Z tej okazji w Krainie Rumianku otwarte zostanie Lapidarium ,,Ziemia Parczewska w epoce lodowcowej,, gdzie zostaną przedstawione zagadnienia związane z budową geologiczną Ziemi Parczewskiej przez naukowców:
- z Państwowego Instytutu Geologicznego–Państwowego Instytutu Badawczego z Warszawy i Gdańska,
- z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera w Krakowie,
- Instytutu Nauk o Ziemi i Środowiska Uniwersytetu UMCS w Lublinie,
- Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Celem Lapidarium w Krainie Rumianku przy Ośrodku Edukacji Regionalnej jest zachowanie i ochrona skandynawskich głazów narzutowych będących milczącymi świadkami okresów lodowcowych. Lapidarium będzie wykorzystywane podczas warsztatów przyrodniczych prowadzonych w Ośrodku Edukacji Regionalnej oraz w ramach spacerów po regionie przez turystów licznie odwiedzających Krainę Rumianku jest także okazją do poszerzenia naszej oferty edukacyjnej związanej z budową Ziemi o tzw. geoedukację. Przygotowujemy już przy współpracy z PIG w Warszawie scenariusze zajęć dostosowanych do wieku i percepcji zorganizowanych grup szkolnych. Nauka o Ziemi jest w minimalnym stopniu obecna w programach szkolnych i dlatego zależy nam aby tę tematykę zgłębiać gdyż jest to wiedza niezwykle ciekawa i pouczająca.
Dla przykładu – w okresie od 110 do 11,7 tysięcy lat temu na Ziemi Parczewskiej istniały rozległe środowiska mieszane stepu i tundry z licznymi płytkimi rozlewiskami. Były to warunki które mogły sprzyjać występowaniu mamuta włochatego, nosorożca włochatego i innych roślinożerców oraz drapieżników. Badania nosorożca włochatego Ziemi Parczewskiej są częścią większego projektu o randzie europejskiej finansowanego z Narodowego Centrum Nauki (https://woolrhinopoli.amu.edu.pl/).
Podczas otwarcia Lapidarium „Ziemia Parczewska w epoce lodowcowej” geolodzy, paleobiolodzy i paleontolodzy wygłoszą referaty, przybliżając zagadnienia z zakresu geologii (Katrzyna Pochocka- Szwarc i Marcin Żarski, Maja Górska-Zabielska), megafauny (Kamilla Pawłowska) i roślin (Artur Górecki, Renata Stachowicz- Rybka, Anna Hrynowiecka).
Niniejsze Wydarzenie poza aspektem naukowym będzie miało bogata oprawę artystyczną i medialną.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.