reklama

Szlak Kościuszki za 6,5 miliona zł

Opublikowano:
Autor:

Szlak Kościuszki za 6,5 miliona zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaGmina Sosnowica z ukraińskim i białoruskim partnerem ubiega się o dotację na podniesienie turystycznej atrakcyjności Polesia.

 W grudniu 2016 r. Gmina Sosnowica wraz z partnerem ukraińskim – obwodową administracją państwową w Wołyniu oraz białoruskim - Brzeskim Społecznym Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym "Latarnia" złożyła wstępną koncepcję projektu pod nazwą: "Transgraniczny Poleski Szlak im. Tadeusza Kościuszki – RAZEM NA SZLAKU HISTORII". W marcu bieżącego roku okazało się, że koncepcja znalazła się w czołówce projektów w Polsce i przeszła do drugiego etapu.

Cały budżet projektu to 1 mln 536 tys. euro z czego dofinansowanie w wysokości 90% stanowi kwotę 1 mln 382 tys. euro.

Inwestycje turystyczne w Sosnowicy

Założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Polesia poprzez wykorzystanie miejsc dziedzictwa historycznego i kulturowego związanego z postacią Tadeusza Kościuszki. W ramach projektu zaplanowano Utworzenie Szlaku Pieszego im. Kościuszki w Sosnowicy. Ma to pomóc w promowaniu miejsc związanych z Tadeuszem Kościuszką na terenie gminy Sosnowica. Pieniądze zostaną wydane na zagospodarowanie ul. Hetmańskiej, ciągu prowadzącego od kościoła rzymsko–katolickiego do założeń dworskich oraz parku w Sosnowicy, zagospodarowanie otoczenia Dębu i Sosny – miejsca symbolizującego nieszczęśliwą miłość Ludwiki i Tadeusza, utworzenie deptaka - ścieżki edukacyjnej na ul. Grabowej – zagospodarowanie alei prowadzącej do parku z Dębem i Sosną.

Wyremontują muzeum w Mereszowszczyźnie

Partnerzy z Białorusi wykorzystają pieniądze na opracowanie dokumentacji i utworzenie wokół istniejącego Muzeum Tadeusza Kościuszki w Mereszowszczyźnie, miejscowości w której się urodził, małych obiektów architektonicznych (altany, wiaty, miejsca postojowe dla turystów, toalety, ścieżki spacerowe). Przeprowadzą też modernizację dachu muzeum podnoszących jego energooszczędność i walory estetyczne. Dodatkowo zostanie zagospodarowany teren położony w pobliżu Muzeum Okręgowego, w którym mieści się Izba Pamięci Tadeusza Kościuszki.

Wyremontują  Kolegium Pijarów

Partnerzy z Ukrainy zainwestują w remont i prace konserwatorskie Kolegium Pijarów w Lubieszewie. Rejon Lubieszewski na Ukrainie jest znany przede wszystkim z dziewiczej przyrody Polesia, ale również jako historyczne miejsce związane z życiem Tadeusza Kościuszki. Stworzenie obiektu historycznego i kulturowego, atrakcyjnego dla turystów na podstawie zachowanych budynków Szkoły Zakonu Ojców Pijarów ma znacznie zwiększyć potencjał turystyczny rejonu lubieszewskiego. W części budynku zostanie utworzone Muzeum Tadeusza Kościuszki wyposażone w niezbędny sprzęt i meble. 

Transgraniczny szlak imienia Tadeusza Kościuszki

W ramach projektu zostanie opracowany szlak turystyczny położony na terytorium Polski, Białorusi i Ukrainy, który będzie promował obiekty w Mereszowszczyźnie, Siechnowiczach, Lubieszowie i Sosnowicy. Po stronie polskiej zostanie utworzone schronisko turystyczne w Pieszowoli jako baza turystyczna dla osób zwiedzających szlak i miejsca związane z Tadeuszem Kościuszką. Powstanie 10 miejsc noclegowych. Zostanie też utworzone multimedialne Muzeum imienia Tadeusza Kościuszki w siedzibie Urzędu Gminy w Sosnowicy. 

Międzynarodowe Konferencje

W ramach projektu zostaną przeprowadzone trzy 2-dniowe konferencje międzynarodowe (po jednej u każdego partnera) związane z postacią Tadeusza Kościuszki. Zostaną zorganizowane wystawy, konkursy wiedzy o Kościuszce, konkurs fotograficzny, a także sesje naukowe.

 W konferencjach wezmą udział przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, uczelni wyższych, lokalna społeczność. Łącznie ok. 300 osób. Zostanie przygotowana i wydana publikacja o Tadeuszu Kościuszce w języku białoruskim, polskim, ukraińskim i angielskim oraz zaprezentowany opracowany w ramach projektu wirtualny spacer po Poleskim Szlaku im. Tadeusza Kościuszki. Działanie będzie realizowane wspólnie przez Lidera i Partnerów Projektu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE