Na sesji Rady Miejskiej (25 stycznia) można było usłyszeć szereg wątpliwości zawiązanych z nowymi zasadami segregacji odpadów komunalnych. Piotr Iwanek, sołtys wsi Wierzbówka podzielił się z burmistrzem i radnymi swoimi złymi doświadczeniami i sugestiami, jak ułatwić mieszkańcom zrozumienie nowych zasad. Do redakcji docierają też sygnały od innych mieszkańców, że ZUK nie odbiera od nich śmieci.
Nie będą płacić za wywóz śmieci
- Drugiego stycznia przyjechał do nas młody człowiek (z ZUK-u - przyp. red.). Mnie osobiście nie było, tylko córka i sąsiedzi byli tego świadkami. Był on częściowo niedoszkolony, a udawał bardzo przeszkolonego. Chodziło o odpady plastikowe. Powiedział, że worek nie jest z ZUK-u i on nie może go odebrać, a były to butelki plastikowe po napojach w 100%. Interweniowałem w ZUK-u i usłyszałem, że takie szkolenie jest, że nie będą odbierane śmieci, żeby zmobilizować ludzi do segregacji. Część ludzi w złości powiedziała, że nie będzie płacić za wywóz śmieci - relacjonował sołtys Piotr Iwanek.
- Myślę, że można by zrobić zebranie, czy w ZUK-u, czy w urzędzie. Przeszkolić i uświadomić mieszkańcom co z tym zrobić - dodał sołtys z Wierzbówki.
Bicz, który działa w obie strony
- Wszyscy mamy problemy z selektywną zbiórką odpadów. Ja ubolewam, że musieliśmy zmienić ten system, bo w mojej ocenie był on na tyle jasny i czytelny, że nie wzbudzał żadnych kontrowersji. Początkowy okres jest najtrudniejszy tak jak to było kilka lat temu przy zmianach, ale pracownicy urzędu i ZUK-u są do państwa dyspozycji. To, że pracownicy, którzy zbierają te odpady mają czasem zastrzeżenia, to nie wynika z ich humoru. Jeżeli odebrana frakcja będzie zanieczyszczona w jakiś sposób, to niestety odbija się to na cenie w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Białej Podlaskiej. Jest to taki bicz, który działa w obie strony. Z jednej strony ZUK ponosi większe koszty, ale te koszty, jeśli nie doprowadzimy do rozsądnej selekcji odpadów, uderzą w nas jako mieszkańców - wyjaśniał burmistrz Paweł Kędracki.
ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH
PAPIER | METALE I TWORZYWA SZTUCZNE | SZKŁO | ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI | POPIÓŁ | POZOSTAŁOŚCI Z SORTOWANIA |
Opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zaszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe. | Odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach (bez nakrętek), nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), opakowania po kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folia aluminiowa, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). | Butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). | Odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew, resztki jedzenia. | Pochodzący z gospodarstwa domowego popiół z węgla i koksu oraz popiół drzewny. | Wszystko, czego nie można wrzucić do pozostałych pojemników, a co nie jest odpadem niebezpiecznym np. artykuły higieniczne w tym pieluchy jednorazowe, chusteczki, podpaski, butelki po olejach, zabrudzone opakowania po żywności, odchody zwierząt domowych |