Na obchody 25-lecia zespołu w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego pamiątkowy dyplom i upominek wręczyła Janina Biegalska - gł. specjalista ds. Muzeów i Twórczości Ludowej w Departamencie Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Nie zabrakło też współpracującego od lat z Jarzębiną Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w osobach zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Józef Obroślaka wraz z instruktorami Iwoną Niewczas i Andrzejem Sarem.
Sześć minut starosty
Wśród zaproszonych gości pojawił się starosta parczewski Jerzy Maśluch, któremu podczas przemówienia zawyła syrena alarmowa z pobliskiego OSP w Paszenkach, wzywająca ochotników na wyjazd do pożaru.
Przypadek sprawił, że alarm zaczął się wraz z zabraniem przez starostę głosu, a zakończył się wraz z zakończeniem jego mowy.
- Sześć minut - zakomunikował ktoś z sali.
Prawdopodobnie tyle trwało przemówienie starosty i tym samym dotarcie pierwszego ze strażaków ochotników do siedziby OSP i wyłączenie alarmu.
- U mnie syreny wyć nie będą. To na cześć starosty - wtrącił z humorem wójt Gminy Jabłoń Dariusz Łobejko podczas swojego wystąpienia.
Występy i biesiada
Po części oficjalnej i zasypaniu Jarzębiny dyplomami, prezentami i naprawdę wzruszającymi słowami gospodarz w raz zaproszonymi zespołami zaprezentowali swoje talenty przed zgromadzoną publicznością.
Suto zastawione przez organizatorów jubileuszu stoły, uginające się od pachnącej, pięknie przyozdobionej, swojskiej strawy bez problemu skusiły przybyłych na jubileusz do ich skosztowania.
Później były, jak to w tradycji przystało wesołe tańce w rytm ludowej muzyki.
Nagrody i wyróżnienia
Zespół ludowy Jarzębina z Paszenek powstał z 1993 roku przy gminnym Ośrodku Kultury w Paszenkach. Pierwszym kierownikiem zespołu była Józefa Hut, a zespół w momencie powstania liczył 14 osób
W swoim repertuarze Jarzębina ma pieśni dożynkowe, weselne, okolicznościowe, kolędy i pastorałki oraz wiele widowisk teatralnych i kabaretów. W ostatnich latach zespół zaczął odnosić znaczące sukcesy - był dwukrotnie nominowany na Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie.
Wielokrotnie brał udział w Międzywojewódzkim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Stoczku Łukowskim.
Ich teatry ludowe dwukrotnie spotkały się z uznaniem Komisji Konkursowej w Stoczku Łukowskim. W roku 2016 i 2017 teatrzyki pt."Spór o spadek" i "Ożenek Franka" znalazły się w gronie 10 najlepszych teatrów w Polsce na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi w Tarnogrodzie.
Staraniem Zespołu - korowaj, chleb weselny z Paszenek został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa.
W 2016 roku otrzymał Laur Promocyjny.
Muzeum Narodowe w Warszawie wyeksponowało korowaja na międzynarodowej wystawie pt."Pieczywo obrzędowe weselne", a dokumentacje włączono do zbiorów muzeum.
Na podstawie historii korowaja zaczerpniętego z opowieści najstarszych mieszkanek wsi, powstało widowisko pt."Korowaj weselny z Paszenek", które było wielokrotnie nagradzane na różnych Przeglądach.
W swojej działalności zespół opracował 19 scenariuszy widowisk teatralnych i wiele kabaretów. W skład zespołu wchodziła młodzież, dzieci i dorośli, tworząc zespół wielopokoleniowy. Latami zespół gromadził stroje autentyczne, eksponaty potrzebne do przedstawień. Wszystkie opracowania są oparte na zwyczajach i obrzędach wsi Paszenki.
Kierownikiem zespołu Jarzębina jest Władysława Aleksandrowicz.