reklama
reklama

Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w KRUS?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w KRUS? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEUbezpieczenie zdrowotne jest ważnym elementem ochrony zdrowia w Polsce. Szczególnie istotne jest dla osób związanych z rolnictwem, dla których Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zapewnia dostęp do świadczeń zdrowotnych. Ubezpieczenie w KRUS gwarantuje opiekę zdrowotną oraz wsparcie w przypadku choroby czy wypadku. W tym artykule przyjrzymy się, kto może skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS, kto jest wyłączony oraz jakie procedury należy spełnić, aby zostać ubezpieczonym w KRUS.
Reklama lokalna
reklama

Kto może być ubezpieczony w KRUS?

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS przeznaczone jest głównie dla rolników, ich domowników oraz pomocników rolnika spełniających określone kryteria. Rolnikami są pełnoletnie osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą na własny rachunek i osobiście. Domownikiem rolnika jest osoba bliska, która mieszka i pracuje razem z nim w gospodarstwie rolnym, ale nie ma umowy o pracę z rolnikiem. Członkowie rodziny, tacy jak małżonkowie, dzieci czy rodzice, mogą być objęci ubezpieczeniem, jeśli nie mają innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wyłączenia z ubezpieczenia

Nie każda osoba ubezpieczona w KRUS automatycznie kwalifikuje się do ubezpieczenia zdrowotnego. Wyłączone są m.in. osoby pobierające rentę strukturalną oraz te, które zaprzestały działalności rolniczej, ale kontynuują ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne również mogą być wyłączone, jeśli ich przychód z tych umów nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.

Jak zgłosić się do ubezpieczenia w KRUS?

Aby skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego, należy zgłosić się do KRUS i wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenie trzeba dokonać w ciągu 14 dni od uzyskania statusu rolnika lub domownika. Dla członków rodziny termin ten wynosi 7 dni.

Do zgłoszenia należy dołączyć wymagane dokumenty, np. zaświadczenie o kontynuacji nauki dla dzieci powyżej 18 roku życia. Zgłoszenie można złożyć osobiście, pocztą lub elektronicznie przez ePUAP.

Korzyści i obowiązki

Ubezpieczenie w KRUS daje dostęp do wielu świadczeń zdrowotnych, np. do otrzymania zasiłku w razie nieszczęśliwych wypadków przy pracy. Aby korzystać ze wszystkich praw, konieczne jest regularne opłacanie składki zdrowotnej. Jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia gospodarstwa rolnego. Składki są opłacane miesięcznie i muszą być wpłacane terminowo.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS to ważny element systemu ochrony zdrowia dla społeczności rolniczej. Zapewnia dostęp do opieki medycznej niezbędnej dla zachowania zdrowia i efektywności pracy na roli. Rolnicy oraz osoby związane z rolnictwem powinny dokładnie analizować swoją sytuację pod kątem kwalifikacji do tego rodzaju ubezpieczenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama