Przedsięwzięcie kosztowało ponad 9 mln zł. W ponad 80 proc. dofinansowane było ze środków unijnych. 28 maja 2012 roku przedstawiciele gmin zrzeszonych w Dolinie Zielawy: Jabłonia, Podedwórza, Rossoszy, Sosnówki, Wisznic i Parczewa podpisali umowę o realizacji wspólnej inwestycji, polegającej na zakupie i montażu kolektorów słonecznych na prywatnych budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Dofinansowanie poszło również na modernizację centralnego ogrzewania w budynkach publicznych.
Choć przy realizacji przedsięwzięcia nie obyło się bez zgrzytów, samorządowcy na konferencji podsumowującej projekt mówili o sukcesie.
- Projekt na pewno okazał się sukcesem
- mówi Michał Bożym, zastępca burmistrza Parczewa.
Mieszkańcy są bardzo zainteresowani energią odnawialną. Już w tym konkursie mieliśmy o ponad 1000 więcej chętnych niż mogliśmy zainstalować paneli. Dlatego na pewno będziemy ubiegać się o środki na energię odnawialną m.in. na ogniwa fotowoltaiczne.
Zestawy do podgrzewania ciepłej wody zamontowano na 852 dachach: w Parczewie - 428, Jabłoniu - 112, Podedwórzu - 47, Rossoszy - 56, Sosnówce - 42, Wisznicach - 166. Łączna moc zainstalowanych urządzeń wyniosła 1,68 MW. Mieszkańcy płacili tylko 14 proc. kosztów. W 7 budynkach użyteczności publicznej, zostały zamontowane kotły na biomasę o łącznej mocy 4,48 MW.
Montaż solarów nie przebiegał bez zakłóceń. Pierwszy wykonawca - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Rapid sp. z o.o. z Białej Podlaskiej, nie podołał wyzwaniu i trzeba było szukać kolejnego. Przedsięwzięcie dokończyła firma Instalacyjno Budowlana Andrzej Krall z Włodawy. Montaż pieców na biomasę wykonało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe OTECH Sp. z o.o z Gorlic.
Krzysztof Chilczuk, wójt gminy Podedwórze, zapowiada, że gminy należące do Doliny Zielawy, przymierzają się do złożenia kolejnych wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z energią odnawialną.
15 października w świetlicy w Podedwórzu odbędzie się spotkanie dotyczące strategii ubiegania się o środki w ramach Doliny Zielawy i tam będzie też mowa o konkretnych pomysłach. Na razie najbardziej prawdopodobne wydają się kolejne wnioski o dofinansowanie instalacji ogniw fotowoltaicznych na budynkach prywatnych.