reklama

Wicestarosta Artur Jaszczuk nie owija w bawełnę niczym wojewoda lubelski

Opublikowano:
Autor:

Wicestarosta Artur Jaszczuk nie owija w bawełnę niczym wojewoda lubelski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"Konkretnych miejsc kwarantanny zbiorowej nie podajemy, ze względu na to, aby nie generować sytuacji analogicznej do tej, jaka wystąpiła w Kazimierzu Dolnym" - podkreśla wojewoda lubelski. Wicestarosta parczewski jest o wiele bardziej informatywny i podał „Wspólnocie Parczewskiej” dokładne miejsca i ilość łóżek przeznaczonych na kwarantannę w powiecie.

Od 15 marca br. po powrocie do Polski każda osoba jest zobowiązana odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł. Podstawową formą kwarantanny jest kwarantanna domowa. Odbywa się ją pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. Jeśli jednak dana osoba nie ma możliwości odbyć kwarantanny domowej, jest kierowana w miejsce kwarantanny zbiorowej. W takim wypadku osoba wracają z zagranicy jest zobowiązana do zgłoszenia tego faktu funkcjonariuszowi straży granicznej. Następnie funkcjonariusz Straży Granicznej kontaktuje się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który w porozumieniu ze starostwem powiatowym wskazuje miejsce przygotowane do odbywania kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu.

Parczewski wicestarosta Jaszczuk nie ma tajemnic przed mediami. 50 miejsc do kwarantanny w powiecie parczewskim

33 miejsca do kwarantanny są na terenie internatu szkoły w Jabłoniu, a 17 na terenie szpitala – powiedział nam wicestarosta parczewski Artur Jaszczuk. Rzetelna informacja jest lepsza od niezweryfikowanych domysłów, dlatego dziękujemy Arturowi Jaszczukowi za przekazanie tych ważnych informacji redakcji "Wspólnoty Parczewskiej”.

Utajnione lokalizacje

"Na chwilę obecną w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby, liczba miejsc do kwarantanny zbiorowej będzie rozwijana w oparciu o dostępne pomieszczenia spełniające wymogi do odbycia kwarantanny" - informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. "Konkretnych miejsc kwarantanny zbiorowej nie podajemy, ze względu na to, aby nie generować sytuacji analogicznej do tej, jaka wystąpiła w Kazimierzu Dolnym" - zastrzegł jednak wojewoda.

Kazimierska kontrowersja

Takie lokalizacje mogą wywoływać panikę czy opory u lokalnej społeczności. Tak było w przypadku wspomnianego Kazimierza Dolnego, w którym zlokalizowane jest miejsce takiej ewentualnej kwarantanny dla powiatu puławskiego - konkretnie w Schronisku Młodzieżowym "Pod Wianuszkami".

Swój sprzeciw i prośbę o zmianę decyzji wyrażają kazimierscy samorządowcy – burmistrz i grupa radnych.

- Czy na pewno zostało to dobrze przemyślane? Według mnie nie. Lokalizacja kwarantanny w miasteczku o takim charakterze i specyfice, miasteczku turystycznym, rocznie odwiedzanym średnio przez 1,2 mln osób, jest zupełnie nietrafiona. To na pewno się na nas odbije. To miasto żyje z turystów, restauratorzy, właściciele pensjonatów i hotelów. Nie wierzę, że to nie pozostawi żadnego śladu, nie odbije się echem - grzmi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego.

W powiecie puławskim wyznaczono dwa miejsca kwarantanny zbiorowej, łącznie zapewniające 220 miejsc dla osób wymagających izolacji – w bursie szkolnej RCKU przy ul. Wojska Polskiego w Puławach oraz w młodzieżowym schronisku "Pod Wianuszkami" w Kazimierzu Dolnym.

 

 

Co robic podczas kwarantanny domowej?

- Jeśli kwarantanna jest odbywana w domu, należy stosować się do poniższych zaleceń: nie opuszczać domu i nie wychodzić do sklepu, nie spotykać się z innymi osobami i nie zapraszać ludzi do domu.

- Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym.

- Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwrócić się telefonicznie o pomoc do gminy.

- Jeśli ktoś mieszka z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.

- Należy używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.

- Jeśli jest możliwość, należy korzystać z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, a jeśli nie ma takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki należy zdezynfekować ją dostępnym środkiem czystości.

- Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachować zasady higieny, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.

- Należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.

- Należy udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom Inspekcji Sanitarnej. W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji, którzy weryfikują pozostanie w domu podczas kwarantanny.

- W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.

- W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista. Więcej informacji można uzyskać na www.gov.pl/koronawirus oraz dzwoniąc na infolinię NFZ: 800 190 590.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE