W ramach projektu dostępna jest szeroka paleta bezpłatnych szkoleń zawodowych takich jak: kucharz, magazynier, piekarz, pracownik ds. księgowości, pracownik biurowy, konserwator – pracownik utrzymania zieleni, sprzedawca, pracownik ochrony, pracownik gospodarczy. Organizatorzy mają również możliwość zrealizowania innych szkoleń dostosowanych do indywidualnych preferencji uczestnika. Dla osób, które podniosą lub zmienią swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, przewidziane są płatne staże zawodowe.
Osoby z niepełnosprawnościami wymagają indywidualnego podejścia. Mając to na uwadze, organizatorzy przewidzieli - poza szkoleniami i stażami - wsparcie doradcy zawodowego, animatora rozwoju zawodowego, psychologa a w razie potrzeby także konsultacje specjalistyczne z prawnikiem, coachem, lekarzem, fryzjerem czy kosmetyczką. Co ważne, każda forma wsparcia w ramach projektu ma charakter bezpłatny.
Współpracę z Fundacją nawiązała już Spółka Alma Sidor z Parczewa. Przedsiębiorstwo prowadzi hotel i restaurację, zajmuje się organizacją wesel i imprez okolicznościowych oraz świadczy usługi cateringowe. Zajmuje się również produkcją wędlin, wyrobów garmażeryjnych, przetwórstwem ryb, jak i produkcją wyrobów cukierniczych. ALMA Sidor Sp. z o.o. zatrudnia aktualnie 20 osób z niepełnosprawnościami. Z tego względu jest jedynym pracodawcą w powiecie parczewskim posiadającym status zakładu pracy chronionej. Nasze doświadczenia mogą być doskonałym przykładem dla innych przedsiębiorców, że nie należy się bać zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – mówi Anna Kopińska-Sidor ze Spółki ALMA SIDOR – Osoby niepełnosprawne są równie wartościowymi pracownikami.
We współpracy z właścicielami Spółki ALMA Sidor planujemy zorganizować w Parczewie szkolenie gastronomiczne z możliwością odbycia stażu, a nawet dalszego zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie – mówi Ewa Karpiuk-Frynas, koordynatorka projektu. Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, które chciałyby odważnie wkroczyć na rynek pracy mogą uzyskać dodatkowe informacje i zgłosić się do uczestnictwa w projekcie kontaktując się telefonicznie z pracownikami Fundacji: tel. 81 855 14 20. Szczegółowe informacje na temat projektu i formularze zgłoszeniowe dostępne są również na stronie: www.lfr.lublin.pl. Zapraszam do kontaktu również osoby, którym z gastronomią nie po drodze. Na pewno w ofercie projektu znajdziemy coś interesującego dla każdego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.