reklama

Wystawa grzybów w parczewskim Sanepidzie

Opublikowano:
Autor:

Wystawa grzybów w parczewskim Sanepidzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura27 września w Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie zorganizowała wystawę grzybów. 

Wśród prezentowanych okazów znalazły się grzyby jadalne, niejadalne i trujące - łącznie zaprezentowano 40 gatunków grzybów.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedziło ją ok. 250 dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu gminy Parczew. Nie zabrakło również wieloletnich grzybiarzy, amatorów podziwiających piękne w tym roku okazy.

W Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Parczewie można otrzymać poradę na temat zebranych w lesie grzybów. Nie warto ryzykować. Ponadto Sanepid wydaje atesty na grzyby świeże przeznaczone do sprzedaży. W tym celu należy się zgłosić do klasyfikatora grzybów posiadającego uprawnienia do tej czynności.

 


Magdalena Łazuka,
dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej 
Nie znasz grzyba, przyjdź do Stacji
 Bardzo się cieszę, że tyle osób odwiedziło naszą wystawę. To pokazuje, że jeszcze wiele jest w tym temacie do zrobienia. Przypominam, że aby sprzedawać grzyby na targowisku, potrzebny jest atest, który wydaje się w naszej placówce. W razie niepewności co do znalezionych grzybów, zapraszamy do nas do Stacji. Przeszkolony pracownik pomoże odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych czy trujących

 Justyna Dominik,
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Dzieciom podobały się purchawki 
Wszystkim odwiedzającym bardzo podobały się eksponowane grzyby. Najwięcej zainteresowania wzbudzały gatunki nietypowe tj. wronie uszy, kozia broda i oczywiście muchomor czerwony, który pięknie się prezentował. Dzieciom szczególnie do gustu przypadły purchawki

 Marzena Paszkowska, Higiena Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku
Łatwo się pomylić
Grzyby popularnie zwane prawdziwki i kraśniaki zebraliśmy w lesie koło Pohulanki. Trzeba jednak uważać, bo niektóre z borowików np. borowik ponury, a jest to grzyb trujący, jest bardzo podobny do podgrzybka. Bardzo łatwo się pomylić

 Małgorzata Zieniewicz, Higiena Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku
Kanie podobne do muchomora 
Te piękne kanie zostały zebrane na łące w miejscowości Kudry w gm. Jabłoń. Przy zbiorze kani trzeba uważać, by nie pomylić ich z muchomorem sromotnikowym

 Anna Próchnicka,
Higiena Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku 
Borowiki pod Tyśmienicą 
Popularne podgrzybki zbieraliśmy w lesie niedaleko Tyśmienicy. Oprócz podgrzybków można tam znaleźć króla grzybów, czyli borowika szlachetnego. Grzyby te idealnie nadają się do suszenia czy marynowania
 

Począwszy od czerwca rozpoczyna się w lesie sezon na grzyby. Najpierw wyrastają gołąbki i kurki. We wrześniu pojawiają się wysyp bardzo wielu gatunków: borowików, podgrzybków, kozaków innych  zarówno tych jadalnych jak i niejadalnych i trujących. Już na pierwszym etapie kontaktu z grzybami czyli podczas ich zbierania trzeba być niezwykle ostrożnym.

Zawsze zbieramy tylko te grzyby, które znamy, mające w pełni wykształcone owocniki, unikamy starych i przejrzałych. Grzyby zbieramy do przewiewnych koszy, aby nie uległy zepsuciu.

Nigdy nie smakujemy grzybów w celu rozpoznania czy są jadalne. Grzybów nie spożywamy na surowo. Sosy czy zupy zjadamy zaraz po ugotowaniu. Możemy też je ususzyć lub zamarynować i wówczas dłużej przechowywać.

Ze względu na ciężkostrawne substancje zawarte w grzybach nie podajemy ich dzieciom, osobom starszym, bądź z problemami żołądkowymi.

Większość grzybów jadalnych może powodować lekkie zatrucia typu gastrycznego objawiające się wymiotami, bólami brzucha czy biegunką. Następują one niedługo po spożyciu grzybów.

Istnieją jednak grzyby głównie te trujące, które oddziałują na układ nerwowy powodując zaburzenia widzenia, halucynacje ( muchomor czerwony, plamisty ) i te najbardziej niebezpieczne dla życia uszkadzające wątrobę, nerki czy serce ( muchomor sromotnikowy, jadowity ).

Te zatrucia o ciężkim przebiegu mogą pojawić się nawet po 24 godzinach od spożycia.

W związku z tym bardzo istotne jest doświadczenie w zbieraniu grzybów, ponieważ o „śmiertelną” pomyłkę nietrudno. Wśród najczęstszych pomyłek są: muchomor sromotnikowy mylony z gąską żółtą , gołąbkiem zielonkawym , gołąbkiem trawiasto zielonym , pieczarkami / dziko rosnące / czubajką kanią,purchawką. Pieprznik jadalny ( kurka) z lisówką pomarańczową, borowik szlachetny z borowikiem ponurym.

Większość najbardziej niebezpiecznych grzybów to grzyby blaszkowe , które posiadają na spodniej stronie kapelusza blaszki / cienkie listewki /.Najsmaczniejsze grzyby jadalne mają na spodniej stronie kapelusza rurki , tzn. warstwę ułożonych obok siebie rureczek, przypominającą gąbkę.

Popularnie nazywamy je grzybami rurkowymi. W tej grupie nie spotyka się grzybów śmiertelnie trujących.

27 września na wystawie można było zobaczyć kilka par grzyb jadalny i jego trujący sobowtór:

Pieprznik jadalny- Lisówka pomarańczowa

Czubajka kania – muchomor sromotnikowy

Lakówka ametystowa- grzybówka fioletowawa

Muchomor czerwonawy – muchomor czerwony

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE