Szkolenia są realizowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II” w tym roku skierowane są do przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z dziewięciu województw, m.in. lubelskiego.
Jednodniowe szkolenia
Podczas jednodniowych szkoleń realizowanych uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu krajowych i unijnych systemów jakości żywności, istoty krótkich łańcuchów dostaw, dziedzictwa kulinarnego oraz znaczenia produktów lokalnych i tradycyjnych. Uczestnicy poznają również możliwości tworzenia partnerstw z innymi organizacjami z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz możliwych źródeł finansowania swojej działalności.
– Koła Gospodyń Wiejskich od kilku lat przeżywają swój renesans, coraz częściej stając się liderem w swoich środowiskach i podejmując szereg różnych inicjatyw na rzecz nie tylko swych członków, ale również społeczności lokalnych. Bardzo duże zainteresowanie szkoleniami dla kół prowadzonymi przez Fundację w 2019 roku utwierdza nas w przekonaniu o potrzebie i skuteczności kontynuowania takich działań. Celem naszych szkoleń jest bowiem zapewnienie im merytorycznego wsparcia oraz pomoc w rozwiązywaniu najważniejszych problemów
i wątpliwości, które pojawiają się w ich bieżącej pracy – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Rekrutacja prowadzona jest do 25 września 2020 roku
Zgłoszenia do udziału w operacji pn. „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II” przyjmowane są do 25 września br. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają natomiast koszt dojazdu na szkolenia.
Szkolenia zostały zaplanowane na okres października i listopada 2020. Jednak jak podkreślają organizatorzy, realizacja każdego spotkania będzie uzależniona od aktualnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19.
Więcej informacji, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy, dostępne są na stronie: www.efrwp.pl
Drugi etap projektu – warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gastronomicznych
Warsztaty kulinarne
Po zakończeniu szkoleń część Kół Gospodyń Wiejskich zostanie zaproszona do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych w szkołach podstawowych oraz szkołach kształcących w kierunkach gastronomicznych w swoich regionach. Warsztaty będą służyć przekazaniu najmłodszym oraz przyszłym adeptom sztuki kulinarnej nie tylko zalet wykorzystywania produktów lokalnych i tradycyjnych w kuchni polskiej, ale także przedstawieniu im tajników i przepisów należących do lokalnego dziedzictwa kulinarnego.
„Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II” to kolejna operacja realizowana przez Fundację EFRWP z myślą o wspieraniu rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich. W cyklu warsztatów kulinarnych oraz szkoleń prowadzonych od 2018 roku udział wzięło blisko 480 członków KGW z całej Polski. Operacje są finansowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.Szkolenia są realizowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II” w tym roku skierowane są do przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z dziewięciu województw, m.in. lubelskiego.