W zeszłą niedzielę zakończył się zorganizowany już po raz szesnasty plener rzeźbiarski w Jabłoniu, pt. Skarby kultury i historii Gminy Jabłoń.
Codziennie od 19 lipca od godz. 8 do 18 rzeźbiarze pieczołowicie rzeźbiło w drewnie swoje dzieło.
Powstało w sumie kilkanaście rzeźb tworzonych tradycyjnymi technikami rzeźbiarskimi, czyli za pomocą dłuta, a trzy spośród nich zostało wykonanych przy użyciu nowocześniejszej techniki, bowiem rzeźby wykańczane były za pomocą płomienia palnika.
W plenerze uczestniczyło dziesięciu rzeźbiarzy głównie z Lubelszczyzny, ale nie brakowało artystów z dalszych zakątków Polski:
- Wojciech Kowalski Czarna Białostocka "Św. Florian", "Kapliczka Chrystusa Frasobliwego", "Jabłko"
- Rafał Jankowski Świerże/ k. Dorohuska "Wiking", "Podwodny świat"
- Janusz Woliński Włodawa "Antoni Krawczuk"
- Bogusława Makarewicz Kalinka "Anioł z dzieckiem", " Św. Hubert"
- Władysława Wójcik Włodawa "Kobieta Dzban", "Pani Jadwiga Łubieńska"
- Tomasz Dudzik Jabłoń "Tomasz Zamoyski na polowaniu", "Legenda o Jabłoniu"
- Adam Romańczuk Jabłoń "Zakonnik", "Chrystus Frasobliwy", "Sowy"
- Marek Romanowski Chodel "Św. Florian", "Jezus Frasobliwy", "Gęś"
- Szczepan Ignaczyński Kraśnik "Kapliczka", "Koń A.Z.K."
- Zygmunt Walenciuk Kolano – Kolonia "Aniołek" , "Spotkanie"
Gościnnie:
- Michał Wójcik Warszawa "Okno Zamoyskiego"
- Mariusz Opoka Adelina k/ Chodla "Para młoda"
- Andrzej Mirończuk Jabłoń "Ławka"
Na zakończenie pleneru odbyło się uroczyste podsumowanie prawie dwutygodniowego maratonu rzeźbiarskiego, a uczestniczący w plenerze artyści otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki od organizatorów.
Przy okazji zakończenia imprezy uhonorowano Zygmunta Walenciuka z Kolonii Kolano, który obchodził 45-lecie swojej pracy artystycznej. - Pierwszy plener zorganizowany został za czasów św. pamięci dyrektora Robaka, a ja byłem pierwszym komisarzem. Przyjechali tu rzeźbiarze z całej Polski. I tak to się zaczęły tutaj te plenery - opowiada jubilat.
Rzeźby, które uczestnicy wykonali w ciągu prawie dwóch tygodni trwania pleneru, będzie można podziwiać w galerii w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu.
Przy okazji wydarzenia dostępna była mini galeria, gdzie można było zakupić rzeźby mniejszego formatu, które przywieźli ze sobą uczestniczący w plenerze artyści.
Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Jabłońskiej wraz z Samorządem Gminy Jabłoń.
Zygmunt Walenciuk z Kolonii Kolano urodził się w 1935 roku. To jeden z najbardziej uznanych rzeźbiarzy w swoim regionie. Znany jest w województwie lubelskim od początku lat 70., początkowo głównie z prac malarskich, które w następnych latach zdominowała rzeźba. Jako rzeźbiarz zyskał uznanie badaczy i kolekcjonerów oraz zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach sztuki ludowej. Był komisarzem Pleneru Twórczości Ludowej organizowanego w Jabłoniu. Sam również uczestniczył w wielu plenerach rzeźbiarskich, także we Francji. Współpracuje z władzami powiatu parczewskiego, pełniąc rolę animatora kultury lokalnej. Artysta należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych - przez wiele kadencji był członkiem zarządu, prezesem, a także sekretarzem Oddziału Bialsko-Podlaskiego i członkiem Zarządu Głównego STL. Laureat reprezentuje sprawy wszystkich twórców ludowych z Podlasia, zabiega o zainteresowanie, pomoc i uznanie dla ich pracy. Zygmunt Walenciuk jest jednym z najbardziej oryginalnych rzeźbiarzy ludowych regionu. Jest to artysta o wyraźnej indywidualności, tworzący z wewnętrznej potrzeby, twórca samorodny, o osobowości ukształtowanej w kręgu tradycyjnej kultury wiejskiej.
|