Reklama

Reklama

Rada powiatu wznawia obrady po prawie trzymiesięcznej przerwie

Opublikowano: pon, 28 wrz 2020 18:43
Autor: | Zdjęcie: Jacek Dejneka

Rada powiatu wznawia obrady po prawie trzymiesięcznej przerwie - Zdjęcie główne

foto Jacek Dejneka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polityka Na dzisiejszym posiedzeniu radni mają w porządku obrad m.in. głosowanie nad stanem finansowym przychodni oraz szpitala. A także - prawie miesiąc po rozpoczęciu przez młodzież nauki - ocenę przygotowania I LO oraz Zespołu Szkół w Parczewie do nowego roku szkolnego.

Reklama

Ostatnia sesja Rady Powiatu Parczewskiego odbyła się 30 czerwca. Po prawie trzymiesięcznej przerwie (sesje w gminach odbywały się nawet w wakacje) przewodniczący Janusz Zieliński zwołał kolejne posiedzenie na dzisiaj (22 września). Z tego powodu relację z obrad będą mogli państwo przeczytać w kolejnych wydaniach "Wspólnoty".

Działalność Zarządu Powiatu

Starosta Jerzy Maśluch zwyczajowo przedstawia na początku sesji sprawozdanie z wykonania uchwał rady oraz działalności zarządu między sesjami. Jednym z punktów porządku obrad jest analiza i ocena wykonania budżetu powiatu za pierwsze półrocze 2020 r. Oba zagadnienia są zawsze okazją dla radnych do zadawanie pytań i wyrażania swoich opinii. Jak się przyjęło w Parczewie, są to zazwyczaj radni opozycyjni, czyli z klubu PiS i Ziemi Parczewskiej.

Co robi nadzór wodny?

Jest to bardzo ważny punkt obrad rady, zważywszy na ulewy i gradobicia, które  kilka miesięcy temu przetoczyły się przez region i spowodowały wiele strat w gminach naszego powiatu. Zagadnienia z tym związane omówi kierownik Nadzoru Wodnego we Włodawie, w Białej Podlaskiej oraz w Parczewie.

Przychodnia i szpital

Te dwa tematy są bliskie zarówno mieszkańcom powiatu, jak i radnym opozycyjnym. Radna Krystyna Jaśkiewicz niejednokrotnie, w imieniu mieszkańców gminy Sosnowica, narzekała na funkcjonowanie przychodni w gminie.

Adam Wróblewski, przewodniczący klubu opozycyjnego, chciał, aby Zarząd Powiatu miał większy wpływ na wydatki zysków przychodni.

Komu świeci słońce

W sierpniu pisaliśmy, że w tym roku nagrody nie dostał Janusz Hordejuk, dyrektor parczewskiego szpitala. Z Biuletynu Informacji Publicznej wynika, że Hordejuk dostawał nagrody roczne od 2010 roku. Zapytaliśmy starostę Maślucha, dlaczego teraz jej nie otrzymał.

Po dwóch dniach dostaliśmy odpowiedź, w której czytamy, że do Zarządu Powiatu nie wpłynął wniosek o przyznanie nagrody dyrektorowi szpitala. Zapytaliśmy zatem, kto w ubiegłych latach składał takie wnioski? Odpowiedź przyszła po 14 dniach. Wynika z niej, że wniosek o przyznanie nagrody dyrektorowi szpitala składa Rada Społeczna Szpitala, której przewodniczącym jest starosta Jerzy Maśluch.

Zapytaliśmy go więc, dlaczego owa Rada nie wystąpiła z wnioskiem o nagrodę dla Hordejuka. Maśluch odpowiedział: "Niech pan nie pyta o takie zdanie." Dlaczego? "Wspólnota" miałaby nie pytać? "A dlatego, że dzisiaj ładnie świeci słońce" - odpowiedział starosta.

Drugi wiceprzewodniczący i członek komisji rewizyjnej

Jednym z punktów obrad jest wybór członka prezydium oraz Komisji Rewizyjnej. Statut parczewskiego powiatu mówi, że prezydium rady powinno mieć przewodniczącego oraz dwoje zastępców. Określa też liczbę członków Komisji Rewizyjnej na trzech, przy czym w naszej radzie jest ich tylko dwóch.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE