Zorganizowane grupy przestępcze podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne czy stacje Sanitarno Epidemiologiczne. W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców.
Wyłudzają hasła bankowe
W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość. Zawsze należy czytać bardzo uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Chodzą po domach i zalecają dezynfekcję mieszkań
Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności na różne sposoby. Oprócz sztuczek hackerskich z użyciem telefonów, w domach, szczególnie osób starszych i mieszkających samotnie, mogą pojawić się osoby podające się za wyspecjalizowane służby w rożnego rodzaju kombinezonach w celu rzekomego odkażenia mieszkania. Zazwyczaj ofiara wypraszana jest z pomieszczenia, a przestępcy przystępują do odnalezienia i kradzieży wartościowych przedmiotów. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.
Bądźmy czujni
Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego kub innego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, najbliższej jednostce Policji, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL pod adresem https://incydent.cert.pl/. Wskazane powyżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych kroków/działań.