reklama

Finansowanie in vitro dostępne dla par zmagających się z niepłodnością

Opublikowano:
Autor:

Finansowanie in vitro dostępne dla par zmagających się z niepłodnością - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEProblem niepłodności dotyka 1-1,5 mln par w Polsce. Wielu z nich zapłodnienie in vitro daje realną szansę na urodzenie dziecka. Nie każdy jednak mógł zdecydować się na tego rodzaju leczenie z przyczyn finansowych, dlatego wprowadzono ogólnopolski program refundacji in vitro, który czyni zapłodnienie pozaustrojowe bardziej dostępnym. Program ten realizują ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, takie jak Klinika Bocian w Lublinie.

Na czym polega rządowy program in vitro?

Rządowy program in vitro, finansowany z budżetu państwa ma działać od 1 czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Obejmuje refundację wizyt pacjentów, badań, zabiegów, procedur embriologicznych, transferów i kriokonserwacji zarodków. Co więcej ma także pomóc osobom z chorobami onkologicznymi, poprzez zabezpieczanie komórek jajowych lub plemników.

Kto może skorzystać z refundacji in vitro?

Program oferuje in vitro z własnymi komórkami jajowymi i plemnikami oraz, w razie wskazań medycznych, z zarodkami, nasieniem dawców i oocytami dawczyń. Pary mogą skorzystać do sześciu cykli procedury wspomaganego rozrodu: do 4 cykli z własnymi gametami lub nasieniem dawcy, do 2 cykli z oocytami dawczyń i do 6 cykli z zarodkami dawców. Pary z zamrożonymi zarodkami mogą również przystąpić do programu i kriotransferu.

Co zrobić, żeby zakwalifikować się do programu?

Aby się zakwalifikować, trzeba mieć potwierdzoną medycznie niepłodność lub nieskuteczne leczenie przez ostatnie 12 miesięcy, być w związku małżeńskim lub partnerskim i spełniać kryterium wiekowe: do 55 lat dla mężczyzn, do 42 lat dla kobiet z własnymi komórkami jajowymi i do 45 lat przy dawstwie oocytów lub zarodków. Wymagana jest także opinia psychologa przy procedurach dawstwa, co jest związane z rodzicielstwem niegenetycznym.

Gdzie można skorzystać z rządowego finansowania in vitro?

Zainteresowane pary mogą zgłosić się do wyłonionych w drodze konkursu ośrodków medycznie wspomaganej prokreacji, takich jak Klinika Bocian w Lublinie. Placówka zajmuje się diagnostyką kobiecej, jak i męskiej niepłodności, wykonuje też procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Program rządowej refundacji in vitro realizowany jest również w Klinikach Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat programu i zasad kwalifikacji par można uzyskać kontaktując się telefonicznie z kliniką: +48 81 475 76 80 lub odwiedzając stronę internetową dedykowaną refundacji: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro





Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy