Zespół Rumenok z Hołowna zdobył główną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 36. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Artyści z gminy Podedwórze otrzymali tę wyjątkową nagrodę po raz trzeci, tym razem za spektakl "Przyjmowanie księdza po kolędzie".
Rumenok, czyli rumianek
Zespół Rumenok powstał w 2008 roku, w ramach projektu Wioski Tematyczne na Polesiu Lubelskim, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie. Nazwa Rumenok pochodzi z lokalnej gwary, która jest mieszaniną języka polskiego, białoruskiego i ukraińskiego, co znaczy rumianek. W swoim repertuarze zespół posiada pieśni obrzędowe oraz widowiska takie jak "Szeptucha i czmut", "Koło moho prosa", "Żniwa", "Wykopki", "Rumenok zyło dywo-dywelne", "Prydany", "Poleskie wesele", "Szmatnyk i wse insze w sele" oraz spektakle kabaretowe.
Realizują Konwencję UNESCO
Pierwsze lata pracy zespołu przebiegały pod okiem znakomitej regionalistki-etnografki Anieli Halczuk. Obecnie scenariusze widowisk obrzędowych i występów kabaretowych pisze Halina Bliźniuk. W zespole Rumenok pracują osoby starsze i młodzież, a także spora grupa dzieci. Zespół jest chlubą gminy Podedwórze i jednym z najlepszych zespołów obrzędowych w Polsce. W 2018 r. Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i Ogólnopolski Ruch Wiejskich Teatrów zostały wpisane do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Decyzją ministra, ten wpis jest realizacją postanowień Konwencji UNESCO z 2003 roku.
Obecny skład zespołu: - Marianna Burzec, - Jolanta Burzec, - Halina Bliźniuk, - Jadwiga Kozioł, - Elżbieta Jurek, - Andżelika Jurek, - Joanna Dzyruk , - Jan Ciemniewski, - Teresa Ciemniewska, - Bartłomiej Wyrzykowski, - Robert Hołod - Gabriela Bilkiewicz - kierownik i założycielka zespołu oraz prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie – KRAINA RUMIANKU. |