Po raz pierwszy w historii samorządów, radni głosowali nad wotum zaufania dla organów wykonawczych. To efekt wprowadzenia nowych przepisów w ustawach o samorządzie terytorialnym. W przypadku miasta takim organem jest burmistrz, a w powiecie Zarząd Powiatu ze starostą na czele. Nieudzielenie wotum zaufania w powiecie skutkuje wnioskiem o odwołanie zarządu, a w przypadku gminy taka sytuacja w dwóch kolejnych latach daje radzie gminy możliwość podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.
Mieszkańcy mogli debatować
Radni głosowali po zapoznaniu się z raportami o stanie gminy lub powiatu za 2018 rok. Raporty zawierały podsumowanie działalności władz, w szczególności realizację przyjętych programów, strategii i uchwał. Są to obszerne dokumenty, które począwszy od tego roku będą prezentowane radnym corocznie w terminie do 31 maja. Ciekawostką jest fakt, że w debacie nad raportem udział mogą brać mieszkańcy, niestety nikt w tym roku z tego prawa nie skorzystał.
Enigmatyczny raport i niepełne zaufanie
W trakcie dyskusji nad raportem o stanie powiatu radna powiatowa Krystyna Jaśkiewicz stwierdziła, że jest on w wielu miejscach nieprecyzyjny.
- Szczególnie enigmatyczny jest fragment dotyczący naszej służby zdrowia. Nie da się tu określić, czy służba zdrowia jest w dobrej kondycji, złej, lub średniej. Ta część jest przygotowana pobieżnie – oceniła radna Jaśkiewicz.
Do radnego Adama Wróblewskiego nie przemawia z kolei część raportu dotycząca dróg powiatowych, a dokładnie oceny ich stanu. Wróblewski nie znalazł też żadnego zdania o promocji turystycznej powiatu.
W efekcie ośmiu radnych z koalicji rządzącej zagłosowało za, a cały klub PiS i Ziemia Parczewska, czyli siedmioro radnych wstrzymało się od głosu. Tym samym koalicja dała wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Następne głosowanie za rok.
Młodzieżowa Rada i rowery
Podczas sesji rady miejskiej radny Adam Wiśniewski miał uwagi do strategii realizowanych przez burmistrza. Wiśniewski uważa, że w Parczewie jest zbyt mało wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz że miasto powinno zwiększyć wydatki na te cele. Kolejna rzecz, to brak Młodzieżowej Rady Miejskiej, która zdaniem radnego mogłaby wnieść ciekawe pomysły do funkcjonowania miasta. Wiśniewski powiedział też, że ze względu na położenie Parczewa powinno się inwestować w promocję turystyczno-rowerową.
Parczew ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym
Burmistrz Paweł Kędracki uważa natomiast, że priorytetem powinna być poprawa warunków dla parczewskich przedsiębiorców. Jego zdaniem Parczew jest silnym ośrodkiem przemysłowym, a świadczyć ma o tym jedynie 400 osób bezrobotnych na terenie gminy oraz obecność fabryki Elpar, która generuje obrót rzędu kilkuset milionów złotych rocznie. Co do kultury, burmistrz powiedział, że w Parczewie dzieje się dużo i wskazał, że w kalendarzu na 2019 rok jest 65 pozycji.
Podczas głosowania nad wotum zaufania dla burmistrza, radni miejscy bez względu na przynależność partyjną jednogłośnie poparli Pawła Kędrackiego.
Adam Wiśniewski, radny miejski Cegły to jeszcze nie budowla Te wszystkie cegły, które stanowią działania burmistrza, to spora kupka dobrych rzeczy, ale to jeszcze nie stanowi budowli. Dobrze by było poskładać to w spójną koncepcję miasta, które idzie w którąś stronę | Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa Parczew ośrodkiem przemysłowym Nie pozwolę się zgodzić z panem radnym, że brakuje wspólnej wizji. Być może nie w oczach mieszkańców, ale Parczew jest postrzegany na forum województwa jako silny ośrodek przemysłowy na mapie Lubelszczyzny | Mirosław Naumiuk, przewodniczący Rady Miejskiej Oby nie ostatni raz Pan burmistrz z niepokojem zerkał, czy te wotum zaufania mu zostało udzielone. Po raz pierwszy takie wotum zaufania pan uzyskał. Życzę panu, żeby to nie było po raz ostatni |
Krystyna Jaśkiewicz, radna powiatowa Sosnowicka efemeryda Mnie jako radną z gminy Sosnowica interesuje podział środków finansowych naszego POZ. Jest to efemeryda, coś niespotykanego. Absolutnie żadnych informacji ani ja, ani mieszkańcy z tego raportu nie uzyskają, a myślę, że byłyby one bardzo cenne | Adam Wróblewski, radny powiatowy Modernizacja dróg raz na 15 lat Biorąc pod uwagę 20 km zmodernizowanych dróg w 2018 roku, a mamy ich ponad 300 km, czyli wychodzi średnio, że co 15 lat modernizacja danego odcinka drogi może przebiegać przy takim tempie. Czy to jest wystarczające? | Jerzy Maśluch, starosta parczewski Udoskonalając rzeczywistość Raport to nie dokument planistyczny, ale odzwierciedlający rzeczywistość, która miała miejsce w 2018 roku. On nie ma być sztuką dla sztuki, tylko służyć, co ewentualnie należałoby udoskonalić. To będzie wyjście do kierunków działania władz powiatu i my będziemy to analizowali |