Obecna kadencja burmistrza Pawła Kędrackiego trwa już ponad 100 dni. W związku z tym postanowiliśmy zapytać go, co udało mu się w tym okresie zrobić. Poprosiliśmy też o ocenę zapytać radnych.
Rozwojowy budżet
W odpowiedzi Kędracki pochwalił się budżetem gminy, który został przyjęty jednogłośnie przez Radę Miejską. Dodał, że w jego ocenie jest to budżet rozwojowy. Burmistrz wskazał również na środki zabezpieczone na inwestycje gminne, pomoc finansową dla Powiatu Parczewskiego na budowę drogi w kierunku Siemienia, zadania wspólne z Województwem Lubelskiem na przebudowę fragmentu ul. 11 Listopada i wsparcie dla inwestycji w ZUK.
Rewitalizacja miasta
Jako swoje kolejne osiągnięcie Kędracki wymienił podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie na rewitalizację miasta. Miasto ogłosiło przetarg na pierwszy etap tej inwestycji, ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Prace są rozłożone na najbliższe trzy lata.
Rozbudowa kanalizacji
Jako swój 100-procentowy sukces, burmistrz postrzega rozszerzenie zakresu projektu modernizacji oczyszczalni ścieków o kanalizację w Wierzbówce. Został podpisany aneks do umowy, rozstrzygnięty przetarg i rozpoczęto prace. Miejska spółka ZUK otrzymała nowy samochód do czyszczenia kanalizacji za 1 mln 200 tys. zł. Jak dotąd, w razie awarii trzeba było sprowadzać podobny pojazd z Białej Podlaskiej, koszt wynajmu za godzinę wynosił kilkaset złotych. Kędracki wskazał też na dobiegające zakończenia prace przy rozbudowie oczyszczalni ścieków.
Czystość w mieście
W ramach porozumienia z Województwem Lubelskiem miasto dostanie 65 tys. zł na utrzymanie czystości i zieleni przy drogach wojewódzkich na terenie miasta.
- Przejmujemy na razie na 1 rok utrzymanie czystości i zieleni wzdłuż dróg wojewódzkich w Parczewie, by nasze miasto wyglądało jeszcze lepiej – powiedział nam burmistrz.
Obiecany żłobek
Jedną z obietnic wyborczych Kędrackiego było doprowadzenie do powstania żłobka w Parczewie. Burmistrz powiedział nam, że prowadził rozmowy z przedsiębiorcami na temat otwarcia takiej placówki. W związku z tym na najbliższej sesji Rady Miasta ma przedstawić projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat za wpis do rejestru żłobków prowadzonych na terenie gminy. Kędracki mówi, że jest to pierwszy etap umożliwiający prowadzenie tego typu placówek przez zainteresowane podmioty i jest przekonany, że w tej kadencji będzie zapewniona opieka dla najmłodszych na terenie Parczewa.
Brak konstruktywnej krytyki
Poprosiliśmy radnych miejskich o podzielenie się swoją opinią na temat pierwszych 100 dni rządzenia burmistrza w tej kadencji. Zapytaliśmy o osiągnięcia burmistrza, a także o minusy jego administracji. Adam Domański, który był rywalem Kędrackiego w walce o stery miasta, nie znalazł czasu na podzielenie się z czytelnikami swoimi refleksjami. Radni Mirosław Naumiuk, Tomasz Goździk i Grzegorz Duda uważają, że 100 dni to okres zbyt krótki na ocenę burmistrza pomimo tego, że jest to czwarta kadencja Kędrackiego. Jedynie Agnieszka Piekarska, Sławomir Sokołowski i Łukasz Gołąb wskazali, co burmistrz mógłby robić lepiej.
Łukasz Gołąb, radny miejski Ocena w skali 1 – 6: 4 Osiągnięcia burmistrza: - Burmistrz sprawuje urząd czwartą kadencję, zatem nie spodziewałem się rewolucji, lecz kontynuacji polityki. Najwiekszym sukcesem pierwszych stu dni jest niewątpliwie sfinalizowanie procesu rewitalizacji i podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. Minusy: - Ciągły brak otwartości na zgłaszane postulaty i konstruktywną krytykę. | Agnieszka Piekarska, radna miejska Ocena w skali 1 – 6: 5 Osiągnięcia burmistrza: - Burmistrz realizuje swoje obietnice wyborcze, o czym świadczy rozpoczęcie prac przy budowie kanalizacji w Wierzbówce. Sukcesem jest też dobrze opracowany budżet miasta - przemyślany i ostrożny, ale prorozwojowy. Znalazły się w nim pieniądze na najważniejsze potrzeby - wspieranie rodzin, modernizację dróg, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Duże oczekiwania wiążę także z realizacją projektu "Parczew – tradycja, pasja, nowoczesność". Minusy: - Zachęcałabym, by w większym stopniu inspirował do inicjatyw lokalnych i tym samym tworzył kulturę współuczestnictwa w zarządzaniu gminą. | Sławomir Sokołowski, radny miejski Ocena w skali 1 – 6: 4 Osiągnięcia burmistrza: - Jestem radnym od listopada 2018 roku i nie mogę jednoznacznie ocenić pracy burmistrza, gdyż 100 dni to za mało na ocenę z mojej strony działań podejmowanych przez burmistrza w kierunku rozwoju i inwestycji dla Parczewa. Wiem, że będą kontynuowane duże inwestycje z ubiegłej kadencji, między innymi rewitalizacja miasta, która przyczyni się do poprawy życia mieszkańców. Minusy: - Zachęciłbym pana burmistrza do bardziej intensywnego pozyskiwania środków na budowę dróg wiejskich (gminnych), bo ten temat od wielu lat odkładany jest na drugi plan. Mieszkańcy wsi oczekują tego od burmistrza, tłumacząc, że gmina bardzo dużo wydaje środków na budowę dróg powiatowych i wojewódzkich nie będących własnością gminy. |