Internet szerokopasmowy na sprzedaż
Radny Grzegorz Duda zapytał burmistrza o ustalenia na konwencie starosty parczewskiego z włodarzami gmin powiatu o podział majątku po projekcie internetu szerokopasmowego. W kwietniu wygasł okres trwałości projektu i starostwo w porozumieniu z partycypującymi w nim samorządami musi zdecydować, co stanie się z infrastrukturą.
- Czy coś nam zostało z tego projektu? Czy można to w jakiś sposób zagospodarować? - pytał Grzegorz Duda.
Burmistrz odpowiedział, że w przypadku najbardziej poważnej infrastruktury, czyli dwóch wież telekomunikacyjnych na terenie gmin Parczew i Jabłoń, on i wójt Jabłonia mają przekazać staroście ewentualne kierunki zagospodarowania tego majątku. Parczewska gmina jest udziałowcem tego projektu w 35 proc., bo w takim zakresie partycypowała w kosztach i burmistrz zapewnia, że przy podziale majątku te proporcje zostaną zachowane.
- Myślę, że byłyby podmioty chętne do tego, żeby to zakupić, czy też wydzierżawić pod kątem prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział Paweł Kędracki. Burmistrz dodał, że ewentualna sprzedaż parczewskiej wieży przy dawnym składowisku odpadów w Królewskim Dworze pociągnie za sobą sprzedaż gruntu, na której jest ona ustawiona.
Pół psa dla parczewskiej komendy
Radny Sławomir Teleon zapytał zastępcę komendanta parczewskiej policji Mariusza Kawalerskiego o to, czy parczewska komenda stara się o zakup motocykli do patrolowania dróg powiatu w sezonie letnim.
Zastępca komendanta odpowiedział, że parczewska flota radiowozów jest wysłużona z średnim przebiegiem ok. 300 tys. km, a parczewska komenda najbardziej potrzebuje busa do transportu osób zatrzymanych.
Drugie pytanie Teleona dotyczyło pozyskania psa służbowego, którego brakuje w parczewskiej komendzie. Kawalerski powiedział, że w razie potrzeby parczewska policja korzysta z czworonożnych funkcjonariuszy z sąsiednich powiatów. Dodał też, że w przypadku dofinansowania z samorządów powiatu, budżet centralny policji obligatoryjnie dokłada 50 proc. do każdej inwestycji.