reklama

Wotum zaufania i absolutoria dla włodarzy gmin

Opublikowano:
Autor:

Wotum zaufania i absolutoria dla włodarzy gmin - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaByła wójt Sosnowicy starła się z obecnym włodarzem gminy podczas debaty nad raportem o stanie gminy.

Za nami pierwsze w historii istnienia samorządu terytorialnego w Polsce głosowania nad wotami zaufania dla wójtów, pierwsze raporty o stanie gminy, a także znane od lat absolutoria za działalność wójta za rok ubiegły.

W czterech z sześciu gmin wiejskich zmienili się włodarze i tak naprawdę tylko w Milanowie i Jabłoniu wójtowie przygotowali raport ze swoich działań z poprzedniego roku. Reszta wójtów: z Dębowej Kłody, Podedwórza, Siemienia i Sosnowicy obejmując urząd pod koniec listopada ubiegłego roku, sporządzali raport za pracę swoich poprzedników.

Absolutorium

Rada gminy w drodze uchwały udziela absolutorium wójtowi za wykonie budżetu za rok poprzedni.

Gdy rada nie udzieli wójtowi absolutorium, w czasie 9 miesięcy od dnia wyboru i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, wtedy uchwała ta jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta.

Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium.

Raport o stanie gminy

Według nowelizacji Kodeksu Wyborczego z 2018 r. wójt co roku, do dnia 31 maja przedstawia radzie gminy raport o stanie gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

Rada gminy rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę.

Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania.

Niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania.

W przypadku nieudzielenia wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.

Chwalą samych siebie

W większości gmin powiatu parczewskiego nie było zbyt wielkich emocji zarówno w debatach nad raportem jak również przy absolutorium. Generalnie włodarze gmin i radni chwalili się osiągnięciami, inwestycjami dobrze podsumowując pracę wójtów w roku ubiegłym. Najciekawiej było w Podedwórzu i Sosnowicy, gdzie do dyskusji włączyły się inne osoby niż wójt i przewodniczący. 

Podedwórze

Dość ciekawie raport o stanie gminy wyglądał w Gminie Podedwórze. Poprzedni wójt Krzysztof Chilczuk zostawił gminę w fatalnej sytuacji finansowej, co znalazło się w omawianym raporcie. Nowa wójt objęła urząd pod koniec listopada ubiegłego roku.

- Obraz, który się wyłonił z tego raportu nie jest zadowalający – stwierdziła wójt gminy Monika Mackiewicz-Drąg omawiając raport o stanie gminy za rok 2018 na sesji.

Wójt powiedziała też, że optymistyczne jest to, że mimo trudnej sytuacji podjęto działania w celu jej przezwyciężenia. Gminie udaje się zmniejszyć zadłużenie, ze wszystkich nieruchomości gminnych zdjęto już hipoteki.

Dodała, że sytuacja gminy powoli, ale systematycznie się poprawia. Jednak pewnych wieloletnich rzeczy nie da się naprawić w ciągu kilku miesięcy. 

- Tak naprawdę dyskutujemy tutaj nad 2018 r. kiedy wójtem był Krzysztof Chilczuk – rozpoczął dyskusję przewodniczący rady Jan Ciemniewski.

Przewodniczący wyliczał plusy byłego wójta, jak droga do Zaliszcza, Rusił, przypomniał wizytę premiera Morawieckiego, modernizację ujęcia wody czy projekt domku w Mostach. Zauważył też minusy w działalności byłego wójta, jak brak inwestycji w fatalny stan dróg powiatowych czy utrzymanie poboczy.

Honoru poprzedniej rady gminy próbowała bronić radna Agnieszka Michalska.

- W ramach sprostowania chciałam powiedzieć, że poprzednia rada nastała złą sytuację finansową gminy. To nie my spowodowaliśmy, że nic się nie działo w poprzednich latach, więc myślę, że to, że te cztery lata nie przyniosły takich efektów jak byśmy chcieli to nie jest akurat nasza wina – broniła poprzedniej radny obecna radna.

 - Chciałbym zwrócić uwagę na atmosferę, która była poprzednio i złą współpracę z powiatem - dodał Salwin Słyszko, sołtys Zaliszcza. Sołtys dodał, że zamiast współpracy były jedynie przepychanki z powiatem. 

 Sołtys Słyszko wyliczył swoje żale odnośnie traktowania jego i gminę przez starostwo i podległy mu Zarząd Dróg Powiatowych. Zaapelował o współpracę, dialog i działanie dla wspólnego dobra. 

Ostatecznie w wyniku głosowania wójt dostaje 12 głosami jednogłośnie wotum zaufania. 

Przy punkcie o absolutorium dla wójta, głos zabrał jedynie przewodniczący rady. W wyniku głosowania wójt Mackiewicz-Drąg jednogłośnie otrzymała absolutorium.  

Sosnowica

Podczas debaty o raporcie o stanie gminy oprócz przewodniczącego rady Marka Chibowskiego i wójta Sławomira Czubackiego głos zabrała była wójt Krystyna Jaśkiewicz. 

- Zapoznałam się dosyć szczegółowo z raportem o stanie gminy i proszę państwa mogę powiedzieć tyle: nie mam powodów do kompleksów - podkreśliła była wójt. 

Krystyna Jaśkiewicz wyliczyła swoje sukcesy, inwestycje i inne działania, które zrealizowała w ostatnim roku swojej kadencji. 

- Udało się zrealizować mimo ogromnych trudności w pozyskaniu wykonawców dwie bardzo duże inwestycje, prawie na 3 mln zł. Myślę, że obydwie inwestycje były długo oczekiwane, bardzo przydatne i jest to niewątpliwie zasługa byłej rady gminy, o swojej osobie nie wspomnę - wspomniała była wójt Sosnowicy. 

Do słów swojej poprzedniczki odniósł się obecny wójt Gminy Sosnowica Sławomir  Czubacki. 

- W swojej poprzedniej rzeczywistości samorządowej, bardzo sprzeczałem się z jednym z radnych, o to, że udowadniał mi, że budżet nie może być wykonany w ponad 90 proc. - opowiadał wójt. 

- Można - dodał. 

Wójt opowiadał dalej, że jak na ostatniej sesji budżet się wyczyści, poprzerzuca się różne rzeczy tak jak w Gminie Sosnowica, to na papierze może wyjść wykonanie prawie 100 proc.

Ale takie ruchy księgowe doprowadziły do tego, że w grudniu nie było gotówki na zakup kruszywa na drogi gminne, choć na papierze w zapisach wszystko się zgadzało. 

- Pani skarbnik linijką po łapach mi przyłożyła i zamiast kupić 400 ton kruszywa kupiliśmy 80, może 60 ton - opowiadał dalej wójt Czubacki.

Dodał, że na budżet trzeba patrzeć w perspektywie czasu, patrzeć wstecz i do przodu i na rok obecny, bo rok ubiegły ma wpływ na rok bieżący, co się da w obecnej sytuacji zauważyć. 

- Zapisać można wszystko, aby to się spinało, aby wskaźniki pani skarbnik grały, aby bestia nie wyrzuciła, żeby RIO zaopiniowało. Jednak życie pisze swoje scenariusze - podsumował wójt. 

Sławomir Czubacki dodał, że do wszystkiego trzeba podchodzić z wielką ostrożnością i powagą i podpisywanie umów na dofinansowania to mały kroczek, a dużym krokiem jest mądrze zrealizować i rozliczyć te inwestycje. Ważne według wójta jest to, aby wiedzieć co się chce osiągnąć realizując dane przedsięwzięcie. 

- Życzę sobie i wszystkim tu obecnym pokory, dużo większej pokory - zakończył swoje wystąpienie wójt Czubacki. 

W odpowiedzi na słowa wójta Krystyna Jaśkiewicz powiedziała, że wójt słuszne tu tezy wygłosił, aczkolwiek czasy się na tyle zmieniły w inwestycjach, że rozstrzyganie przetargu budowlanego w połowie roku inwestycyjnego prowadzi donikąd. Teraz wójt powinien rozstrzygać przetargi z realizacją na przyszły rok.

Debatę zakończył przewodniczący rady.

- Ja głosuję za tym, praktycznie tu jest miesiąc pracy naszego wójta i ja oceniam go w większości z tego. Nie z tego co było wcześniej, bo mi się wcześniej dużo rzeczy nie podobało - podsumował dyskusję Marek Chibowski. 

Ostatecznie wójt Sławomir Czubacki uzyskał 12 głosów za od radnych i jednogłośnie rada udzieliła mu wotum zaufania. Podobnie było w przypadku uchwały w sprawie absolutorium.

 

     
Jan Ciemniewski, przewodniczący Rady Gminy Podedwórze

Tak naprawdę dyskutujemy tutaj nad 2018 r. kiedy wójtem był Krzysztof Chilczuk  

  Monika Mackiewicz-Drąg, wójt Gminy Podedwórze

Obraz, który się wyłonił z tego raportu nie jest zadowalający

  Grażyna Lamczyk, wójt Gminy Dębowa Kłoda

Myślałam, że rozwinie nam się dyskusja. Jeśli jej nie ma to znaczy, że wszystko jest jasne i proste

     
 Marek Chibowski, przewodniczący Rady Gminy Sosnowica

Ja głosuję za tym, praktycznie tu jest miesiąc pracy naszego wójta i ja oceniam go w większości z tego. Nie z tego co było wcześniej, bo mi się wcześniej dużo rzeczy nie podobało

  Sławomir Czubacki, wójt Gminy Sosnowica

Życzę sobie i wszystkim tu obecnym pokory, dużo większej pokory

  Krystyna Jaśkiewicz, była wójt Gminy Sosnowica

Zapoznałam się dosyć szczegółowo z raportem o stanie gminy i proszę państwa mogę powiedzieć tyle: nie mam powodów do kompleksów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE