reklama
reklama

Jak szukać nieruchomości w Bułgarii: poradnik dla inwestorów z Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak szukać nieruchomości w Bułgarii: poradnik dla inwestorów z Polski - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEInwestowanie w nieruchomości położone w obcych krajach, szczególnie w tych, które cieszą się uznaniem wśród turystów, może być obiecującą strategią finansową. Obecnie, kiedy ceny nieruchomości za granicą utrzymują się na stabilnym poziomie, a niekiedy nawet wykazują tendencję spadkową, coraz więcej Polaków decyduje się na zakup domów w takich krajach jak Bułgaria. Zarówno bułgarskie kurorty morskie jak i górskie ośrodki narciarskie, to tętniące życiem centra turystyczne. Przygotowując się do takiej inwestycji, warto zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. O podstawowych z nich wspominamy poniżej.
reklama

Od czego zacząć poszukiwania nieruchomości

Przed dokonaniem inwestycji za granicą, warto gruntownie przygotować się i zbadać potencjalny kraj docelowy. Zaleca się osobistą wizytę, która pozwoli lepiej zrozumieć lokalne realia, w tym przepisy podatkowe i imigracyjne, a także ogólne nastawienie społeczności lokalnej do obcokrajowców.
Specjaliści zdecydowanie odradzają kupowaniu nieruchomości na odległość. Jeśli kupujesz apartamenty w Bułgarii, powinieneś sprawdzić je osobiście, zwracając uwagę na:

  • stan techniczny mieszkania;
  • dostępność infrastruktury;
  • warunki otoczenia.

Każda z tych kwestii jest kluczowa, a nie da się jej sprawdzić oglądając prezentację online.
Ważne jest także dokładne ustalenie szczegółów finansowych transakcji. Do łącznych wydatków należy doliczyć jeszcze 10% kosztów za takie usługi jak tłumaczenie dokumentów, opłaty notarialne, założenie konta bankowego i inne. Opłaty transakcyjne są rozliczane oddzielnie, niezależnie od wartości nieruchomości.

reklama

Ważne niuanse związane z kupnem nieruchomości w Bułgarii

Kupując apartament lub mieszkanie bierz pod uwagę to, że kompleksy mieszkaniowe nakładają roczną opłatę za utrzymanie, której wysokość, ustaloną przez zarządcę, uzależniono od infrastruktury danego kompleksu. Kwota ta waha się zazwyczaj między 8 a 10 euro za metr kwadratowy. W przypadku zwykłych bloków mieszkalnych, opłata utrzymaniowa jest niższa i wynosi około 10 euro miesięcznie, obejmując czynności takie jak sprzątanie części wspólnych czy obsługę windy.
Decydując się na kupno mieszkania, konieczne jest dokładne sprawdzenie dokumentów potwierdzających, że obiekt został oficjalnie oddany do użytku i posiada stosowne zezwolenie, znane jako ustawa 16.

reklama

Dlaczego warto skorzystać się z pomocy agencji nieruchomości?

Nadszedł czas na praktyczne aspekty inwestycji w nieruchomości za granicą. W sytuacji, gdy nie znamy lokalnych realiów rynkowych i nie przebywamy często w regionie, który nas interesuje, skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości staje się niezbędne. Mamy dwie opcje: zatrudnienie lokalnego agenta nieruchomości lub współpracę z polską agencją, która specjalizuje się w transakcjach międzynarodowych. Liczba tych ostatnich rośnie, co jest wynikiem globalizacji i przekształcania świata w „globalną wioskę”.
Zatrudnienie polskiego agenta nieruchomości ma swoje zalety, przede wszystkim w zakresie znajomości przepisów prawnych dotyczących zakupu nieruchomości przez Polaków za granicą. Dzięki temu można uniknąć nieoczekiwanych problemów prawnych. Usługi takie nie należą jednak do najtańszych i należy się przygotować na wyższe koszty.
W przypadku wyboru lokalnej agencji nieruchomości można liczyć na niższe ceny, ale prawdopodobnie trzeba będzie dodatkowo zadbać o wsparcie prawne. Decydując się na współpracę z lokalnym agentem ważne jest, aby biegle posługiwać się językiem danego kraju. Komunikacja musi być jasna i precyzyjna, bo tylko to pozwoli uniknąć nieporozumień, niedomówień i błędów.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama