Dariusz Machul pochodzi z Parczewa, a obecnie mieszka w Rudzie-Hucie w powiecie biłgorajskim. Od czterdziestu lat zajmuje się modelarstwem. Na ostatnich Mistrzostwach Polski w modelarstwie został wicemistrzem i będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy.
Wice(mistrz) Polski
W tym roku Dariusz Machul uczestniczył w Mistrzostwach Polski modeli redukcyjnych statków i okrętów klasy "C" Naviga w Oleśnicy. Zdobył tam tytuł wicemistrza Polski. Warto podkreślić, że nie przyznano w tej kategorii tytułu mistrza, więc wicemistrzostwo to w praktyce mistrzostwo.
Dzięki temu Dariusz Machul dostał powołanie do kadry narodowej i będzie reprezentował Polskę w Mistrzostwach Europy w Kavarna w Bułgarii we wrześniu tego roku.
Rok sukcesów
Kolejne sukcesy w tym roku to mistrzostwo Polski w Ornecie w woj. warmińsko - mazurskim, w zawodach rozgrywanych na przełomie czerwca i lipca.
Dariusz Machul zdobył pierwsze miejsce w klasie F6 - modele statków wykonujące czynności na wodzie według określonego scenariusza. Kolejny sukces to drugie miejsce w klasie F2C - model o długości ponad 140 cm - ocena budowy modelu zgodnie z dokumentacją oraz pływanie po ustawionej trasie. Zdobył także trzecie miejsca w klasach: F2B - model o długości 90-140 cm - ocena budowy modelu zgodnie z dokumentacją oraz pływanie po ustawionej trasie.
Dariusz Machul uczestniczył też w Mistrzostwach Polski modeli redukcyjnych pływających klas NS, czyli wiernych kopii oryginalnych statków i okrętów budowanych w odpowiedniej skali. Mieszkaniec Rudy-Huty zdobył tam pierwsze miejsce.
Początki w Parczewie
Początek zafascynowania modelarstwem przypada na koniec lat 70. ubiegłego wieku.
Jak opowiada pewnego razu nad parczewskim zalewem zobaczył jak modelarze trenują przez zawodami. Swoimi modelami wyposażonymi w pierwsze w tamtych czasach nadajniki, próbowali przepłynąć przez odpowiednie bramki ustawione na wodzie. To go natchnęło do spróbowania swoich sił w modelarstwie.
W konsekwencji tego zaczął uczęszczać na zajęcia modelarskie do Parczewskiego Domu Kultury.
Modele powstają latami
- Gdyby chcieć zbudować taki model jak mój w tradycyjny sposób, czyli 2-3 godziny dziennie po pracy, to zajęłoby to kilka lat, od trzech nawet do pięciu - opowiada Dariusz Machul.
W jego przypadku budowa modelu, który zdobył wicemistrzostwo zajęła około 8 miesięcy. Z tym, że pracował nad modelem codziennie po 8 -10 godzin.
Precyzyjna robota
Każdy budowany na konkurs czy zawody model musi być zbudowany zgodnie z określoną dokumentacją, każda z części musi być odwzorowana w odpowiedniej skali. Dlatego wiele części robi się pod lupą w dużym powiększeniu, by jak najlepiej odwzorować daną część.
W konkursach badana jest właśnie zgodność zbudowanego modelu z jego projektem. Często oprócz dokumentacji technicznej konieczne jest skorzystanie ze zdjęć danej jednostki czy jakichś materiałów archiwalnych.
Gdy to jest możliwe i dany model statku czy okrętu można zobaczyć na własne oczy, Dariusz Machul chętnie z tego korzysta.
Potrzebny mały warsztat
Żeby zbudować taki konkursowy model statku potrzeba około 4,5 tys. części. Właściwie wszystkie wykonuje samodzielnie w swoim małym warsztacie, który znajduje się w przydomowym garażu. Przez lata zgromadził tam odpowiednie narzędzia, bez których zrobienie tak precyzyjnej roboty nie byłoby możliwe. Drewno, które jest najlepsze do wyrobu takich małych dzieł sztuki to drewno z gruszy.
