Robert Biedroń ogłosił powstanie swojej partii o nazwie Wiosna. Na naszym terenie jej koordynatorem jest Patrycja Dobosz-Furman, magister politologii, zawodowo specjalista ds. marketingu. Jej zainteresowania, to social media i podróże.
WSPÓLNOTA: Czy była Pani wcześniej zaangażowana w politykę, działalność samorządową, społeczną, wolontariat? Jeśli tak, to jakie jest Pani doświadczenie?
Patrycja Dobosz-Furman: Wcześniej nie angażowałam się czynnie w politykę. Uczestniczyłam w akcjach społecznych, zbiórkach, wolontariacie.
W: Jest Pani parczewskim pełnomocnikiem powiatowym partii Wiosna. Dlaczego właśnie Wiosna?
D-F: Żadna istniejąca dotychczas partia nie przekonywała mnie na tyle, abym mogła czynnie w niej działać. Wiosna to ugrupowanie, które pozwala w końcu być za "czymś", a nie głosować przeciwko komuś. Program budowany był na tzw. "burzach mózgów" , są to więc postulaty obywateli. Moje również. Wiosna chce między innymi sprawnie zarządzać państwem, stawiać na zieloną energię, dbać o potrzeby osób niepełnosprawnych. Zbudować Państwo, w którym wszyscy mają równe prawa. Ważnym postulatem jest także powołanie Komisji Sprawiedliwości i Pojednania, która zbada nadużycia funkcjonariuszy publicznych w latach 2015-2019. Pozwoli to na przywrócenie ładu konstytucyjnego.
W: Była Pani na Konwencji Wiosny na Torwarze w Warszawie, jakie wrażenie zrobił na Pani Robert Biedroń?
D-F: Robert Biedroń to sympatyczny i bardzo inteligentny człowiek. Widać, że zależy mu na losie kraju. Wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie, jestem pewna, że to osoba, która potrafi zjednoczyć ludzi i zostać przyszłym premierem. 20 lutego wybieram się na spotkanie w Lublinie, zainteresowanie było tak duże, że na chwilę obecną nie ma już niestety biletów.
W: Czy jest duże zainteresowanie tym projektem na terenie naszego powiatu, czy są już jakieś struktury tej partii lub kiedy się pojawią?
D-F: Na terenie powiatu ruch dopiero się tworzy. Liczę, że wkrótce pojawią się nowi działacze.
W: Na jak duże zaangażowanie mieszkańców powiatu Pani liczy?
D-F: W tym momencie ciężko to określić.
W: Jak Pani zachęci ludzi do zaangażowania się i popierania Wiosny?
D-F: Polska polityka może wyglądać zupełnie inaczej. Zachęcam wszystkie osoby, które mają dość obecnej sytuacji politycznej, a chcą realnej zmiany na lepsze. Zachęcam również do polubienia naszego profilu Wiosna Roberta Biedronia - Powiat Parczewski na facebooku, można tam znaleźć najświeższe informacje na temat Wiosny i naszych działań.
W: Czy stawia Pani na sprawdzonych, doświadczonych działaczy, angażujących się dotychczas w różne projekty polityczne, czy też raczej na młodych, nieskażonych jeszcze polityką?
D-F: Stawiam na osoby, które chcą mieć realny wpływ w budowaniu nowej rzeczywistości. Nie wykluczamy nikogo, bez względu na to, czy miał jakieś doświadczenie na scenie politycznej czy też nie. Ważne jest, by byli to ludzie, którym przyświecają te same wartości.
W: Jak się zapisać do partii Wiosna w Parczewie? Jakie warunki trzeba spełnić?
D-F: Można to zrobić na stronie internetowej https://wiosnabiedronia.pl/ lub skontaktować się bezpośrednio z nami. Warunkiem koniecznym są chęci do zmiany.
W: Jakie propozycje ma Wiosna dla mieszkańców Parczewa?
D-F: Dla mieszkańców całego powiatu Wiosna ma do zaoferowania bardzo wiele. Jednymi z założeń programowych są: wzrost minimalnego wynagrodzenia do 60 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce (2700 brutto w przyszłym roku), dostęp do lekarza specjalisty w ciągu 30 dni, gwarancję znieczulenia przy porodzie, autobusy w każdej gminie, alimenty ściągane jak podatki, 500 + na każde dziecko.
W: Ostatnie sondaże dają Wiośnie nawet 14 proc., to oznacza, że partia wchodzi od Sejmu i bierze udział w grze o władzę w Polsce. Z kim według Pani po wyborach powinna stworzyć koalicję rządową?
D-F: Myślę, że do wyborów Wiosna osiągnie większość i żadna koalicja nie będzie potrzebna.
W: Czy będzie Pani startować w jesiennych wyborach parlamentarnych?
D-F: Nie
W: Czy jest Pani za:
*związkami partnerskimi
- D-F: Tak;
*legalizacją aborcji na żądanie do 12 tygodnia
- D-F: Tylko w określonych przypadkach;
*głosowaniem elektronicznym w wyborach i referendach lokalnych
- D-F: Tak;
*nieopodatkowaną minimalną emeryturą w wysokości 1600 złotych
- D-F: Tak:
*odejściem od gospodarki opartej na węglu do 2035 roku
- D-F: Tak, ale przy zagwarantowaniu nowych miejsc pracy w OZE;
*pełnym finansowaniem do trzech zabiegów in vitro dla każdej kobiety na podstawie zaleceń lekarza
- D-F: Tak;
*wycofaniem religii ze szkół (na co powinny być przeznaczone zaoszczędzone w ten sposób pieniądze)
- D-F: Nie;
*likwidacją Funduszu Kościelnego, włączenie księży do powszechnego systemu emerytalnego, opodatkowaniem duchownych, renegocjacją konkordatu
- D-F: Tak.
Patrycja Dobosz-Furman, pełnomocnik powiatowy partii Wiosna Roberta Biedronia Stawiam na osoby, które chcą mieć realny wpływ w budowaniu nowej rzeczywistości. Nie wykluczamy nikogo, bez względu na to, czy miał jakieś doświadczenie na scenie politycznej czy też nie. |