Zagrożenia jakie mogą powstawać w związku z funkcjonowaniem fermy drobiu w Pacholu to oddziaływania na emisje do powietrza, klimat akustyczny, środowisko przyrodnicze, odprowadzanie ścieków, jak również gospodarka odpadami. Ponadto obszar lokalizacji kurników we wsi Pachole nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Dębowa Kłoda.
Grażyna Lamczyk nie chce kurników
Obecna na sesji Rady Gminy Dębowa Kłoda 18 maja Ewa Karpiuk-Frynas, inicjatorka protestu przeciwko fermie drobiu zapytała wprost radnych i wójt Grażynę Lamczyk, jakie są ich zamiary w związku z uciążliwą dla mieszkańców inwestycją oraz jakie są plany władz gminy w kontekście negatywnej opinii Urzędu Marszałkowskiego. Wójt odpowiedziała, że cieszy się z negatywnej opinii Urzędu Marszałkowskiego i nie zamierza fundować mieszkańcom uciążliwego gospodarstwa. Wójt wprowadziła na tej samej sesji do porządku obrad projekt uchwały o planie zagospodarowania przestrzennego dla całej wsi Pachole, który ma tę i podobne inwestycji. Radni podjęli uchwałę jednogłośnie.
Wola mieszkańców
Podpisy pod protestem złożyło 1010 osób z Pachola i okolicznych miejscowości. Mieszkańcy są zniecierpliwieni i pytają dlaczego proces przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego ma trwać aż dziewięć miesięcy. Wójt odpowiada, że dziewięciomiesięczny termin wynika z opinii pracowników gminy, którzy bezpośrednio zajmują się tematem.
Lamczyk: Nie jestem omnibusem
Zanim Grażyna Lamczyk wyda decyzję, potrzebne są opinie instytucji takich jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Sanepid, Wody Polskie i Urząd Marszałkowski. Jak dotąd tylko Urząd Marszałkowski wydał decyzję i jest ona negatywna. – Ja nie jestem omnibusem. Opieram się na opinii ludzi, którzy ze mną pracują i merytorycznie się tym zajmują. Jeżeli mówią, że plan zagospodarowania przestrzennego może wyjść w tym czasie, to ja ufam, że wiedzą o czym mówią. Jeżeli rozmawiam z urbanistą, który przygotowuje studium i on mi to potwierdza, to wierzę, że w tym terminie powinniśmy się wyrobić – tłumaczy wójt.
Następne dziewięć miesięcy jest kluczowe
– W tej chwili inwestor może wystąpić o wydanie decyzji na budowę budynku inwestorskiego, jeżeli będzie miał decyzję środowiskową. Z momentem podjęcia uchwały przez państwa zawiesza się termin wystąpienia decyzji na dziewięć miesięcy. Jeżeli inwestor uzyska decyzję środowiskową, minie te dziewięć miesięcy, a my nie będziemy mieć planu, to wtedy taką decyzję o warunkach zabudowy będziemy musieli mu wydać – wyjaśnia Grażyna Lisowska, inspektor ds. planowania przestrzennego. Wójt powiedziała, że niezależnie od pozostałych decyzji, jej stanowisko jest takie, by zablokować inwestycję.
Tomasz Marzęda z up. dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Negatywna opinia - Opiniuję negatywnie przedsięwzięcie polegające na budowie fermy drobiu brojlerów wraz z niezbędną infrastrukturą na działce w Pachole, którego inwestorem jest pani Marzena Olko z Zaliszcza. W raporcie wskazano zagrożenia dla środowiska, jakie mogą powstawać na etapie eksploataji przedsięwzięcia, uwzględniając w szczególny sposób elementy związane z oddziaływaniami na emisje do powietrza, klimat akustyczny, środowisko przyrodnicze, odprowadzanie ścieków, jak również gospodarkę odpadami | Grażyna Lamczyk, wójt gminy Dębowa Kłoda Wspólny sukces - Ja nie jestem omnibusem. Opieram się na opinii ludzi, którzy ze mną pracują i merytorycznie się tym zajmują. Jestem wdzięczna, że te osoby podpisały się pod protestem, ponieważ oni nam pomagają w podjęciu decyzji, jaką my chcemy podjąć. Określiliśmy się wszyscy jednoznaczne za tym, żeby tej inwestycji nie było. Jeżeli to się nam uda, to będzie nasz wspólny sukces | Ewa Karpiuk-Frynas Opinia 1010 mieszkańców – Jako mieszkańcy walczymy o nasze życie i nic nie robimy przeciwko pani, ale staramy się współpracować. To, że wyrażamy naszą opinię, to leży w interesie mieszkańców Pachola i sąsiednich miejscowości. Protest, który złożyliśmy w marcu podpisało aż 1010 osób, czyli naprawdę ta inwestycja spotyka się z bardzo dużym sprzeciwem społecznym |
Negatywna opinia Urzędu Marszałkowskiego. Wyrażając opinię, na podstawie analizy materiałów przedstawionych przez inwestora, tj. raportu oddziaływania wyżej wymienionej inwestycji na środowisko wraz z jego uzupełnieniami, tutejszy Organ wziął pod uwagę co następuje: – przedsięwzięcie zakłada budowę dwunastu budynków inwentarskich do chowu brojlera kurzego w miejscowości Pachole, gm. Dębowa Kłoda, z maksymalną obsadą wynoszącą 574 809 stanowisk; – w raporcie wskazano zagrożenia dla środowiska jakie mogą powstawać na etapie eksploatacji przedsięwzięcia, uwzględniając w szczególny sposób elementy związane z oddziaływaniami na emisje do powietrza, klimat akustyczny, środowisko przyrodnicze, odprowadzanie ścieków, jak również gospodarkę odpadami i zaproponowano realne działania w celu ograniczenia ewentualnych uciążliwości związanych z jego eksploatacją; – z przedstawionych przez Inwestora dokumentów wynika, że na terenie gminy Dębowa Kłoda, fermy o analogicznym pochodzeniu już istnieją lub są planowane do budowy. Inwestor, kierując się zasadą przezorności powinien uwzględnić w raporcie informacje o potencjalnych zagrożeniach związanych z wystąpieniem efektu skumulowanego oddziaływania na środowisko. – w dniu 11 grudnia 2019 r. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynął protest mieszkańców wsi Pachole przeciwko budowie przedmiotowej fermy drobiu związany z obawą wystąpienia uciążliwości odorowych i świadczący o wystąpieniu lokalnych konfliktów społecznych; – z treści raportu wynika również, że w niedalekiej odległości od granicy planowanej inwestycji znajdują się zabudowania mieszkalne (ok. 748 m). Z tego względu zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo uciążliwości odorowych, mających negatywne oddziaływanie na środowisko. Analiza orzecznictwa sądów administracyjnych z ostatnich kilku lat wskazuje, że problem uciążliwości odorowych. Ustawodawca dostrzegł problem lokowania dużych ferm przy obiektach mieszkalnych i przystąpił do procedowania nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. |