Kosztowne hobby
Wybudowanie konkursowego modelu to także niemałe pieniądze. Same części kosztują od tysiąca złotych wzwyż. Jednak jak mówi Pan Dariusz, zarobić się na tym nie da.
- Konkursowy model można sprzedać za 5-8 tysięcy złotych, jednak praca przy nim to często 3-4 tysiące godzin pracy, więc sprzedaje się je tylko raczej do galerii czy muzeów, co jest bardziej sprawą prestiżową niż jakimkolwiek zarobkiem - wyjaśnia wicemistrz Polski.
Reprezentant Polski
Zajmując miejsce na podium w Mistrzostwach Polski, Dariusz Machul dostaje powołanie do kadry narodowej. Będzie reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy w modelarstwie, które w tym roku odbędą się w Bułgarii.
Jedzie tam ze swoim statkiem - galerą La Real, z którym w Polsce święcił tryumfy.
Spore koszty wyjazdu
Wyjazd na prestiżowe Mistrzostwa Europy to nie tylko zaszczyt i honor reprezentowania kraju, ale także i dość duże koszty, które trzeba pokryć samodzielnie.
Oprócz wpisowego opłaconego przez organizatora, pan Dariusz musi samodzielnie pokryć koszty kilkudniowego pobytu na mistrzostwach włącznie z dojazdem, noclegiem i wyżywieniem. Koszt reprezentowania kraju to wydatek w sumie około 5 tys. zł.
Jak sam mówi, do tej pory wszystkie koszty zawodów pokrywał z własnych środków, jednak powołanie do kadry Polski zupełnie go zaskoczyło i przerasta w chwili obecnej jego możliwości finansowe.
Dlatego też prosi o wsparcie finansowe, które pozwoli mu zrealizować marzenia i godnie reprezentować nasz lubelski region oraz kraj.
Konto do wpłat: LIGA OBRONY KRAJU STOWARZYSZENIE LUBELSKIEGO ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO LOK ul. NAŁĘCZOWSKA 25, 20-701 LUBLIN, NIP:5210086832. Bank PEKAO S.A. 69124054971111000050025763 z dopiskiem: "NA POTRZEBY KLUBU MODELARSKIEGO LOK w BIŁGORAJU" |
Wybrane osiągnięcia modelarskie 2016/2017 63. Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych KLAS NS - 22-24.06.2016 r. - KLASA F2C II m-ce XVI Wojewódzki Krasnostawski Konkurs O Grand Prix "Małego Modelarza" Oraz Konkursie Modeli Kartonowych, Plastikowych I Modeli Redukcyjnych Klas "C" NAVIGA - 25-27.11.2016 r. - Klasa C-1 Model La Real - Medal Złoty - Klasa C-2 Model ORP Orzeł - Medal Srebrny - Klasa C-3 Model Prediestinacja - Medal Srebrny VI Konkurs Modelarski W Wysokiem - 22.11.2016 r. - Nagroda grand prix za model LA REAL XXXII Zawody Modeli Szybowców Halowych F1N/P 29.12.2016 r. - Klasa F1N/P - III m-ce Mistrzostwa Polski 2017 Modeli Redukcyjnych Statków I Okrętów Klasy "C" Oleśnica - 02.04.2017 r. - Klasa C-1 Model LA REAL - Medal srebrny XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Modeli Redukcyjnych Pływających NS W Klasach F2-F7 - 28-30.04.2017 r. - Klasa F2B - III m-ce - Klasa F2C - II m-ce - Klasa F4A - II m-ce - Klasa F6 - II m-ce - Klasa F4B - X m-ce XVII Warmińsko - Mazurskie Mistrzostwa Pływających Modeli Redukcyjnych - 26 - 28.05.2017 r. - Klasa F2A- V m-ce - Klasa F2B - I m-ce - Klasa F2C - I m-ce - Klasa F4A - XII m-ce - Klasa F6 - I m-ce VI ogólnopolskie Zawody Redukcyjnych Modeli Pływających Blachownia 10 - 11.06.2017 r. - klasa F2A - VI m-ce - Klasa F2B - III m-ce - Klasa F2C - I m-ce - Klasa F4A - IV m-ce - Klasa F6 - I m-ce |