Kontrolerzy z bialskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego wykryli nieprawidłowości w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Program jest realizowany przez Urząd Miejski z mocy ustawy. Burmistrz powołał w tym celu Zespół Interdyscyplinarny, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele szkół, policji i MOPS-u.
Przez osiem miesięcy nie było programu
Poprzedni gminny program obowiązywał z mocy uchwały Rady Miejskiej w latach 2014-2016. Obecnie obowiązujący na lata 2017-2020 został przyjęty przez radę 28 sierpnia 2017 roku. Kontrolerzy piszą w protokole, że skutkiem tego od 1 stycznia do 28 sierpnia 2017 roku gmina nie realizowała swojego ustawowego zadania, szczególnie w zakresie opracowania programu. Zaznaczają, że program powinien mieć ciągłość.
Braki w regulaminie MOPS-u
Pomimo tego, że program był realizowany przez MOPS, w zarządzeniu dyrektor Joanny Suchodolskiej z 2017 roku, w którym określone zostały zadnia na poszczególnych stanowiskach pracy, nie odniesiono się do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy. Pracownicy MOPS zajmujący się przemocą nie posiadali zapisów poświadczających wykonywanie zadań z przeciwdziałania przemocy w rodzinie, z wyjątkiem członków Zespołu Interdyscyplinarnego.
Naruszyli ustawę
Zespół Interdyscyplinarny opracował i zatwierdził regulamin do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Kontrolerzy wskazują, że kompetencje do określania szczegółowych warunków funkcjonowania zespołu przypisane zostały ustawowo tylko i wyłącznie Radzie Miejskiej i dlatego procedura zatwierdzenia regulaminu zespołu przez sam zespół narusza przepis ustawy.
Nie złożyli oświadczeń o poufności
W dokumentacji zespołu znajdują się pisemne oświadczenia wszystkich jego członków o zachowaniu poufności informacji i danych uzyskanych przy realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Ustawa mówi, że oświadczenia składane są organowi, w tym przypadku burmistrzowi Parczewa, a w toku czynności kontrolnych wyszło na jaw, że oświadczenia nie zostały do niego złożone.
Policyjne trudności z pisaniem
Zespół kontrolny zwrócił w swoim protokole uwagę na powtarzające się nieprawidłowości w wypełnianiu formularza Niebieska Karta przez interweniujących policjantów. Niekompletne i nierzetelne wpisy dotyczyły działań podjętych przez policję, danych rodziny, działań interwencyjnych oraz wniosków wypełniającego formularz.
Agnieszka Hawryluk, sekretarz gminy Realizacją programu zajmuje się MOPS i my jako Urząd Miejski ten protokół dostaliśmy tylko do wiadomości. Natomiast dostaliśmy z MOPS-u informację, że zalecenia pokontrolne zostały wykonane |