reklama

Parczewskie liceum ma najlepszą zdawalność matur w powiecie

Opublikowano:
Autor:

Parczewskie liceum ma najlepszą zdawalność matur w powiecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZ 97 absolwentów parczewskiego liceum matury nie zdało tylko czterech. ZSP w Parczewie ma zdawalność na poziomie 66,7 proc., a najsłabiej z 36 proc. wypadło technikum w Jabłoniu.

Dyrektor I LO w Parczewie Beata Tryniecka tłumaczy wysoką zdawalność matur dobrym pod względem edukacyjnym rocznikiem maturzystów. Jej zdaniem zadania z matematyki były sformułowane w bardziej czytelny sposób, co ułatwiło maturzystom ich poprawne rozwiązanie.

- W tym roku bardziej obawialiśmy się języka polskiego, bo jedno pytanie dotyczyło czytania ze zrozumieniem i bazowało na gimnazjum. Trochę się nasze dzieciaki obawiały, ale okazuje się że świetnie sobie poradziły. Wszyscy zdali polski i to nawet nieźle – powiedziała nam Beata Tryniecka.

Parczewski powiat najlepszy w województwie

Beata Tryniecka ma jeszcze jeden powód do dumy. W porównaniu z ubiegłym rokiem zdawalność w parczewskim LO wzrosła z 87,8 do 95,9 proc. i dzięki temu parczewski powiat znalazł się na pierwszym miejscu w województwie lubelskim w kategorii zdawalności w liceach ogólnokształcących. Jeśli chodzi o okręg krakowski, czyli województwa lubelskie, małopolskie i podkarpackie, to powiat plasuje się na piątym miejscu w kategorii liceów ogólnokształcących pod względem zdawalności matury.

- To chyba pierwszy raz nasz powiat jest na pierwszym miejscu – mówi z zadowoleniem dyrektor Tryniecka.

Realna ocena chęci

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie zanotował spadek zdawalności w porównaniu z ubiegłym rokiem z 88,5 na 66,7 proc. Dyrektor szkoły Mirosław Kowalski tłumaczy to faktem, że ubiegłym roku do matury przystąpił mniejszy odsetek absolwentów.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy troszeczkę inną skalę i nie można tego przekładać. Przy praktycznie tej samej liczbie abiturientów mieliśmy tylko 52 zdających. W tym pierwszym etapie więcej osób realnie oceniło swoje chęci. W tym roku kilka osób po jednym, czy dwóch egzaminach przestało przychodzić na następne i oni liczą się jako niezdani i na to my nie mamy żadnego wpływu – tłumaczy Mirosław Kowalski.

Malejąca zdawalność

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Parczewie i Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłonu, podobnie jak parczewski ZSP, mają w tym roku mniejszą zdawalność niż w roku ubiegłym. Z sześciu zdających w ZDZ cztery osoby zdały, a pozostałe dwie będą pisać poprawki z języka polskiego i rosyjskiego w sierpniu. Zdawalność spadła tu z 77,8 na 66,7 proc. Szkoła w Jabłoniu miała w ubiegłym roku zdawalność na poziomie 53,3, a w tym roku wynosi ona 36 proc.

SzkołaPrzystąpiło do maturyZdałoNie zdałoZdawalność (%)
I LO w Parczewie9793495,9
ZSP w Parczewie75502566,7
ZDZ w Parczewie64266,7
ZSCKR w Jabłoniu45162936
 

   
 Beata Tryniecka, dyrektor I LO w Parczewie

Pierwszy raz na pierwszym miejscu

W tym roku jest zdecydowanie lepszy rocznik pod względem edukacyjnym. Rzadko się chwalę, ale teraz chciałabym się pochwalić. Jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące, to powiat parczewski dzięki naszemu liceum zajął pierwsze miejsce w województwie i piąte w całym okręgu krakowskim pod względem zdawalności. To chyba pierwszy raz nasz powiat jest na pierwszym miejscu

 Mirosław Kowalski, dyrektor ZSP w Parczewie

Inne narzędzia

Należy brać pod uwagę nie tylko zdawalność, ale też średnią punktów uzyskanych z poszczególnych przedmiotów i tutaj nie powiem żeby jakiś przedmiot się szczególnie wysuwał do tyłu, mówiąc o przedmiotach obowiązkowych. Zdecydowanie lepsza jest zdawalność z matematyki w klasie, gdzie matematyka jest nauczana na poziomie rozszerzonym. I tak w klasie informatycznej matematykę zdało 100 procent. To jest różnica między dziewięcioma godzinami na poziomie rozszerzonym a trzema na podstawowym w tygodniu, i to są inne narzędzia 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE