreślić, że wszystkie moje działania podejmowane na stanowisku wójta, w tej i każdej innej sprawie, opierają się i będą się opierały na poszanowaniu przepisów prawa 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE