Przez kilka miesięcy parczewski Urząd Miejski wraz z Zakładem Usług Komunalnych w Parczewie z napięciem oczekiwali na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W zaakceptowanej w dniu 4 sierpnia 2016 r. przez Ministerstwo Środowiska zaktualizowanej liście rankingowej projektów, projekt z Parczewa znalazł się na 41. miejscu na 104 objęte dofinansowaniem wnioski.
Po ponad trzech miesiącach od decyzji o dofinansowaniu w dniu 10 października w Warszawie, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w obecności Kazimierza Kujdy - prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marka Perlińskiego - prezesa zarządu Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. w Parczewie, została uroczyście podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn. "Kompleksowe rozwiązanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Parczew".
Planowana całkowita wartość projektu ma wynieść 25.989.026,44 zł, z czego 13.488.325,55 zł zostanie sfinansowane w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Projekt modernizacji został opracowany przez gminę Parczew, natomiast Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Parczewie jest inwestorem tego ogromnego jak na parczewskie warunki przedsięwzięcia oraz zajmuje się jego realizacją i wdrażaniem.
W wyniku realizacji projektu zmodernizowana, a w praktyce niemal całkowicie przebudowana zostanie oczyszczalnia ścieków. Dodatkowo zostanie rozbudowany system kanalizacji sanitarnej przy ul. 11-go Listopada. Ponadto projekt obejmuje także zakupienie nowoczesnego pojazdu do wysokociśnieniowego czyszczenia przepompowni oraz kanalizacji.
Zakres modernizacji obejmie m.in. budowę następujących nowych obiektów: budynku technicznego, reaktorów biologicznych, punktu zlewnego ścieków dowożonych, budynku transportera osadu odwodnionego oraz pozostałą infrastrukturę
Modernizacja umożliwi również zmianę funkcji technologicznej w następującym zakresie przebudowy: pompownia ścieków surowych, zbiornika ścieków dowożonych, budynku stacji odwadniania, budynku biurowo-socjalnego, budynku stacji dmuchaw, komory osadu czynnego.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, planowanej przebudowie i zakupowi wyposażenia podwyższeniu ulegnie zdolność oczyszczająca obiektu.
Modernizacja ma na celu również usprawnienie eksploatacji i zwiększenie niezawodności działania całego systemu.
Po jej przeprowadzeniu, oczyszczalnia będzie spełniała wymogi Dyrektyw Unijnych dotyczących jakości oczyszczania ścieków.
Ukończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2019 r.