reklama

Sesje rady miejskiej będą transmitowane na żywo

Opublikowano:
Autor:

Sesje rady miejskiej będą transmitowane na żywo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZmiany wymusiły nowe przepisy  

Sesje rad  gmin i miast w nowej kadencji będą transmitowane w czasie rzeczywistym w internecie. W internecie będą też archiwizowane, więc będzie można je oglądać w dogodnym dla zainteresowanych czasie. Adres strony internetowej, na której transmitowany będzie obraz i dźwięk z obrad Rady oraz adres do archiwalnych zapisów będzie podany do wiadomości na tablicy ogłoszeń Urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej gminy.

Kto głosował za, a kto przeciw?

 Każde głosowanie nad projektem uchwały będzie musiało być odnotowane, czy to w formie elektronicznej, czy w formie tekstowej w protokole o sposobie głosowania każdego z radnych. Do tej pory liczono głosy za, przeciw i wstrzymujące się bez adnotacji kto jak głosował.

Interpelacje znikną z porządku obrad

Do tej pory na każdej sesji dedykowany był punkt w porządku obrad, w którym radni mogli kierować interpelacje do burmistrza czy wójta. Na interpelacje słowne burmistrz zazwyczaj odpowiadał w trakcie sesji, chyba że pytanie wymagało sięgnięcia do dokumentacji lub konsultacji. Odpowiedzi na interpelacje pisemne udzielane były na piśmie. W nowej kadencji interpelacje będą składane wyłącznie w formie pisemnej i w takiej też formie będą udzielane odpowiedzi, a przewodniczący rady będzie zobowiązany umieścić w porządku obrad informacje o złożonych interpelacjach w okresie pomiędzy sesjami.

Projekty uchwał przez internet

Radni będą otrzymywać zawiadomienia o sesjach, materiały oraz projekty uchwał w formie elektronicznej. Pozwoli to zminimalizować ilość zużywanego przez gminę papieru. Tylko w przypadku niemożliwości użycia drogi elektronicznej, radni dostaną stosowne dokumenty i powiadomienia tradycyjnym, pocztowym sposobem.

Powołanie komisji skarg, wniosków i petycji

Ma rozpatrywać skargi składane przez obywateli na działanie organów wykonawczych wójta albo burmistrza oraz gminnych jednostek organizacyjnych. W skład komisji wchodzą radni, z wyjątkiem przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. 

Raport o stanie gminy

Organy wykonawcze wójta, burmistrza zostały zobowiązane do przedstawiania radzie do 31 maja każdego roku corocznego raportu o stanie gminy. Raport ten rozpatrywany będzie podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium organowi wykonawczemu. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę.

Mieszkańcy z inicjatywą uchwałodawczą

Grupa mieszkańców gminy może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W gminie do pięciu tys. mieszkańców grupa musi liczyć co najmniej 100 osób, w gminie do 20 tys. mieszkańców – co najmniej 200, w gminach większych – co najmniej 300 osób. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie trzech m-cy od dnia złożenia projektu. Obecnie prawo inicjatywy uchwałodawczej mogło być przewidziane w statucie jednostek samorządu terytorialnego.

Mirosław Naumiuk, przewodniczący rady miejskiej minionej kadencji w Parczewie

Sesje od następnej kadencji muszą być transmitowane. W każdym zawiadomieniu o sesji będzie podane do publicznej wiadomości, kiedy odbywa się sesja i podana strona internetowa, na której ta transmisja będzie przeprowadzona. Nie ma za to odstępstwa od pisania protokółów. Co prawda one może będą w bardziej okrojonej wersji, ale jednak pozostaną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE