Maraton kolarski "Piękny Wschód" organizowany jest przez Parczewską Grupę Rowerową od pięciu lat.
Ideą organizatora i komandora zawodów Włodzimierza Oberdy, jest pokazanie piękna i walorów krajoznawczo - turystycznych Lubelszczyzny, a także propagowanie kolarstwa jako dyscypliny sportu i aktywnej formy spędzania czasu.
Dwa dystanse, dwie formuły
Są to zawody w długodystansowej, wytrzymałościowej formule.
Zawodnicy mają do wyboru:
- dwa dystanse: około 250 km oraz ponad 500 km
- dwie formuły jazdy: SOLO lub OPEN (w grupie sześcioosobowej)
Zdecydowanie większą popularnością ciszy się dystans 500 km, ponieważ można na nim uzyskać kwalifikację do prestiżowego ultramaratonu Bałtyk - Bieszczady. Warunkiem jest ukończenie "Pięknego Wschodu" na tym dystansie w czasie poniżej 24 godzin.
Od dwóch lat start na tym dystansie jest pierwszą eliminacją w cyklu Pucharu Polski w ultramaratonach kolarskich.
Jazda non stop
Zawodnicy pokonują trasę maratonu, jadąc non stop od startu do mety. Na trasie przejazdu zorganizowano Punkty Kontrolne w miejscowościach:
PK 1 Krasnystaw – 112 km
PK 2 Żółkiewka – 158 km
PK 3 Opole Lubelskie – 244 km
PK 4 Gołąb – 290 km
PK 5 Stoczek Łukowski – 380 km
PK 6 Międzyrzec Podlaski – 442 km
W Punktach Kontrolnych oprócz potwierdzenia przejazdu zawodnicy otrzymują dożywianie, w tym ciepłe posiłki oraz uzupełniają płyny. W sumie każdy zawodnik ma przygotowane przez organizatora dożywianie na poziomie około 10.000 kal - tyle energii będzie potrzebował w ciągu 24 godzin.
Punkty Kontrolne są organizowane przez lokalne samorządy wraz ze stowarzyszeniami rowerowymi lub instytucjami podległymi samorządom: Ośrodki Kultury, Ośrodki Sportu.
Wielki brat patrzy
Na starcie, w Parczewie - stadion MOSiR, każdy z zawodników otrzymuje urządzenie lokalizujące GPS. Za pomocą tego sprzętu sędzia zawodów kontroluje prawidłowość przejazdu. Znajomi oraz osoby postronne mogą obserwować, lokalizować, poruszanie się po trasie każdego z zawodników. Można także śledzić jazdę zawodników na stronie monitorującej przejazd: http://pw2019.1008.pl.
- W 2019 roku ograniczyliśmy liczbę startujących do 300 osób, jako że większa liczba zawodników stwarza kłopoty natury logistycznej - podkreśla szef zawodów Włodzimierz Oberda.
Wszyscy wygrywają
Formuła maratonu wyklucza bezpośrednią rywalizację zawodników, ponieważ wszyscy, którzy ukończą przejazd, w równym stopniu są wygrani. Otrzymują taki sam medal i certyfikat ukończenia zawodów. Czasy przejazdu, choć ważne, są jednak drugorzędne.
Rekord przejazdu dystansu 511 km w roku 2014 należy do grupy zawodników, sześć osób - kategoria OPEN, którzy osiągnęli czas 16:01:42.
Najlepszy wynik wśród kobiet uzyskała w 2018 roku Agata Wójcikiewicz - 19:35:42 - jadąc SOLO.
Coraz bardziej międzynarodowo
Wśród startujących w tym roku są doświadczeni maratończycy, którzy zaliczyli ultramaratony w różnych częściach Europy, ale także w USA czy Australii. Są to Cezary Urzyczyn, Kosma Szafraniak i Stanisław Piórkowski.
Na zawody do Parczewa przyjeżdżają także zawodnicy z zagranicy. W 2018 był zawodnik z Belgii i Niemiec. W tym roku na liście startowej jest Litwin, Rosjanin oraz Niemiec.
Zmagania zawodników z trasą maratonu można podziwiać bezpośrednio na drogach Lubelszczyzny w dniach 27 i 28 kwietnia, w dzień i w nocy.
Włodzimierz Oberda Organizator wyścigów kolarskich, działacz sportowy. Człowiek Instytucja amatorskiego kolarstwa wyścigowego nie tylko w Parczewie i województwie lubelskim, ale i w całej Polsce. Współzałożyciel Parczewskiej Grupy Rowerowej, Organizator coraz bardziej prestiżowych i cenionych w kraju wyścigów kolarskich amatorów: Lubelska Vuelta i Ultramatonu Piękny Wschód, na którym można zdobyć punkty do Pucharu Polski. Organizowane przez niego wyścigi z roku na rok zyskują coraz większe uznanie i rangę na mapie wyścigów kolarzy. amatorów w Polsce. Świadczy o tym coraz większa frekwencja wśród uczestników, którzy przyjeżdżają do Parczewa z całej Polski, a nawet z zagranicy. |