Wśród prezentowanych okazów znalazły się grzyby jadalne, niejadalne i trujące - łącznie zaprezentowano 40 gatunków grzybów.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedziło ją ok. 250 dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu gminy Parczew. Nie zabrakło również wieloletnich grzybiarzy, amatorów podziwiających piękne w tym roku okazy.
W Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Parczewie można otrzymać poradę na temat zebranych w lesie grzybów. Nie warto ryzykować. Ponadto Sanepid wydaje atesty na grzyby świeże przeznaczone do sprzedaży. W tym celu należy się zgłosić do klasyfikatora grzybów posiadającego uprawnienia do tej czynności.
Począwszy od czerwca rozpoczyna się w lesie sezon na grzyby. Najpierw wyrastają gołąbki i kurki. We wrześniu pojawiają się wysyp bardzo wielu gatunków: borowików, podgrzybków, kozaków innych zarówno tych jadalnych jak i niejadalnych i trujących. Już na pierwszym etapie kontaktu z grzybami czyli podczas ich zbierania trzeba być niezwykle ostrożnym.
Zawsze zbieramy tylko te grzyby, które znamy, mające w pełni wykształcone owocniki, unikamy starych i przejrzałych. Grzyby zbieramy do przewiewnych koszy, aby nie uległy zepsuciu.
Nigdy nie smakujemy grzybów w celu rozpoznania czy są jadalne. Grzybów nie spożywamy na surowo. Sosy czy zupy zjadamy zaraz po ugotowaniu. Możemy też je ususzyć lub zamarynować i wówczas dłużej przechowywać.
Ze względu na ciężkostrawne substancje zawarte w grzybach nie podajemy ich dzieciom, osobom starszym, bądź z problemami żołądkowymi.
Większość grzybów jadalnych może powodować lekkie zatrucia typu gastrycznego objawiające się wymiotami, bólami brzucha czy biegunką. Następują one niedługo po spożyciu grzybów.
Istnieją jednak grzyby głównie te trujące, które oddziałują na układ nerwowy powodując zaburzenia widzenia, halucynacje ( muchomor czerwony, plamisty ) i te najbardziej niebezpieczne dla życia uszkadzające wątrobę, nerki czy serce ( muchomor sromotnikowy, jadowity ).
Te zatrucia o ciężkim przebiegu mogą pojawić się nawet po 24 godzinach od spożycia.
W związku z tym bardzo istotne jest doświadczenie w zbieraniu grzybów, ponieważ o „śmiertelną” pomyłkę nietrudno. Wśród najczęstszych pomyłek są: muchomor sromotnikowy mylony z gąską żółtą , gołąbkiem zielonkawym , gołąbkiem trawiasto zielonym , pieczarkami / dziko rosnące / czubajką kanią,purchawką. Pieprznik jadalny ( kurka) z lisówką pomarańczową, borowik szlachetny z borowikiem ponurym.
Większość najbardziej niebezpiecznych grzybów to grzyby blaszkowe , które posiadają na spodniej stronie kapelusza blaszki / cienkie listewki /.Najsmaczniejsze grzyby jadalne mają na spodniej stronie kapelusza rurki , tzn. warstwę ułożonych obok siebie rureczek, przypominającą gąbkę.
Popularnie nazywamy je grzybami rurkowymi. W tej grupie nie spotyka się grzybów śmiertelnie trujących.
27 września na wystawie można było zobaczyć kilka par grzyb jadalny i jego trujący sobowtór:
Pieprznik jadalny- Lisówka pomarańczowa
Czubajka kania – muchomor sromotnikowy
Lakówka ametystowa- grzybówka fioletowawa
Muchomor czerwonawy – muchomor czerwony