reklama

Liceum w Milanowie przeszło do historii

Opublikowano:
Autor:

Liceum w Milanowie przeszło do historii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPowiat Parczew: 31 sierpnia radni powiatowi zdecydowali o likwidacji LO im. Marii Konopnickiej w Milanowie. Szkołę zamknięto po 72 latach działalności.

Już w lutym tego roku Rada Powiatu Parczewskiego przyjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji liceum w Milanowie. Proces wygaszania szkoły trwał od 2015 roku. Nie utworzono wówczas pierwszej klasy, bo nie było wystarczającej ilości chętnej do nauki młodzieży. W ubiegłym roku chęć rozpoczęcia nauki w LO w Milanowie deklarowało tylko czterech uczniów, a w tym roku trzech. Młodzież, która rozpoczynała edukację w tej szkole w 2014 roku opuści jej mury w tym roku.  

Kurator pozwolił zamknąć szkolę 

- 28 sierpnia kurator oświaty zezwolił na likwidację LO w Milanowie. My tę informację dostaliśmy 30 sierpnia i zwołaliśmy nadzwyczajną sesję Rady Powiatu na dzień 31 sierpnia, bo zgodnie z ustawą o systemie oświaty, szkołę publiczną prowadzoną przez jednostkę samorządu terytorialnego można zlikwidować w terminie do końca roku szkolnego, to jest właśnie do 31 sierpnia - poinformował nas wicestarosta Adam Domański. Adam Domański zaprezentował nam stanowisko Rady Pedagogicznej LO w Milanowie, która nie wyrażała sprzeciwu wobec zamiaru likwidacji szkoły. - Nie ma szkoły bez uczniów - skwitował wicestarosta.

Kto przejmie budynek szkoły?

Likwidacja LO w Milanowie to nie koniec kłopotów. Zostają bowiem budynki i związane z ich utrzymaniem koszty. - Zarząd powiatu postawił sobie zadanie, żeby zagospodarować obiekt z przeznaczeniem na cele społeczne i żeby nadal służył mieszkańcom powiatu parczewskiego. Z pewnością nie sprzedalibyśmy budynku na działalność komercyjną - zapewnia wicestarosta Domański. - Zakupem obiektu zainteresowany jest Caritas Diecezji Siedleckiej. Jest to instytucja działająca na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, zatem wpisuje się to w cel postawiony przez zarząd powiatu - informuje Domański.

Fundacja nie przekonała Rady Powiatu

O przejęcie od powiatu i prowadzenie szkoły starała się Fundacja im. Marii i Włodzimierza Czetwertyńskich, której prezesem jest Sławomir Langa. - Przedstawiciele fundacji nie przekonali zarządu powiatu, a później Rady Powiatu do tego, że mogą dokonać naboru i tą szkołę prowadzić - powiedział nam Adam Domański. - Natomiast dyrektor siedleckiego Caritas zaprezentował radnym wizję zagospodarowani obiektu. Caritas chce tam prowadzić warsztaty terapii zajęciowej. Biskup siedlecki akceptuje tę decyzję. Ostatecznie to Rada Powiatu będzie podejmować decyzję o sprzedaży szkoły Caritasowi. Myślę, że nastąpi to jeszcze w tym roku - informuje wicestarosta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE