reklama

Odsłonięcie tablicy Aleksandra Wołosa w Hołownie (galeria)

Opublikowano:
Autor:

Odsłonięcie tablicy Aleksandra Wołosa w Hołownie (galeria) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaHołowno: W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Hołownie w sobotę 14 kwietnia odsłonięto tablicę pamiątkową urodzonego w Hołownie znanego artysty Aleksandra Wołosa.

Kilkadziesiąt osób pojawiło się w sobotę 14 kwietnia w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Hołownie, by uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej jednemu z najsłynniejszych polskich twórców, wybitnemu rysownikowi, malarzowi, grafikowi, rzeźbiarzowi i karykaturzyście Aleksandrowi Wołosowi. 

Na odsłonięciu tablicy zjawiła się najbliższa rodzina włącznie z synami artysty, przyjaciele i znajomi wybitnego rysownika, władze samorządowe gminy Podedwórze, a także byli studenci Aleksandra Wołosa. 

Po odsłonięciu tablicy zebrani zapoznali się z filmem o twórczości  artysty, nakręconym na tydzień przed jego śmiercią; najbliżsi wspominali życie i twórczość wybitnego rysownika. Syn Aleksandra Wołosa odczytał też list pamiątkowy prezydenta Olsztyna, miasta, w którym artysta żył i tworzył. 

Przy okazji uroczystości odsłonięcia tablicy, dla zebranych premierę swojego nowego spektaklu zaprezentował zespół Rumenok. 

 

Aleksander Wołos (1934-2014) – pracownik naukowo-dydaktyczny, malarz, grafik, rzeźbiarz, rysownik, karykaturzysta. 
Urodził się 12 sierpnia 1934 r. w Hołownie. W latach 1953-1960 studiował na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Następnie podjął tam pracę i w 1968 r. uzyskał stopień doktora, a w 1980 r. doktora habilitowanego z zakresu nauk przyrodniczych (biochemia zwierząt). Mieszkał w Olsztynie. Zmarł 6 listopada 2014 r.

W latach 1959-1968 pracował jako asystent w Katedrze Biochemii Zwierząt Wyższej Szkoły Rolniczej, a następnie Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Po uzyskaniu doktoratu do 1982 r. zajmował na uczelni stanowisko adiunkta. Był również członkiem Rady Instytutu Fizjologii i Biochemii Zwierząt, a także Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego (społeczny inspektor pracy, przewodniczący Komisji Kulturalno-Oświatowej), NSZZ "Solidarność" (członek Komitetu Redakcyjnego „Solidarność Kortowska”), Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” (sekretarz, prezes Oddziału Olsztyńskiego, członek Zarządu Głównego).

Uprawiał malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz rysunek satyryczny. Od 1955 r. jego rysunki ukazywały się w prasie regionalnej („Gazeta Olsztyńska”, „Nasza Wieś”, „Panorama Północy”, „Posłaniec Warmiński”, „Warmia i Mazury”), w tygodnikach ogólnopolskich („Karuzela”, „Polityka”, „Szpilki”, „Wprost”), a także w prasie niemieckiej („Kontraste”, „Eulenspiegel”, „Pardon”) i jugosłowiańskiej („Osten”) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek (głównie podręczników i skryptów). Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego:
- Pastelowy humor (2002)
- Głowy i główki (2004)
- Akweny (2006).

Artysta miał w swoim dorobku 63 wystawy indywidualne i udział w 152 wystawach zbiorowych, w tym 64 międzynarodowych. Jego liczne prace znajdują się m.in. w Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz w zbiorach prywatnych.
Za działalność naukową i artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in.:
- Odznakę „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” (1974)
- Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, indywidualną (1978)
- Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, zespołową (1982)
- Złoty Krzyż Zasługi (1980)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (1981)
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002)
- Nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt twórczości (2002)
- Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za całokształt twórczości (2009)
- Złoty Laur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2012)
- Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) 
- Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie sztuk plastycznych im. Hieronima Skurpskiego (2014)

 

Lucjan Wołos, syn artysty 

Złoty człowiek

Jego znajomi, przyjaciele czy jego studenci byli ojcem bardzo zauroczeni. On był takim ciepłym człowiekiem, takim dobrym, że to było niesamowite. W rodzinach zawsze są jakieś animozje czy konflikty, a on był zawsze spoiwem, które wszystko łączyło. Jedną z nagród, które dostał, była nagroda Złotego Człowieka w plebiscycie mieszkańców Olsztyna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE