Wśród twórców znaleźli się: Helena Abramczuk, Helena Maczewska, Bogumiła Sarnowska, Lechosław Płowaś i Artur Mościcki. Nastrojowe, w blasku świec i lampionów spotkanie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego, w którym licealiści prezentowali utwory poetyckie. Było to liryczne zaproszenie do wędrówki po życiu, na chwile refleksji, zadumy i wspomnień.
Drugą część spotkania stanowiły wystąpienia twórców, prezentacja ich dorobku literackiego i opowiadanie o inspiracjach twórczych.
Spotkanie to było zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy projektu „Wiosenne ożywienie parczewskich poetów”, w którym młodzież promowała w środowisku lokalnym wiersze rodzimych twórców.
Uczniowie w ramach akcji zapoznawali się z wierszami oraz wybierali i udostępniali utwór, który najbardziej przypadł im do serca. Wiersze rozdawane były w szkołach, instytucjach kultury, sklepach, zakładach usługowych powiatu parczewskiego.
Młodzież przygotowała i rozdawała kolorowe zakładki z wierszami. W sumie udało się rozdać ok. 1000 wierszy pod bazyliką w formie ulotek oraz ok. 500 zakładek.
Anetta Weremczuk: Celem naszej akcji było promowanie lokalnej kultury i rozwijanie wrażliwości na piękne słowo. Cieszymy się, że wieczór poetycki spotkał się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu parczewskiego. Była to uczta duchowa, pięknie spędzony czas i okazja do rozmów z naszymi twórcami. Mam nadzieję, że spotkanie to zainspiruje i skłoni naszych uczniów do czytania poezji, a być może do podjęcia prób własnej twórczości. W imieniu organizatorów wieczoru: I LO i Powiatowej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Parczewie serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu.